שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  צילום: ויז'ואל/פוטוס

  ריקי בליך: "מה יותר מוסרי, אנושי ויהודי מלתרום אברים?"

  "כל בני משפחתי חזרו בתשובה, ושאלתי את עצמי כיצד הם יגיבו לחתימה שלי על כרטיס אדי", מספרת השחקנית ריקי בליך. "אני לא יכולה לדמיין שתרומת אברים תתפס כדבר שלא נכון לעשותו"

  החתימה

  חתמתי על כרטיס אָדי בשנת 2004.

   

  ההתלבטויות

  ביני ובין עצמי לא התלבטתי בכלל. ההתלבטות היחידה שלי הייתה בקשר למשפחתי. כל בני משפחתי חזרו בתשובה ועד כמה שידוע לי יש איזו בעיה הלכתית עם תרומת האברים. שאלתי את עצמי מה תהיה תגובת משפחתי לחתימה שלי ומהר מאוד מצאתי את התשובה: אני לא יודעת מה בדיוק אומרת ההלכה ואיך מפרשים אותה, אבל מה יותר יהודי, אמיתי, מוסרי ואנושי מלחתום על הכרטיס? אם חס וחלילה יקרה לי משהו ותהיה לי הזכות להציל חיים של אדם אחר, אני לא יכולה לדמיין בכלל שזה ייתפש כדבר שלא נכון לעשותו. בכל פעם שאני קוראת על עוד ילד שניצל וזכה בחיים חדשים בזכות ילד שלצערנו לא שרד, חוזרת ומתחדדת אצלי התחושה שאין פה בכלל שאלה.

   

  הגורם

  בהמשך לכתבה בעיתון, חבריי ואני הגענו לנושא במהלך שיחת סלון והם הראו לי את הכרטיס שלהם. אחרי הערב הזה חתמתי גם אני.

   

  התגובות

  לא סיפרתי למשפחתי, אם זה גורם להם להרגיש רע אז אין לי עניין לגרום להם להרגיש רע. בתקווה שחיי יהיו ארוכים ובריאים, למה לבחוש בצלחת שלא חייבים לבחוש בה? לגבי שאר האנשים שמקיפים אותי, עד כמה שידוע לי רוב חבריי חתומים על כרטיס אָדי, כך שזה עניין שמובן מאליו.


  איך יכול להיות שלכל אדם בעולם אין כרטיס כזה? (צילום: עופר עמרם) 

   

  פגשתי בחולה

  הוריהם של כמה מחבריי נזקקו להשתלה והם שיתפו אותי בחוויות הקשות שהם עברו במהלך ההמתנה לניתוח. זאת תחושה ברורה של להיות או לחדול, לשמחתנו זה נגמר בטוב. כולנו בני אדם וכולנו מפחדים למות. הרעיון שמשהו צריך לקרות כדי שאתה תמשיך לחיות הוא בלתי נתפס מבחינת עוצמת הרגשות שמלוות את זה והפחד הגדול שזה לא יקרה.

   

  כולנו שווים

  אדם הוא אדם באשר הוא אדם. יש לי תשובה אחת לענות למי שמפלה בתרומתו: חס וחלילה ואני לא מאחלת לכם, אבל אם רק תדמיינו לרגע שאתם תצטרכו השתלת אבר והתורם היחיד הוא ערבי - האם תיקחו את התרומה או לא?

   

  חותמים עכשיו:

   

  פרויקט תורמים לחיים:

 1. מתלבטים? היכנסו לפורום אדי ב-ynet   

   

  התרומה והדת

  אני לא מומחית בנושא. מידע כללי אני יודעת שההלכה אומרת שכל אבריו של אדם צריכים להגיע לקבורה. אני בטוחה שאם מסתכלים על תפישת העולם, הפילוסופיה, המוסריות והאנושיות שביהדות, זה מנצח את עניין הקבורה בגוף שלם. אני חושבת שתפקידם של הרבנים לעודד תרומת אברים, בעיקר בארץ קטנה שאין בה מספיק אנשים וצריכים כל אחד. זאת הצלת נפשות במובן הכי טהור של המילה, מה יותר יהודי מזה?

   

  מילה לספקנים

  ככלל אני קצת תמימה כי אני לא מבינה איך יכול להיות שלכל אדם בעולם אין כרטיס כזה. אני לא יכולה להעלות בדעתי שום טיעון נגד החתימה על הכרטיס. אם אתה תהיה מת בכל מקרה ואתה יכול להציל אדם אחר אז אני לא יכולה להבין בכלל למה לא לעשות את זה.

   

  שכל אחד ישאל את עצמו, מה יקרה אם חס וחלילה הוא או אחד מיקיריו הזדקק לתרומת אברים. האם לא תשמחו שכמה שיותר אנשים יחתמו על הכרטיס ויגדילו את מאגר התורמים? 


  רוצים לראות מי עוד חתם על כרטיס אדי ומפציר גם בכם להציל חיים? לחצו כאן


 2. לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הצלת נפשות במובן הטהור. ריקי בליך
  צילום: עופר עמרם
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים