שתף קטע נבחר

הלוחמים שחשפו המטענים: גאווה שמנענו פיגוע

"יש גאווה גדולה כשאתה מבין שעצרת פיגוע לפני יום העצמאות", אמר ל-ynet רב-שוטר אוראל יונס, בן 19 מנהריה, לוחם מג"ב שלכד שני מחבלים פלסטינים עם חברו ליחידה, רב-שוטר אולג גרטופסקי: "קראנו להם שירימו חולצות וירוקנו את התיק. הבחנו ממרחק במטענים. דרכנו את הנשק ורצנו אליהם"

הכירו את גיבורי היום: רב-שוטר אוראל יונסי, בן 19 מנהריה, ורב-שוטר אולג גרטופסקי, בן 19 מנצרת עילית. ערנותם של שני לוחמי מג"ב הובילה לחשיפת שני מחבלים פלסטינים בצומת תפוח, שהיו חמושים בארבעה מטענים, אקדח ותחמושת. "יש גאווה גדולה כשאתה מבין שעצרת פיגוע לפני יום העצמאות", אמר יונסי בשיחה עם ynet.

 

ארבעה מטענים ואקדח זה לא צחוק. רש"ט אולג גרטופסקי (מימין) ורש"ט אוראל יונסי  (צילום: דוברות מג"ב) (צילום: דוברות מג
ארבעה מטענים ואקדח זה לא צחוק. רש"ט אולג גרטופסקי (מימין) ורש"ט אוראל יונסי (צילום: דוברות מג"ב)

 

שני הפלסטינים בני ה-17, תושבי מחנה הפליטים בלטה בשכם, ירדו ממונית סמוך לצומת. פיצוץ שנשמע באזור זמן קצר קודם לכן, והתיק שהיה ברשותם, עוררו את חשדם של שוטרי מג"ב. השוטרים קראו לשניים לעצור, אך הם ניסו להימלט. שוטרי תנועה ממשטרת שומרון שהיו במקום סייעו בלכידתם.

 

רב-שוטר אוראל יונסי, שמשרת במג"ב שמונה חודשים בפלוגת מ"ז, שחזר את האירוע: "היינו במשמרת שגרתית במחסום תפוח כשהתקבל דיווח על פיצוץ שנשמע באזור. זמן קצר אחר כך הבחנו בשני פלסטינים בטרמפיאדה. הם תצפתו על העמדה שלנו והתעכבו בתחנה ללא סיבה. הם נראו חשודים. קראנו להם, והם התעלמו בהתחלה. בהמשך הם התקרבו אלינו".

 

"אנחנו עשינו את שלנו" 

שני הלוחמים החלו לבצע נוהל מעצר חשוד. "קראנו להם שירימו את החולצות וירוקנו את תכולת התיק שהיה להם", סיפר רב-שוטר יונסי, "כשהם רוקנו את התיק, הבחנו ממרחק של עשרה מטרים במטעני צינור. דרכנו את הנשק ורצנו אליהם. ניסינו להשתלט עליהם ולאחד מהם נפל אקדח מהחגורה. הם התנגדו, ואנחנו השתמשנו בכוח כדי להשתלט ולאזוק אותם. שוטרים נוספים שהגיעו עזרו לנו, ותוך כדי הבחנו שאחד מהם נושא סכין".

 

יונסי מספר על הרבה אדרנלין והתרגשות בעקבות לכידת המחבלים, והרבה גאווה על ההצלחה לסכל פיגוע. "אתה חושב על המשפחות שאולי מנעת פגיעה בהן. ארבעה מטענים ואקדח זה לא צחוק. הרבה אנשים יכלו להיפגע, ואנחנו עשינו את שלנו", אמר.

 

חברו לפלוגה, רב-שוטר אולג גרטופסקי, בן 19 מנצרת עילית, סיכם: "במהלך האירוע אתה לא חושב על כלום חוץ מלעשות את הצעד הבא. כשסיימנו והבנו מה היה להם בתיקים, אמרתי לעצמי שהצלנו חיים של אנשים כאן ובמרכז הארץ. זו הרגשה טובה מאוד של סיפוק".

 

לזירת האירוע הוזעקו חבלנים והם נטרלו את המטענים באמצעות רובוט. סגן-ניצב אבי ביטון, מפקד הפלוגה שלכדה את המחבלים, העריך כי הערנות של לוחמיו מנעה פיגוע וציין כי המטענים שנמצאו ברשות החשודים היו יכולים לגרום נזק רב. לדבריו, ייתכן שהמחבלים תכננו לפוצץ את המטענים במוצאי שבת, אז תחנות האוטובוס הסמוכות למחסום בצומת הומות אדם.

 

Read this article in English

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הצלנו חיים. שני הלוחמים
צילום: דוברות מג"ב
המטענים שאותרו ליד צומת תפוח
צילום: דוברות מג"ב
מומלצים