שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מולדובה: צלבי קרס רוססו על בית הכנסת הגדול
  כתובות הנאצה, שרוססו ככל הנראה על-ידי ניאו נאצים, התקבלו בתדהמה על-ידי יהודי קישינב. הרב הראשי למולדובה: "זו לא מדינה אנטישמית. 20 שנה אני כאן ואינני זוכר מעשה משפיל כזה". היהודים דורשים הגברת השמירה לקראת יום כיפור

  גילויי אנטישמיות במולדובה: מתפללים שהגיעו אמש (יום ג') לבית הכנסת הגדול בבירה קישינב, נדהמו לגלות צלבי קרס וכתובות נאצה שרוססו על מפתן הבית. "זה מקרה צורם במיוחד, הואיל ומולדובה ידועה כמדינה לא אנטישמית", הבהיר הרב הראשי למולדובה, זלמן אבלסקי, בשיחה עם ynet.


  סמלי אס.אס. בפתח בית הכנסת, אתמול (צילומים: באדיבות חב"ד אינפו)

   

  בקהילה היהודית במולדובה עוקבים אחר חקירת האירוע, ומקווים שהמשטרה תמצא את האחראיים להשחתת קירות בית הכנסת, הממוקם ברחוב חב"ד ליובאוויטש. המקרה עורר הדים רבים בכלי התקשורת המקומיים ואנשי ציבור רבים הביעו זעזוע מגילוי האנטישמיות. קונסול ישראל במולדובה, סתיו ניז'נסקי, ומנהגים נוספים בקהילה היהודית הגיעו אמש אל בית הכנסת וסיכמו כי יעשו את מירב המאמצים כדי למגר את התופעה.

   

  "אנו רוצים למגר את התופעה, לה אחראים ארגונים שוליים המכנים את עצמם 'ניאו-נאצים'", אמר הרב אבלסקי, המתגורר במדינה המזרח-אירופית מזה 20 שנה. "מאז שאני בשליחות במולדובה, לא קרה מעשה משפיל כמו זה בפתח בית כנסת", הוסיף.


  המשטרה המקומית מחפשת אחר האחראים

   

  מר שמחה ווינברג, מראשי הקהילה היהודית במולדובה, החליט כי לא

  יעבור על המקרה בשתיקה ושיגר בקשה לבכירים במשטרה ובממשל המולדובי, לפעול מיידית למיגור האנטישמיות.

   

  ווינברג קרא לשלטונות "לעשות מאמצים כבירים לתפוס את מבצעי המעשה ולהגביר את השמירה ואת אמצעי האבטחה על בית הכנסת הגדול ועל שאר המוסדות היהודיים". זאת, כהכנה לתפילות יום כיפור, בהן צפויים להשתתף מאות מתפללים.

   

  אין זו הפעם הראשונה בה האנטישמיות מרימה את ראשה במולדובה - ועוד בתקופת החגים. בחנוכה אשתקד השתמשו עשרות מפגינים, בהנהגתו של כומר אורתודוכסי, בפטישים ומוטות ברזל כדי לנפץ חנוכיה שהוצבה בקישינב לרגל החג. המשתתפים בהפגנה נשאו שלטים, קראו קריאות אנטישמיות והבהירו כי לא יתנו ליהודים "לשלוט במולדובה". לאחר שהוציאו את החנוכיה ממקומה, הציבו במקומה צלב.

   

  המידע הראשוני התקבל באמצעות האימייל האדום

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הרב אבלסקי. ארגוני שוליים
  צילום: באדיבות חב"ד אינפו
  ווינברג. להגביר השמירה לקראת יום כיפור
  צילום: באדיבות חב"ד אינפו
  מומלצים