שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  חיפוש לא חוקי: 73 תיקי החזקת סכין ייסגרו
  פסיקה תקדימית של בית המשפט העליון צימצמה את סמכויות המשטרה לביצוע חיפוש באזרחים ובבתיהם. הצעד הבא על פי הסנגוריה: מהלך דומה בתיקי החזקת סמים לשימוש עצמי

  חיפוש בלתי חוקי הוביל לסגירת 73 תיקי החזקת סכין על ידי התביעה המשטרתית. כך עולה מהחלטת בית המשפט העליון. בסנגוריה הציבורית כבר סימנו את המטרה הבאה: תיקי סמים קלים שנפתחו בעקבות חיפוש דומה.

   

  עוד בערוץ החדשות של ynet:

   

  במאי 2007, ביקשו שני שוטרים מאברהם בן חיים להזדהות כשהלך ברחוב. לאחר בירור קצר, התברר להם כי יש לו רישום פלילי. הם ביקשו ממנו להוציא את מה שבכיסיו, והוא הוציא סכין. אז נמסר לו כי הוא מעוכב לחקירה ולאחר מכן הוא הואשם בהחזקת סכין שלא כדין. בית משפט השלום בתל אביב זיכה אותו בטענה שהליך החיפוש היה בלתי חוקי, ולכן הסכין שנמצאה איננה קבילה כראיה. המשטרה ערערה למחוזי, וזכתה בערעור. בן חיים ערער באמצעות הסניגור הציבורי הארצי, ד"ר יואב ספיר, וד"ר אלקנה לייסט מהסניגוריה הציבורית הארצית לבית המשפט העליון - שם זוכה.

   

  בפסיקה נקבעה הלכה תקדימית, שמצמצמת את סמכות המשטרה לבצע חיפוש באזרחים ובבתיהם. נשיאת בית המשפט העליון בדימוס, דורית ביניש, והשופטים עדנה ארבל ויורם דנציגר, קבעו בהחלטתם כי חיפוש שנערך שלא על סמך חשד סביר או הסכמת אמת של האזרח הוא בלתי חוקי. אם המשטרה מבקשת להסתמך על הסכמתו של אדם לחיפוש, עליה להזהיר אותו כי זכותו לסרב לחיפוש וכי לא יאונה לו כל רע אם יסרב. עוד נקבע כי בתיקי החזקות סמים וסכין תיפסלנה הראיות שנמצאו בחיפושים בלתי חוקיים והנאשמים יזוכו.

   

  מאז, יישמו הערכאות הנמוכות יותר את ההלכה החדשה וזיכו נאשמים בנסיבות דומות. בחלק מהמקרים, הסכימה התביעה המשטרתית לזיכויים או חזרה בה מכתבי אישום שמבוססים על חיפושים כאלה. בכפוף לכך, איתרה הסנגוריה הציבורית 110 תיקים שבטיפולה, שנסיבותיהם דומות לאלו של בן חיים.

   

  "לא פחות תיקי סמים"

  במכתב שכתב ד"ר ספיר לראש חטיבת התביעות המשטרתיות, תת-ניצב יעל אידלמן, הוא ביקש לשקול את סגירת התיקים האלה באופן שיימנע את עינוי הדין מהנאשמים ויחסוך דיונים מיותרים בבית המשפט. אידלמן השיבה כי הרשימות שצורפו

  לפניית הסניגוריה הועברו לראשי יחידות התביעה, וכי לאחר בדיקת התיקים, הוחלט כי ב-73 מהם "תודיע התביעה לבתי המשפט על הפסקת ההליכים הפליליים".

   

  בתיק נוסף שהעלה שאלות דומות, זוכה אדם, שיוצג על ידי עו"ד מוטי לוי, מעבירה של החזקת סמים לשימוש עצמי. כעת, מתכננת הסנגוריה פנייה שתעסוק בתיקים פליליים על החזקת סמים לצריכה עצמית, שנמצאו בחיפוש לא חוקי.

   

  בשיחה עם ynet, העריך ד"ר ספיר כי "מדובר בלא פחות תיקים ואולי אף יותר. גם כאן בתי המשפט כבר החלו להתייחס לסוגייה על מנת למנוע עינוי דין, אנחנו כבר מגבשים רשימה רלבנטית לשלב הבא: פנייה מערכתית בנושא".


  פורסם לראשונה 28/07/2012 23:54

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אילוסטרציה
  צילום: index open
  ד"ר יואב ספיר
  צילום: מוטי קמחי
  עו"ד ד"ר אלקנה לייסט
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים