שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  איך מרחיבים אישונים?
  מה גורם לאישונים שלנו להתרחב ולהתכווץ, איך עושים זאת באופן מלאכותי ואיך כל זה קשור לאטרופין הזכור לטובה ממלחמת המפרץ הראשונה

  מאת: פרופסור דונלד מוטי

   

  טיפות להרחבת אישונים חוסמות קולטנים בשריר המכווץ את הקשתית, ה"ווילון" הצבעוני בעין, שמווסתת את כמות האור המגיעה אל הרשתית. חסימה זו מאפשרת לשריר המרחיב את הקשתית לפעול ללא התנגדותו של השריר המכווץ, והדבר גורם לאישון, שהוא פשוט חור במרכז הקשתית, להתרחב.

   

  באופן טבעי, האישונים שלנו מתרחבים בחושך ומתכווצים באור בהיר באמצעות פעולתם של שני שרירי הקשתית המנוגדים: מרחיב הקשתית וסוגר הקשתית. השריר המרחיב, הפרוס ממרכז הקשתית כלפי חוץ, מתכווץ כדי למשוך את הקשתית החוצה תוך כיפולה, כמו וילון פתוח. סוגר הקשתית מסודר בתבנית מעגלית, בדומה לשרוך שבפתח הקיטבג. התכווצות שלו מושכת את הקשתית פנימה ומשטחת אותה, כמו וילון סגור.

   

  שרירים אלה נשלטים על ידי מערכת העצבים האוטונומית, המפקחת על פעולות רפלקסיביות בלתי רצוניות. אות עצבי המגיע מן המערכת הסימפתטית, המקושרת לעוררות, מגרה את השריר המרחיב, שמתכווץ ופוער את האישונים כשאנו מצויים במצב של "הילחם או ברח". אות מן המערכת הפאראסימפתטית, הקשורה למנגנוני רגיעה, מגרה את סוגר הקשתית שמתכווץ ומקטין את האישונים.

   

  טיפות להרחבת אישונים מכילות חומרים אנטיכולינרגיים, שחוסמים את השפעות השליח העצבי אצטילכולין המשוחרר על ידי תאי עצב פאראסימפתטיים. טיפות מודרניות להרחבת אישונים הן קרובות סינתטיות של האטרופין, המופק מתמצית הצמח אטרופה רפואית (Atropa belladonna). ההשפעה המעכבת של הטרופין על האצטילכולין היא זו שהפכה אותו לתרופה נגד חשיפה לגז עצבים, אך האטרופין הוא גם רעל ידוע לשמצה. הרעלת אטרופין מתאפיינת בחמשת התסמינים המפורסמים המאפיינים אדם שבלע רעל: "חם כמו ארנב, אדום כמו סלק, יבש כמו עצם, עיוור כמו עטלף ומטורף כמו כובען."

   

  כדי לגלות את ההשפעה מרחיבת האישונים של האטרופין, די בשפשוף העין לאחר הכנת התמצית. נראה שתכונה זו נוצלה כבר לפני מאות שנים, בעיקר באיטליה, על ידי נשים שרצו להגדיל את אישוניהן. הן האמינו כי עישונים מורחבים מעניקים לעיניים מראה של עיני איילה ומשדרים עוררות גופנית. מכאן גם שמו הלטיני של הצמח: בלה-דונה, או אישה יפה.

   

  דונלד מוטי הוא פרופסור בקולג' לאופטומטריה באוניברסיטת מדינת אוהיו, הכתבה המלאה התפרסמה בגיליון אוגוסט של "סיינטיפיק אמריקן "

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מתכווצים ונפתחים כמו וילון. האישון
  צילום: סי די בנק
  מומלצים