שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הצעת חוק מתגבשת: האם יוזל מחיר הסולר?

  ל-ynet נודע כי מספר חברי כנסת מגבשים הצעת חוק חדשה, הקוראת לבטל חלק מהמיסוי המוטל על הסולר בישראל. האוצר בינתיים מתנגד, בטענה כי המדינה תפסיד כך לפחות חצי מיליארד שקל לשנה. ארגוני המובילים והמסיעים: אנחנו מוכנים לחכות. אם לא תהיה לנו ברירה, נשבית את המשק"

  האם נמצא פתרון הולם לעלייה התלולה במחירי הסולר? בימים אלה מגבשת קבוצת חברי כנסת הצעת חוק חדשה, לפיה יבוטל לחלוטין הבלו על הסולר. "בלו" הוא מס בשיעור קבוע המוטל על סוגי דלקים שונים, וביטול הבלו על סולר נועד להקל בעיקר על העוסקים בתחומי ההובלה וההסעות, הטוענים כי נקלעו להפסדים קשים בעקבות עליית מחירי הדלק. את קבוצת חברי הכנסת מובילים יעקב ליצמן ומשה כחלון.

   

   

  "המצב הנוכחי בלתי סביר ובלתי מקובל", אומר ליצמן ל-ynet. "אין שום סיבה שלא נקל על הציבור בזמן כזה. לאנשים אין כסף - פשוט אין להם איך לממן את העלות הנוספת שכרוכה בהתייקרויות של מחירי הדלק". ליצמן מסביר כי ביטול הבלו עשוי להיות לתקופה קצובה - במטרה להקל על הציבור בזמן שמחירי הדלק עולים - אך מבלי לפגוע באופן חמור וקבוע בהכנסות המדינה ממסים.


  ביטול הבלו: משרד האוצר צפוי להתנגד (צילום: איי אף פי)

   

  על-פי נתוני רשות המסים, הפחתה של 10 אגורות בלבד משיעור הבלו, תביא לאובדן הכנסות של כחצי מיליארד שקל בשנה. אם יבוטל המס לחלוטין, אובדן ההכנסות צפוי לעמוד על מיליארדי שקלים. באוצר מסבירים כי ביטול הבלו יחייב פגיעה בתקציבים, ולכן הם צפויים להתנגד למהלך באופן תקיף. 

   

  "נשתק את המשק"

  בשבוע הבא צפויה להיערך פגישה בין חברי הכנסת ונציגים של ארגוני המובילים והמסיעים. לפגישה יוזמן גם סמנכ"ל בכיר ברשות המסים, בועז סופר, שבעבר כבר הביע התנגדות נמרצת לביטול הבלו. בארגוני המובילים אומרים היום כי ינסו למצות את המגעים עם משרד האוצר וחברי הכנסת. אולם, אם יכשלו הניסיונות להגיע לפשרה, מאיימים המובילים כי ישביתו את המשק. גבי בן-הרוש, יו"ר מועצת המובילים והמסיעים, אומר ל-ynet כי "כרגע יש תהליך. חברי הכנסת וועדת הכספים הרימו את הכפפה, ואנחנו בהחלט מוכנים לחכות. אבל אם לא תהיה ברירה, נשתק את המשק כולו".

   

  במערכת הפוליטית מעריכים היום כי חברי הכנסת עשויים להימנע מהגשת הצעת החוק, וזאת אם משרד האוצר יאות להגיע להסכם עם ארגוני המובילים והמסיעים. למעשה, יש המעריכים כי הצעת החוק היא רק מכשיר להפעלת לחץ על האוצר. פשרה אפשרית עשויה להיות בדמות החזרת הפיקוח על מחירי הסולר: בישיבה שנערכה לפני כשבועיים בוועדת הכספים בכנסת, קראו חברי הוועדה לאוצר להחזיר את הפיקוח, וזאת למרות שברשות המסים טענו כי מדובר במהלך בעייתי.

   

  ראוי לציין כי על-פי רפורמה של רשות המסים משנת 2005, עוסקים הרשומים כעוסקים מורשים זכאים להחזר בשיעור של עד 50% מסך המס על הדלק. במסגרת אותה רפורמה, גם הוחלט לייקר את הבלו על הסולר באופן הדרגתי,וזאת עד שיושווה לבלו המוטל על בנזין, בשנת 2009.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "המצב בלתי סביר". ח"כ יעקב ליצמן
  צילום: גיל יוחנן
  צילום: אלי אלגרט
  תומך בביטול הבלו. ח"כ משה כחלון
  צילום: אלי אלגרט
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים