שתף קטע נבחר

ניר גלעד מונה למנכ"ל החברה לישראל

החשב הכללי לשעבר, שניסח עם החברה לישראל של משפחת עופר הסכם שנוי במחלוקת עם המדינה שהניב לה חצי מיליארד שקל, מונה למנכ"ל החברה במקום יוסי רוזן

המשנה למנכ"ל החברה לישראל ניר גלעד, מונה למנכ"ל החברה. גלעד יחליף בתפקיד את יוסי רוזן, ששימש בתפקידו במשך שמונה שנים. רוזן יתמנה לתפקיד יו"ר חברת בז"ן (בית הזיקוק לנפט בחיפה).

 

גלעד שימש בשנים 2003-1999 כחשב הכללי במשרד האוצר. בשנים 2006-2004 שימש כמשנה למנכ"ל וכמנכ"ל של חברת הביטוח מגדל אחזקות. לפני שנה התמנה למשנה למנכ"ל החברה לישראל, חברת האחזקות של משפחת עופר, המחזיקה בשליטה בכימיקלים-לישראל ובמפעלי ים המלח, בטאואר ובצים ושותפה לשליטה בבז"ן.

 

במהלך כהונתו כחשב הכללי, חתם גלעד עם החברה לישראל על הסכם שהסדיר את הלאמת חלקה בבז"ן לקראת הפרטתה. החברה החזיקה 26% מבז"ן מתוקף רישיון מנדטורי שתוקפו פג בשנת 2003. למרות זאת, חתם גלעד על הסכם עם החברה שחייב את המדינה לשלם לה 137 מיליון דולר תמורת הלאמת המניות. ההסכם עורר מחלוקת ציבורית עזה עוד בתקופת כהונתו של גלעד וזכה לביקורת נוקבת של מבקר המדינה.

 

התנועה לאיכות השלטון ביקשה מבג"ץ לבטל את ההסכם. שופטי בג"ץ דחו פה אחד את הבקשה, אף כי חלק מהשופטים הביעו בפסיקתם ביקורת על ההסכם. 

 

בעקבות מינויו של גלעד למשנה למנכ"ל החברה לישראל עתרה התנועה לאיכות השלטון לבג"ץ וביקשה כי יורה לפתוח בחקירה פלילית, לבירור השאלה אם ניר גלעד ביצע לכאורה עבירות של שוחד, מרמה, או הפרת אמונים בהתנהלותו מול החברה לישראל. 

 

עם זאת, היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז מסר לבג"ץ בתגובה לעתירה כי "לא נמצא כל בסיס לחשד שהעסקתו של גלעד בחברה היא בשל הבטחה שניתנה לו בעת שכיהן כחשכ"ל. גם לטענה לפיה התפקיד ניתן לגלעד בגלל שהיטיב עם החברה אין בסיס של ממש למעט ספקולציה. ההסכם שגלעד חתם עם החברה היה הסכם סביר בנסיבות העניין, שהתבסס על רצון לסייע לבז"ן לפעול ולאפשר לממשלה לבצע שינוי מבני. גם אם היה מדובר בהסכם שאינו סביר, לא היה בכך כדי ללמד על קיומו של חשד לפלילים. הליך ההפרטה הצליח, מה שמוכיח כי ההסכם שירת את האינטרס הציבורי". 

 

החברה לישראל: המינוי נעשה כדין

מהחברה לישראל נמסר בזמנו בתגובה להגשת העתירה נגד מינוי גלעד: "אנו רואים בעתירה עתירת סרק. המינוי נעשה כדין. עם מינויו של גלעד למשנה למנכ"ל אמר יו"ר החברה לישראל, עידן עופר: "גלעד מונה מתוך הכרה בכישוריו וניסיונו העסקי הרב, ואמונה ביכולתו לתרום לחברה לישראל תחת הנהגתו של יוסי רוזן, מנכ"ל החברה. גלעד סיים לפני מספר שנים את שירותו כחשב הכללי ואת תקופת הצינון, ועבר לעסקים פרטיים בהם שימש גם כמשנה למנכ"ל בחברת מגדל. כל ניסיון למצוא דופי במינוי הוא חסר בסיס כלשהו במציאות, וצריך להידחות על הסף".

 

גלעד עצמו אומר היום: "אני מוקיר ומודה על האמון שניתן בי על ידי מועצת המנהלים של החברה לישראל והעומד בראשה עידן עופר. אני מחליף את יוסי רוזן, אחד מגדולי המנהלים במשק הישראלי. בתקופתו כמנכ"ל הצעיד את החברה להישגים גדולים".

 

רוזן הודה למנהלים ולעובדים בקבוצה ואמר: "אני גאה על הישגי החברה בתקופת כהונתי כמנכ"ל. אני מבקש להודות לסמי, לעידן ולבנק לאומי על הזכות שהייתה לי לכהן בראש החברה ועל האמון הבלתי מסויג שנתנו בי. אין לי ספק כי החברה לישראל בהנהגת ניר גלעד תוסיף להוביל בכל תחומי עיסוקיה. אני מאחל לו הצלחה רבה בתפקידו".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ניר גלעד: זה שנכנס
צילום: יוני המנחם
צילום: סיון פרג'
יוסי רוזן: זה שיוצא
צילום: סיון פרג'
מומלצים