שתף קטע נבחר

בערים רבות בפריפריה לא נמכרה אף דירה השנה

מנתוני משרד השיכון והתאחדות הקבלנים: בחצי השנה הראשונה של 2008 - לא נמכרה אף דירה אחת בערי הפריפריה המרוחקות. כך בערים כגון אופקים, ערד, קריית שמונה ושלומי

נתונים מדאיגים של משרד השיכון והתאחדות הקבלנים מצביעים על כך שבחצי השנה הראשונה של ,2008 עוד לפני פרוץ המשבר הכלכלי העולמי, לא נמכרה אפילו דירה אחת בערי הפריפריה המרוחקות. מהנתונים עולה כי בפריפריה כמעט שאין ביקושים לדירות בשנה האחרונה, ובערים רבות מחוץ למרכז לא נמכרה במחצית הראשונה של 2008 אפילו דירה חדשה אחת. 

 

רשימת הערים שבהן לא נמכרו דירות בחודשים ינואר- יוני כוללת את אופקים, מצפה רמון, ערד ושדרות בדרום, ומעלות, עכו, צפת, קריית שמונה ושלומי בצפון. גם בלוד לא מכרו דירות חדשות במחצית הראשונה של השנה. בחצור ובקצרין נמכרה דירה אחת בלבד, במגדל העמק נמכרו 2 דירות ובבית שאן נמכרו 3 דירות בחצי שנה.

 

נתונים אלה אינם מפתיעים את הקבלנים, הטוענים כי הממשלה אינה מעודדת רכישת דירות מחוץ לאזור המרכז. "הממשלה צריכה לתת סיוע מיידי לפריפריה," אמר נשיא התאחדות הקבלנים ניסים בובליל, בתגובה על הנתונים. "מה שיכול לעזור הוא החזרת המענקים לרוכשי דירות בפריפריה, הכרה בריבית על משכנתאות והשקעה מסיבית בתשתיות שיאפשרו נגישות בין הפריפריה למרכז."

 

על פי סקר של פירמת רואי החשבון BDO זיו האפט, שהושלם בשבוע שעבר לרגל כנס לעידוד המכירות בפריפריה, בין השנים 2004־2007- נרשמה ירידה של 15%-10% במחירי הדירות באזור הצפון (יישובי הצפון, חיפה והקריות). הרקע לירידה זו היה בעיקר ביטחוני – אזור זה לא הצליח להתאושש מהשפעות מלחמת לבנון השנייה גם בשנים שיתר אזורי הארץ נהנו מצמיחה כלכלית. לדברי רו"ח שחר זיו, שותף בכיר בחברת הייעוץ של BDO זיו האפט, ערי הפריפריה רגישות יותר למשבר העולמי מאשר ערי המרכז.

 

מנתוני התאחדות הקבלנים עולה כי מחוז המרכז הוא המבוקש ביותר למגורים. במחוז תל־אביב ובמחוז מרכז נרשם גידול של 23% במספר משקי הבית, במחוז חיפה והצפון נרשם גידול של ,14% במחוז דרום ,13% במחוז ירושלים 10% ובאזורי יהודה ושומרון נרשם גידול של 2% במספר משקי הבית.

 

הידיעה המלאה מתפרסמת היום במוסף "ממון" של "ידיעות אחרונות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
בפריפריה - לא קונים דירות
צילום: צביקה טישלר
מומלצים