שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אילת: נשרפו מעבדות המכון לחקר ימים ואגמים
  שריפה כילתה את מעבדות המכון לחקר ימים ואגמים באילת. המדענים הגיעו למקום וצפו במפעל חייהם עולה בלהבות. הכבאים נאבקו באש במשך שעות ארוכות. סככת בריכת דגי הבורי העשויה מאסבסט קרסה לחלוטין

  מעבדות המכון לחקר ימים ואגמים באילת עלו באש אמש (יום ד'). צוות המדענים הגיע למקום וחזה בעיניים דומעות במאמצי צוותי הכיבוי להשתלט על הלהבות, שהסתיימו בסביבות חצות. דגים ומינים שונים של בעלי חיים ימיים, כמו קיפודי ים, שגדלו במעבדות במשך שנים ארוכות, מתו. סככת בריכת דגי הבורי העשויה מאסבסט קרסה לחלוטין.

   

  סמוך לשעה 20:30 התקבלה ידיעה ראשונית על שריפה שמשתוללת במכון לחקר ימים ואגמים, הממוקם באזור המזרחי של העיר, סמוך לגבול עם ירדן. צוותי כיבוי אש הגיעו למקום, ניסו להשתלט על האש בעזרת שלוש כבאיות שהקיפו את אזור המעבדות. צוות הכיבוי השתמש במנוף על-מנת לאפשר כיבוי מגבוה. כבאי שהיה במקום מסר ל-ynet כי "מדובר בשריפת ענק".

   

  במעבדות הללו נערכו מחקרים רבים בבעלי חיים ובצמחים ימיים. בשל אופיו של המקום מצויים בו חומרים מסוכנים, חלקם דליקים וחלקם רעילים (מתאנול, כלורופורם, אציטון, ועוד..). המרכז הלאומי לחקלאות ימית (מלח"י) הממוקם בחוף הצפוני של אילת עוסק בפיתוח טכנולוגיות לגידול של דגי ים ויצורים ימיים אחרים. המחקרים יוצרים תשתית לפיתוח של חקלאות ימית בישראל כענף חקלאי חדשני המנצל מי-ים ומים מליחים ולהקמתן של תעשיות ביוטכנולוגיות נלוות.  

   

  חלק מהמדענים סיפרו על עבודות מחקר שארכו שנים רבות. עכשיו, כל העבודה ירדה לטמיון: "כל התרביות, כל המחקר וכל המידע הלכו". מאמץ המחקר המרכזי התמקד במכון בפיתוח של טכנולוגיה ידידותית לסביבה לגידול של דגים בבריכות של מי-ים ביבשה.

   

  צוות המדענים הזהיר את מפקד מד"א במרחב אילת בדבר החומרים המסוכנים הנמצאים הן במעבדות והן במחסן הסמוך לו, וזה העביר את הרשימה לצוותי הכיבוי שפעלו בתוך המבנים. בתחילה היה חשש כי במקום אף מצויה ערכה עם חומרים רדיואקטיביים, אולם סטודנט שאמור היה להשתמש בה הודיע כי הערכה טרם הגיעה. לפי שעה, לא ברור כיצד פרצה האש ונושא זה צפוי להיחקר.


  פורסם לראשונה 14/11/2007 23:09

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים