שתף קטע נבחר

חברי שליט משתחררים: אסור שיחזור בארון

מחרתיים ישתחררו משירות צבאי חבריו לפלוגה של גלעד שליט. עם שחרורם, יפתחו במאבק גלוי, שתחילתו במכתב לראש הממשלה: "לחוב המוסרי יש אמא ואבא - נועם ואביבה, שאסור, אסור שיקבלו אותו בחזרה בארון"

ביום שלישי אחר הצהריים, לאחר שיחזירו ציוד וישתחררו בבקו"ם - רגע לפני הטיול הגדול למזרח או לדרום אמריקה - יגיעו חבריו לפלוגה של גלעד שליט למשרד הביטחון בקריה בתל-אביב. האזרחים הטריים, בוגרי מחזור אוגוסט 2005, יגישו לשר הביטחון, אהוד ברק, מכתב שבו ידרשו משר הביטחון ומראש הממשלה, אהוד אולמרט להביא לשחרורו של חברם. "אנחנו משתחררים היום", הם שואלים, "מתי ישוחרר גלעד".

 

"ביולי 2005 התייצבנו בבקו"ם, חדורי מוטיבציה לשרת ביחידה קרבית ולבצע את שליחותנו האזרחית, שאין מוסרית ממנה - להגן על גבולות המדינה מפני כל אויב. היינו אז חיילים צעירים ותמימים. האמנו אז, בקיץ של 2005, שמפקדנו צודקים, לא רק מכוח דרגתם, אלא מתוקף הצו המצפוני שמניע אותם. האמנו כי הפקודות שקיבלנו, ניתנו לאחר חשיבה מעמיקה וניתוח כל האפשרויות שעומדות לפניהם. והאמנו באמת ובתמים, שאם תיפול שערה מראשנו - הם יהפכו עולמות כדי להחזיר אותנו הביתה בריאים ושלמים אל המשפחות שלנו.

 

"יחד איתנו היה עוד חייל - גלעד שליט שמו. גם הוא היה צעיר ותמים. גם הוא האמין במפקדיו ובמצפונם, האישי והלאומי. גם הוא האמין שאם ייפול בשבי, מדינת ישראל לא תשקוט ותהפוך כל אבן עד שיחזור הביתה אל הוריו - נועם ואביבה. רק ביום רביעי שעבר, פדית אתה, ראש הממשלה, את חובך המוסרי בפני אודי גולדווסר ואלדד רגב, שחזרו אל אדמת המולדת ונטמנו בה למנוחת עולם לאחר שנתיים בשבי חיזבאללה. בגבורה רבה הסכמת אתה, מר אולמרט, לשאת ולתת עם הגרועים שבאויבינו ולשחרר רוצחים מתועבים רק כדי שלמשפחות גולדווסר ורגב יהיה מנוח וקבר לפקוד.

 

"אבל, מר אולמרט, במרתף חשוך אי שם בדרום מחכה לך החוב המוסרי הבא. החוב הזה עדיין בחיים, החוב הזה מחכה יום יום ושעה שעה ששולחיו יפדו אותו. לחוב זה יש פנים ושם - גלעד שליט. ויש לו אבא ואמא - נועם ואביבה, שאסור, אסור שיקבלו אותו חזרה בארון. את החוב הזה, מר אולמרט, אתה חייב לפדות בפני גלעד, בפני נועם ואביבה ובפנינו.

 

"אנחנו רואים את אותות החיים שמגיעים מגלעד - מכתב, קטעי קול שבורים - ויודעים שכל אחד מאיתנו יכול היה להיות שם במקומו, ורק תעתוע של גורל אכזר קבע שגלעד יהיה שם. כולנו הבנים של מדינת ישראל ואתה קברניטה ועוזריך לצידך חייבים לנו את חיינו, כבודנו וחירותנו. מדינה ששלחה אותנו להילחם על גבולה חייבת לעשות הכל להחזירנו הביתה.

 

"בקיץ 2005 יצאנו למלחמה בחזית הדרומית, צודקים ותמימים. אנחנו מתייצבים היום בפניכם, פחות תמימים, אבל לא פחות צודקים ובפינו דרישה אחת - שחררו את גלעד היום! אל תשכחו את סבלו של גלעד, את כאבם הרב מנשוא של הוריו אביבה ונועם ובני משפחתו ואת כאבנו החברים של גלעד שמשתחררים היום מהצבא ללא החבר שלנו.

 

"אנחנו משתחררים היום - מתי ישוחרר גלעד?".

 

כאמור - ביום שלישי הקרוב, 758 יום לאחר שנפל בשבי, ישתחררו חבריו של שליט לפלוגה. עם סיום תהליך שחרורם, הם מתכוונים לצעוד לקריה בתל-אביב. בשעה 17:00 תחל צעדה מהקריה לכיכר רבין, שבסופה ישאו דברים החברים, בנוכחות בני משפחת שליט.

 

המשא ומתן לשחרורו של שליט תקוע, ובחמאס אותתו בסוף השבוע כי הם אינם מתכוונים לסגת מדרישותיהם. ראש ממשלת חמאס ברצועה, איסמעיל הנייה, נשא נאום באוניברסיטה האיסלמית, ובו אמר: "אנו מבטיחים לאסירינו כי השחר יגיע ויגיע הרגע שבו נקיים חגיגות של שמחה, חופש וניצחון, בעזרת אללה. אנו דבקים בעמדות שלנו ובדרישות שלנו - בשום אופן לא יהיה ויתור בכל הנוגע לנושא אסירים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: נועם רותם
נותר בשבי. גלעד שליט
צילום: נועם רותם
האב, נועם
צילום: חגי אהרון
מומלצים