שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  סגנו של אחמדי-נג'אד: "אנו ידידי העם בישראל"
  בעוד הממונה עליו משמיץ את "הסרטן הציוני", סגן נשיא איראן, אספנדיאר רחים משאי, סיפק התבטאות מפתיעה: "איראן ידידת העם בארצות הברית ובישראל, העם האמריקני הוא אחד הנעלים בעולם"
  האם התגלה במזרח חובב ציון חדש? את הנאצות שמשמיע חדשות לבקרים נשיא איראן, מחמוד אחמדי-נג'אד, נגד "האויב הציוני", כבר הספקנו להכיר. אבל נדמה שאחמדי-נג'אד לא כל כך ישמח לשמוע על התבטאות מפתיעה של סגנו, אספנדיאר רחים משאי, שכינה באופן חסר תקדים כמעט את איראן "ידידה של העם בישראל ובארצות הברית".

   

  בדברים שנשא היום (שבת) בכנס תיירותי בטהרן אמר משאי: "שום עם בעולם אינו אויב שלנו, איראן כיום ידידה של העם בארצות הברית ובישראל, וזה כבוד. אנחנו רואים בעם האמריקני אחד העמים הנעלים ביותר בעולם". דבריו זכו להתייחסות מועטה בכלי התקשורת באיראן, והם מופיעים באתר האינטרנט הרשמי של משאי.

   

  בעבר התבטאו בכירים איראנים בנוגע לידידות עם העם האמריקני והדגישו לא פעם את עמדתם ביחס להרחבת היחסים בין העמים, אך התבטאות כזאת ביחס לישראל טרם נשמעה, לפחות לא משום גורם רשמי.

   

  משאי, המשמש גם כראש הארגון למורשת תרבותית ותיירות באיראן, אמר עוד בכינוס: "עבר העידן שבו מישהו ישליט את הדת על העולם. העולם פותח את אוזניו היום יותר מתמיד להיסטוריה כדי לשמוע את הדברים היפים ביותר". הוא הוסיף כי איראן אינה מנהלת מלחמה עם אף אחד בעולם וכי במהלך מלחמת איראן-עיראק, שנמשכה שמונה שנים, "איראן רק התגוננה".

   

  למרות שמשאי אינו מכהן בתפקיד בעל השפעה ביחסי החוץ של איראן, בהיותו נציג רשמי של המשטר האיסלאמי בטהרן, יש לדבריו משמעות - גם אם נאמרו בשוגג.

   

  התבטאותו הידידותית של סגן הנשיא משאי באה בעוד שהממונה עליו, אחמדי-נג'אד, בוחר להשתמש בלשון בוטה בדרך כלל כלפי ישראל ותוקף את עצם הקמתה של המדינה היהודית בלב המזרח התיכון המוסלמי.
  בנוסף, אחמדי-נג'אד ידוע לשמצה בעולם בשל עמדותיו השערוריתיות בנושא הכחשת השואה. בעבר טען כי השואה היא "מיתוס" וגרר ביקורת בינלאומית חריפה.

   

  דבריו האחרונים של אחמדי-נג'אד בנושא, לפני כעשרה ימים, התייחסו לישראל כתוקפנית "שתושמד בעצמה בלי שום צורך בפעולה מצד איראן". נשיא איראן טוען כי הוא מתנגד לציונות ולא ליהדות, ולא פעם אמר שהיהודים באיראן חיים בשלום וכי יש להם נציג בבית המחוקקים האיראני.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  משאי. עם ישראל חי
  ומה הוא חושב על זה?
  צילום: AP
  מומלצים