שתף קטע נבחר

ליברמן יחפש עזרה באפריקה נגד איראן

שר החוץ צפוי לצאת בחודשי הקיץ לשני מסעות - אחד לאפריקה והאחר לאמריקה הלטינית. "לא צריך להשקיע רק בארצות-הברית ובאירופה. צריך להרחיב את המאבק בהתגרענות האיראנית", הוא הסביר לאנשי משרדו

לא רק מול המערב: בחודשים הקרובים צפוי שר החוץ, אביגדור ליברמן, לפתוח במתקפה דיפלומטית נגד איראן במדינות אפריקה ואמריקה הלטינית. "יש להשקיע מאמצים במדינות אלה, במקביל לפעילות בסוגיה האיראנית בארצות-הברית ובאירופה", הוא הסביר לבכירי משרדו.

 

שר החוץ  צפוי לצאת בחודשי הקיץ לשני מסעות - האחד לאפריקה והאחר לאמריקה הלטינית. אנשי משרדו הונחו להכין את המסעות, כדי לקדם שורה של נושאים דיפלומטיים עם מדינות אלה, משיתוף פעולה כלכלי ועד למאבק בהתגרענות איראן.

 

ליברמן הסביר לאנשיו: "אני מייחס חשיבות גדולה למדינות אלה. לא צריך להשקיע רק בארצות-הברית ובאירופה. צריך להרחיב את המאבק בהתגרענות האיראנית. יש חשיבות גדולה מבעבר להידוק היחסים של ישראל עם בירות אפריקה ואמריקה הדרומית, לאור הפעלתנות שמגלה איראן באזורים אלה".

 

שר החוץ צפוי גם לקחת מדענים ואנשי עסקים ישראלים לביקורים באפריקה ובדרום אמריקה, כדי להדק את היחסים בתחום המדעי-טכנולוגי ובתחום המסחרי. ליברמן סבור שבארצות אלה קיים שוק פוטנציאלי גדול מאוד, שיוכל להרחיב את נפח פעילות היצוא של ישראל בשיעור ניכר.

 

עם זאת, את סיורו הראשון בעולם כשר חוץ, יחל ליברמן באירופה. אחת המדינות הראשונות בהן הוא צפוי לבקר היא איטליה. הוא יבקש מעמיתיו באירופה לפעול להרחבת הסנקציות הכלכליות על איראן, ולעצירת תהליך התגרענותה.

 

פגישה עם שר החוץ הסיני

ליברמן רואה חשיבות גם בטיפוח הקשרים עם סין. אתמול נועד עם שר החוץ הסיני, יינג ג'יצ'י, בירושלים. השר הסיני הזמין את עמיתו הישראלי לביקור רשמי בסין. האורח מסין אמר: "המטרה של הביקור שלי היא לקדם את היחסים בין סין וישראל ולדון בנושאים בין לאומיים. אנו חשים רצון זהה לקדם את היחסים בין שני העמים. לפני 17 שנה חתמו סין וישראל על הסכם דיפלומטי. אנו בסין רואים חשיבות רבה ביחסים עם ישראל. אנו מקווים לשדרוג היחסים. בעיקר בזמן שיש משבר כלכלי עולמי".

 

השר הסיני התייחס למשא-ומתן לשלום במזרח התיכון: "אנו מחפשים כל הזדמנות לקדם שלום דרך משא-ומתן. סין היא חברה קבועה במועצת הביטחון של האו"ם ואנו נעשה ככל יכולתנו לקדם שלום ודיאלוג בין הצדדים. אנו מאמינים שאפשר להשיג שלום באזור הזה. סין תמשיך לעבוד קשה מאוד לשלום אמת ולהתקדמות באזור".

 

ליברמן אמר כי "סין היום היא אחת השחקניות החשובות במישור הבין לאומי, ויכולה לבצע מאמצים רבים לשפר את היחסים במזרח התיכון.

 גם בנושא איראן, סין היא חברה קבועה במועצת הביטחון של האו"ם, אנו מאמינים שחייבים לנוע במהירות בנושא איראן. אני מקווה לשיתוף פעולה צמוד בנושא זה וכמובן להביא לפיתרון בנושא המשא-ומתן עם הפלסטינים. אנו מצפים להביא להסכם יציב ובר קיימא עם הפלסטינים. יש לנו עניין משותף לפתח את נושא ההיי-טק ואנו מרוצים מהיחסים הפוליטיים. אנו מנסים לעשות את כל מה שאנחנו יכולים למען שיתוף פעולה צמוד יותר. איראן היא הבעיה הגדולה ביותר של הקהילייה הבין לאומית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ליברמן. מסעות לאפריקה ולאמריקה הלטינית
צילום: AFP
מומלצים