שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  סרט בבריטניה: כך פועל הלובי היהודי השמרני
  יוצרי הסרט שישודר הערב בבריטניה טוענים שארגונים יהודיים תרמו בשנים האחרונות מיליוני פאונד למפלגה השמרנית, ומחזיקים בהשפעה רבה על בכיריה

  ארגונים יהודיים בבריטניה משפיעים על המחנה השמרני ותרמו בשנים האחרונות יותר מעשרה מיליון ליש"ט לאנשיה - כך טוען סרט שישודר הערב (ב') בממלכה. יוצרי הסרט תיארו את הלובי היהודי כ"מקושר ביותר וכלל הנראה גם הממוסד ביותר מבין הארגונים הפועלים בפרלמנט הבריטי".

   

  לפי הסרט, שישודר בערוץ 4 הבריטי, לפחות מחצית מבכירי השמרנים בבריטניה חברים בארגון הלובי היהודי "ידידי ישראל השמרנים" (CFI). בשמונה השנים האחרונות תרמו חברי הארגון ועמיתיהם העסקיים מעל ל-10 מיליון פאונד למפלגה.

   

  בין היתר נטען כי מנהיג המפלגה השמרנית, דיוויד קמרון, קיבל 15 אלף פאונד בתרומות מפוג'ו זבלודוביץ', מיליארדר פיני שעומד בראש "ביקום", ארגון עצמאי שפועל לשיפור תדמית ישראל בבריטניה. זבלודוביץ', כך נטען, תרם עוד 50 אלף פאונד למשרדי המפלגה הקונסרבטיבית. המיליארדר הבהיר כי התרומות נעשו במסגרת חוקית ויש להן "תיעוד פומבי".

   

  דובר המפלגה וויליאם הייג קיבל לכאורה עשרות אלפי לירות שטרלינג, לאחר שמונה לשר החוץ ב"ממשלת הצללים". יותר מ-30 אלף פאונד שתרמו חברי הלובי היהודי שימשו את מקורביו של קמרון לצורך קמפיין הבחירות. הנתונים נאספו ממקורות החשופים לעיון הציבור. יוצרי הסרט טוענים כי מדובר בפעילות חוקית, אם כי "לא מקובלת".

   

  "הכל מתועד"

  בארגון ידידי ישראל דחו את הטענות ואמרו שהסרט "פגום מיסודו". יו"ר הארגון סטוארט פולק אמר לעיתון הבריטי "גרדיאן", כי אין כל תימוכין לטענות, לפיהן ארגונו העביר כ-10 מיליון ליש"ט למחנה השמרני. "הטענות בדיוניות ומטעות, וגורמות נזק למוניטין הארגון ותומכיו".

   

  פולק טען כי מאז שנת 2005 תרם הארגון 30 אלף פאונד בלבד למפלגה השמרנית: "כל התרומות נעשו בשקיפות ובמסגרת רישום פומבי". הוא ציין עם זאת, כי לא מן הנמנע שחלק מתומכי הארגון העבירו תרומות נוספות באופן עצמאי - וסייעו למפלגה במסגרות אינדיבידואליות. מקרוביו של המיליארדר זבלודוביץ' הבהירו כי ארגונו פועל באופן פרטי, וציינו כי לכל התרומות רישום פומבי.

   

  יוצרי הסרט טוענים כי הארגון לא מהסס להשתמש בכוחו כדי להשפיע על קובעי המדיניות, והמחוקקים חוששים להשמיע ביקורת כלפי ישראל. כך למשל, נוּשל הייג לאחר שהתבטא נגד התנהלות מבצע צה"ל בעזה ב-2006. דיוויד קמרון למד מטעויותיו של עמיתו, ונוקט מאז לשון רכה במפגשיו עם חברי הארגון.

   

  "הלובי הפרו-ישראלי הוא היום הלובי הפוליטי החזק ביותר בבריטניה, איש לא יכול לגעת בהם", אמר מייקל מייטס, מחוקק מהמפלגה השמרנית, ליוצרים. הארגון

  גם נוהג להטיס פוליטיקאים צעירים לפגישות ולסיורים בישראל. "קשה לי להאמין, ואני לא חושב שמישהו מאמין, שהתרומות האלה באו ללא תג מחיר", אמר ריצ'ארד דלטון, דיפלומט בריטי לשעבר ששימש כקונסול בירושלים.

   

  ערוץ 4 הבריטי נודע בתכניו הפרובוקטיביים, הכוללים לא אחת ביקורת על ישראל. בחג המולד האחרון בחרו עורכי הערוץ לשדר הודעה מוקלטת מנשיא איראן מחמוד אחמדינג'אד, במקביל לנאומה המסורתי של המלכה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים