שתף קטע נבחר

דוברו של אולמרט: לא מעלים על הדעת שייעצר

פרקליטו של ראש הממשלה לשעבר דרש "להפסיק את המשפט כאן ועכשיו" בעקבות הבקשה לשנות את סדר העדויות ועל רקע פרשת הולילנד, אך בפרקליטות מסכימים לדחייה קצרה בלבד. דוברו של אולמרט הבהיר כי הוא לא התבקש לקצר את שהותו בחו"ל: "יחזור לארץ לאחר שיסיים את עיסוקיו"

משפטו של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, התחדש הבוקר (יום ה') בבית המשפט המחוזי בירושלים כשמעליו צילה הכבד של פרשת הולילנד, שאחד החשודים המרכזיים בה הוא מקורבו של אולמרט לשעבר, עו"ד אורי מסר.

 

פרקליט מחוז ירושלים, עו"ד אלי אברבנאל, פירט בפני השופטים את הסיבות לבקשה להפוך את סדר הדיונים בפרשות השונות ואת הקשר של פרשת הולילנד למשפט. לאחר מכן ביקש פרקליטו של אולמרט, עו"ד אלי זהר, להפסיק את המשפט ולחדש אותו רק עם סיום החקירה. בתגובה, שאלה השופטת מוסיה ארד "האם אני מבינה ששני הצדדים רוצים לעצור את המשפט? כל אחד מטעמיו הוא? זאת המסקנה המתבקשת מדבריכם".

 

"אני אבקש להפסיק את המשפט כאן ועכשיו", השיב זהר, "אין הצדקה, טעם ועניין בסיטואציה הזאת, לעמוד על פרק אחד ולא על פרקים אחרים, וגם להיכנס בצורה הזו ובאופן הזה אל ניהול משפט מקוטע, נכה, פגוע ופגום". גם עו"ד מיכה פטמן, פרקליטה של שולה זקן, ביקש להפסיק את המשפט.

 

בפרקליטות הבהירו כי הם מוכנים לדחות מעט את שמיעת העדויות בפרשת ראשונטורס, בגלל נסיבות אישיות של אחת הסנגוריות, אולם מסרבים להפסיק את המשפט. השופטים יצאו להתייעצויות כדי לדון בבקשות הצדדים.

 

יועץ התקשורת של אולמרט, אמיר דן, אמר בדרכו לדיון: "לאור הפרסומים הבוקר, חשבנו שנכון לומר כמה משפטים במגבלות צו איסור הפרסום. כולנו היינו בסרט הזה מספר פעמים". לגבי שאלה היפותטית, בדבר האפשרות שראש הממשלה לשעבר קשור בעצמו לפרשה וייעצר, אמר דן: "אנחנו לא מעלים על דעתנו שהמשטרה תעשה הצגה כזאת לשם ההצגה".  


התובעים, עו"ד אלי אברבנאל (משמאל) ועו"ד אורי קורב (צילום: גיל יוחנן)

 

גם עורך הדין זהר נדרש לפרשת הולילנד, וביקש לשמור על פרופורציות: "את הדברים העיקריים

שיש לנו לומר נאמר בבית המשפט, פרט לדבר אחד: חוויתי פרשות שהתחילו בקול גדול והסתיימו בקול חרישי. מר אולמרט יחזור שיסיים את תוכניתו בחו"ל". לנוכח דיווחים שלפיהם אישיות בכירה צפויה "להיחקר ואולי אף להיעצר", אמר זהר - בהתייחסות למרשו שלו - כי "אין סיבה לחשוב שדבר זה יתרחש".

 

"ראינו שהמשטרה והפרקליטות חוזרות פעם אחר פעם בדפוס פעולה קבוע", הוסיף אמיר דן. "מוציאים צווי איסור פרסום כדי להעכיר את האווירה ולכונן אווירה דרמטית. אלו צווים חד-צדדיים ומי שאסור לו לדבר זה לנו. הבעיה היא שצווים אלה, אחרי כמה שבועות - אחרי שהעשן מתפוגג - מגלים את הגודל האמיתי. הפעם זה חמור הרבה יותר, כי לא רק שמשחירים שמות של אנשים בלי יכולת להתגונן, הפעם עושים זאת באמצע משפט.

 

דוברו של אולמרט הוסיף: "הפרקליטות והמשטרה במו ידיהן פוגעות במשפט ומונעות את הזכויות הבסיסיות של הנאשמים למשפט הוגן. אף אחת מרשויות החוק לא פנתה אלינו וביקשה שמר אולמרט ששוהה בחו"ל ישנה את תוכניתו. נכון לעכשיו, מר אולמרט ימשיך את תוכניותיו בחו"ל ואחרי שיסיים את עיסוקיו יחזור לארץ".  


 

"היינו בסרט הזה". יועץ התקשורת של אולמרט (צילום: גיל יוחנן)

  

שלשום ביקש עו"ד אברבנאל להתחיל בשמיעת עדויות בפרשת "ראשונטורס", במקום בפרשות מרכז ההשקעות ו"מעטפות הכסף". "גם בית המשפט יבין שלא הייתה ברירה אחרי שישמע את ההתפתחות", אמר ל-ynet גורם בכיר במערכת אכיפת החוק, שהסביר שלתובע לא הייתה ברירה.

 

פרקליטו של אולמרט, עו"ד אלי זהר, התנגד בצורה נחרצת לבקשה ואמר כי הדבר פוגע באופן מהותי בזכויות הנאשמים. הוא דרש לעצור כליל את המשפט. בעקבות הבקשה החריגה, יצאו שופטי בית המשפט המחוזי בירושלים להתייעצות דרמטית, אך ההחלטה בנושא תימסר בשבועות הקרובים. בינתיים, נמשכו הדיונים כרגיל.

 

אתמול הותר לפרסום כי עו"ד אורי מסר, מקורבו לשעבר של אולמרט, נעצר בחשד למעורבות בפרשת הולילנד,

שמתמקדת בתשלומי שוחד שעל פי החשד ניתנו לבכירים בתמורה לקידום פרויקטים של אנשי עסקים. הבולט מביניהם הוא פרויקט הדיור "הולילנד" בירושלים , שכבר הוכתר כ"מפלצת" נדל"ן כעורה, בין היתר על ידי השופט שהאריך את מעצרם של החשודים.

 

במשטרה ובבית המשפט הגדירו את הפרשה, שפרטים רבים ממנה עדיין אסורים לפרסום, כאחת מפרשות השוחד החמורות בתולדות המדינה. היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, מנוע מלטפל בתיק ופרקליט המדינה, משה לדור, יקבל את ההחלטות המהותיות בפרשה.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עו"ד זהר. "אין סיבה שאולמרט ייעצר"
צילום: גיל יוחנן
אולמרט בבית המשפט (ארכיון)
צילום: אוהד צויגנברג
אורי מסר. במעצר
צילום: דודו אזולאי
קורב ואברבנאל בבית המשפט
צילום: גיל יוחנן
מומלצים