שתף קטע נבחר

דיסקין: מאז העסקה, יש מוטיבציה לחטיפות

בסקירה בישיבת הממשלה, צייר ראש השב"כ, יובל דיסקין, תמונה מדאיגה באשר לנעשה ברצועת עזה ובמזרח ירושלים. לדבריו, מאז הרגיעה נכנסו לעזה ארבעה טונות חומרי נפץ, 50 טילי נ"ט וחומרים לייצור קסאמים. עוד אמר כי מאז העסקה עם חיזבאללה, "יש מוטיבציית יתר של ארגוני הטרור לבצע פיגועי חטיפה"

ראש השב"כ, יובל דיסקין, שרטט בצהריים (יום א') תמונה מדאיגה בישיבת הממשלה באשר להתחמשות חמאס והמאמץ לבצע עוד פיגועי חטיפה, מאז עסקת חילופי השבויים, "יש כמות גדולה של התארגנויות ממוסדות, שרוצות לבצע פיגועי חטיפה. עסקת החטופים עם חיזבאללה מעודדת את המוטיבציה הזו".  לדבריו, "מאז הרגיעה נכנסו ארבעה טונות חומרי נפץ עבור חמאס, 50 טילי נ"ט, נשק קל וחומר לייצור קסאמים - מוטות ברזל ואבק שריפה".

 

הוא סיפר על סיכול גל גדול של טרור, שמנע פיגועים קשים. הוא סקר את התחמשות חמאס, "רוב ההברחות מבוצעות דרך היבשה, באמצעות מנהרות. חמאס השתלט על כל המנהרות באזור. יש פעילות מצרית נגד ההברחות, אך אין נתונים חריגים בתקופה האחרונה".

 

לדברי דיסקין, חמאס התחזק בשל הרגיעה, "לחמאס יש עניין רב לשמר את ההרגעה, ולשמור על יציבותה. חמאס עדיין מצפה מאוד לקצור את מלוא פירות ההרגעה: הסרה מוחלטת של המצור, פתיחת מעבר רפיח. מבחינת החמאס, קודם פתיחת מעברים, ואחר כך משא ומתן על שליט. נמשך מאמץ מגננה מאסיבי של חמאס. הם מנצלים הרגיעה על מנת להעלות את רמת האימונים וההכשרות שלהם. הם מכניסים אמצעי לחימה בשביל הזרוע הצבאית של החמאס. יש הכנסת מלט שהשב"כ מפענח אותה כמוטיבציה לבניית בונקרים".

 

חמאס השלים את השלב הראשון של בניית מוסדות, שהכשיר את הקרקע לחזון של החמאס, להשתלט על כל שטחי הרשות הפלסטינית.

 

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, אמר בתגובה לדברים: "אנחנו צריכים לראות את התמונה הכוללת ביחס לרגיעה, ולא לאבד את האיזון בהבנת כל המרכיבים. יש הפרות, גם בירי וגם בהברחת אמצעי לחימה. נהגנו נכון שלא הגבנו בירי עד עתה על ההפרות. יש לי חשש שבדרום הולכת ומתהווה מציאות שבעוד חמש שנים נשאל את עצמנו – איך נתנו לזה להתהוות? אני מתכוון לקיים על-כך דיון בקרוב בקבינט".

 

שרת החוץ, ציפי לבני, אמרה בנושא זה: "הרגיעה מחזיקה מעמד. פתיחת מעבר רפיח היה צריך להיות בקונטקסט של אבו מאזן ולא של החמאס". המשנה לראש הממשלה, חיים רמון, הוסיף: "במקום לחזק את מי שאיתנו, אנחנו מחזקים את מי שנגדנו. צריכים לחשוב איך יכול להיות שראש הממשלה הפלסטיני פיאד מפרש את הרגיעה כחולשה, ומפעיל עמדות תוקפניות יותר נגד ישראל".

 

"ואקום שילטוני במרחב החיץ במזרח ירושלים"

באשר למצב במזרח ירושלים, סיפר דיסקין כי תושבים הנושאים תעודות זהות ישראליות עושים מאמץ לעבור לגור בתוך ירושלים, בשל בניית הגדר המנתקת אותם, ובשל כך מתרוקנות שכונות שלמות מתושביהן. "כרגע יש ואקום שלטוני בשכונות שבמרחב החיץ. אנחנו מזהים הרבה שב"חים באזורי הכניסות לעיר. מחירי הדירות שם יורדים, וזה יוצר נדידה, ורצון להיכנס לתוך ירושלים. האזור מעבר לגדר המוניציפאלית שייך לירושלים, אבל הגדר לא מאפשרת לעירייה לספק שירותים מוניציפאליים כי זה מחוץ לגדר". 

 

לדברי דיסקין, "האזור לא בידי צה"ל. משטרת ישראל לא פעילה במקום, אז אין פעילות משטרתית. זה יוצר באזור ירושלים הדרומית תופעות כמו סחר באמל"ח, בקבוקי תבערה. באבו דיס ובעזריה יש פעילות מתגברת של חמאס. באזור הצפוני יש חדירה משמעותית של פעילי מנגנונים פלסטיניים".

 

מתחילת השנה, כך סיפר דיסקין, הצליחו השב"כ והמשטרה הצליחו לסכל 12 התארגנויות טרור במזרח ירושלים, אך בכל זאת בוצעו בעיר שישה פיגועים - בהם נרצחו 13 ישראלים. הוא הוסיף כי את חלק מהפיגועים ביצעו מחבלים תושבי מזרח ירושלים. ראש השב"כ דיבר גם על הדרכים בהן ניתן להרתיע מחבלים פוטנציאלים - כמו הריסת בתים.

 

שר הביטחון, אהוד ברק, אמר: "ביחס להריסת הבתים - הנושא באחריות משטרת ישראל. המשטרה צריכה להשלים בדיקות בקשר לבית של המחבל במרכז הרב. אני מצטער שהדברים האלה לא קורים הרבה יותר מהר, כך לגבי הריסות הבתים של מבצעי פיגועי הטרקטורים. אני סבור שצריך שיהיה גורם אחד שיטפל בזה. הצבא לא יערים קשיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
מודאג מהמצב. דיסקין
צילום: גיל יוחנן
אולמרט בישיבת הממשלה
צילום: משה בן גרשום, לע"מ
חמאס מתחזק. הנייה
צילום: AFP
צילום: רויטרס
נוטשים את מזרח ירושלים
צילום: רויטרס
מומלצים