שתף קטע נבחר

חליל חדד הורשע בהריגת גיל מיצ'ל - לא ברצח

בית המשפט המחוזי החליט לא להרשיע את חדד ברצח "בגלל המהירות בה התרחשה הדקירה של מיצ'ל, בה לא ניתן להוכיח כוונה תחילה". אביו של מיצ'ל: בית המשפט נתן לגיטימציה לרוצח

בית המשפט המחוזי בתל אביב הרשיע היום (יום ה') את חליל חדד, בן 22 מיפו, בהריגת האמן גיל מיצ'ל לפני כשנה וחצי ביפו. הרכב השופטים, בראשות השופט נתן עמית, החליט לא להרשיעו ברצח בגלל "המהירות בה התרחשו האירועים, בעקבותיה לא ניתן להוכיח כוונת תחילה".

"דקרתי אותו, תברחו"

ב-10 ביולי 99' הגיע מיצ'ל למסיבה ברחוב קדם ביפו ושוחח עם חבריו סמוך למכוניתו. באותו זמן ניסתה להיכנס לרחוב מכונית בה נסע חליל חדד. מיטשל אמר כנראה לנהג באותה מכונית, עבדאללה סירי, "דיר באלק תזהר על האוטו" (עד היום לא ברור בדיוק מה אמר מיצ'ל). חדד יצא בתגובה מהמכונית עם שלושה מחבריו שהיו עמו. הם החלו להכות את מיצ'ל, חדד דקר אותו בבטנו ובבית החזה וצעק לחבריו "דקרתי אותו, תברחו".
הארבעה נמלטו, אולם כעבור כמה ימים נתפסו שלושת שותפיו של חדד וביניהם גם מוחמד חדד, אחיו של חליל. חליל חדד הוסגר באפריל השנה לישראל מהרשות הפלסטינית לאחר שבמשך תשעה חודשים התחבא ברצועת עזה.
תחילה הכחיש חליל כי היה בזירת הרצח, אולם לבסוף הודה כי דקר את מיצ'ל אולם עשה זאת "לא בכוונה".
השופטים קבעו היום כי עדותו אינה אמינה בעיניהם וכי מדובר באדם אלים, "אשר במהלך המשפט התחזה לשה תמים". השופט נתן עמית ציין: "הופעתו בבית המשפט היתה של מי שאולץ לשחק את תפקיד המסכן ועכשיו בשל גורלו המר הוא צריך לשלם את המחיר".
עם זאת השופטים קבעו כי בשל המהירות בה התרחש האירוע לא ניתן להוכיח כוונת תחילה ולכן הרשיעו אותו פה אחד בהריגה בלבד.
הם קבעו עוד כי חליל שיקר כאשר טען שישב במושב הקדמי של המכונית ואת הסכין בה דקר את מיטשל לקח מקדמת המכונית. השופטים קבעו כי מדובר בסיפור בדוי וכי חדד ישב במושב האחורי של המכונית כאשר הסכין היתה בכיסו.

אביו של מיצ'ל: חיי אדם הם הפקר

בני משפחתו של מיטשל הביעו אכזבה מהחלטת השופטים להרשיעו בהריגה ולא ברצח. האב, דב מיצ'ל, אמר: "חיי אדם הם הפקר, נותנים לגיטימציה לרוצח. מה צריך להיות כדי להרשיע אדם ברצח? האם הוא צריך לכתוב מכתב שהוא הולך לרצוח? אני חושב שהאינתיפאדה החלה לפני שנה וחצי על ידי פושע ערבי נתעב. יושבים שלושה שופטים ומחליטים מה שמחליטים וזה כואב".
התובעת, נאווה הורביץ, אמרה כי עדיין לא התקבלה החלטה אם לערער לבית המשפט העליון על החלטת השופטים. לדבריה, "ידענו שזה לא יהיה פשוט ובסופו של דבר בגלל מהירות האירוע, לבית המשפט היה איזשהו ספק בנוגע לכוונת תחילה. נקרא ביסודיות את פסק הדין ורק אז נחליט אם לערער".

הורשעו בתקיפה

שלושת המעורבים הנוספים בפרשה, בהם אחיו של הרוצח, הורשעו לפני כמה חודשים בתקיפה. בית המשפט המחוזי בתל-אביב דחה לפני מספר ימים את ערעורם על חומרת עונשם, שנע בין שנה לשנתיים וחצי.


לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום דודו פריד
חליל חדד. "אדם אלים שהתחפש לשה תמים"
צילום דודו פריד
צילום רפרודוקציה
גיל מיצ`ל. ויכוח על נהיגה
צילום רפרודוקציה
מומלצים