שתף קטע נבחר

רבנים רומזים: מקומו של ברק בגיהנום

התקפות חריפות על ברק בכנס רבנים בישיבת הכותל. הרב זלמן מלמד מבית אל ציטט משנה האומרת כי "עז פנים לגיהנום" והבהיר שברק הוא "עז פנים". אפי פיין אמר: דור שלם עומד ומבקש תשובה והתשובה הזו מידינו תדרש

הרב זלמן מלמד, מראשי רבני הציונות הדתית, אמר היום (יום ה') דברים מהם משתמע כי ראש הממשלה אהוד ברק צריך להגיע לגיהנום. מלמד דיבר בכנס רבנים שנערך בישיבת הכותל בעיר העתיקה בירושלים, בו נשמעו התקפות חריפות על ברק.
באסיפת הרבנים השתתפו הרבנים הראשיים לשעבר, הרב מרדכי אליהו והרב אברהם שפירא, רבני ערים ביניהם הרב שאר יישוב הכוהן מחיפה, הרב שמחה הכהן קוק מרחובות והרב יהודה דרעי מבאר שבע (אחיו של אריה דרעי).
הרב מלמד מבית אל אמר כי "הממשלה שברה את כל הכלים האדומים ואנחנו צריכים ללחום במסירות נפש כפשוטה". לדבריו, "ראש הממשלה וחבריו השמאלנים מטומטמים, מותר וחייבים להגיד את המלה הזו. שקרנים, שקרן זה תכונה אצלו. התפללנו להר הבית לא לכתל. הטמבלים המטומטמים האלה חשבו שאנחנו מתפללים על הכתל".
הרב מלמד ציטט את המשנה האומרת "עז פנים לגיהנום". הוא הסביר כי עזי פנים לא נכווים משום דבר לכן עונשם רק לגיהנום, ואמר על ראש הממשלה אהוד ברק בלי לנקוב בשמו שהוא עז פנים. "אין מלה יותר חריפה להגיד לחוצפן הזה והמשנה כבר קבעה את מקומו".
אחדים מהדוברים ביקרו את רבני הציונות הדתית על כך שבמשך 33 שנה לא פעלו לבדיקת ההיבט ההלכתי של העלייה להר הבית, דבר שגרם למצב שבו יש השוקלים לוותר על ההר.
בהתייחסו להר הבית, אמר הרב ישראל אריאל, ראש מכון המקדש, כי "הר הבית הופקר בראש ובראשונה על ידינו הרבנים".
תת אלוף אפי פיין (איתם) שהתקבל בחום רב אמר כי "אנחנו נמצאים כעת במלחמה הקשה מכולן, מלחמה על הנשמה, על הלב, על נקודת האמת, על נקודת הקודש שממנה צומח הכל. ירושלים אינה חבל ארץ היא אינה שטח, היא נקודת הציון שבה נפגשים שמים וארץ".
פיין הוסיף כי "אנחנו רואים שצבא נפלא של אנשים נפלאים וטכנולוגיה נפלאה עומד נבוך. דור שלם עומד ומבקש תשובה והתשובה הזו מידינו תדרש. לא צריך להיבהל מהשאלות הגדולות שהן דורשות חיים ולא בועטות בעיטה בקודשי ישראל".
עוד אמר פיין כי "ירושלים היא שאלה עצומה ומתוכה צריכה להתברר תשובה עצומה. מתוכה צריך בירור שלם על דרך יהודית, דרך של קודש בחברה, במשפחה, בתאונות הדרכים בכלכלה ובחינוך. אלה שאלות שכולן צומחות מירושלים והשאלה מהי זו מדינה יהודית".
אסיפת הרבנים החליטה גם לפנות לרבני העולם כולו לפעול "לסיכול המזימות הנוראיות של הממשלה". בתום הכנס המשיכו הרבנים בתפילה בכתל ובצעדת רבנים ותלמידיהם.
מטה הבחירות של ראש הממשלה, אהוד ברק, אמר בתגובה לדברי רבני יש"ע, כי "ביום כזה ניתן היה לצפות אפילו מהימין הקיצוני כי יגלה אחריות, ימנע מלחרחר ריב אחים ומדון ויאחד את שורותיו, בשעה נדרשת אחריות של כל העם".

צבע על הכותל

בתוך כך התעוררה היום בעיה הלכתית: צבע אדום הושלך הלילה על אבני הכותל המערבי. הרב משה רבינוביץ' רב הכותל והמקומות הקדושים אומר כי ההלכה אוסרת על קילוף אבני הכותל ולכן אי אפשר להוריד את הצבע באמצעים רגילים, וכעת נבדקות דרכים להורדת הצבע.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
"הר הבית הופקר"
צילום: רויטרס
צילום: מאיר אזולאי
איתם. מלחמה על נקודת הקודש
צילום: מאיר אזולאי
מומלצים