שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מורדים יורים בגבול הגולן: "אסד לא ירה 40 שנה"
  המורדים בסוריה מנצלים את היעדרותם של פקחי האו"ם: בסרטונים שצולמו לא רחוק מהגבול עם ישראל נראים המורדים יורים ליד שלט המזהיר כי מדובר באזור מפורז. אחד המורדים הכריז: "אנחנו נשחרר את הגולן והוא יחזור לעם הסורי החופשי"

  המורדים בסוריה, הפועלים בגולן הסורי, מתקרבים יותר ויותר לגבול עם ישראל: במקביל לשחרורם של 21 פקחי האו"ם מהפיליפינים, שהוחזקו במשך ארבעה ימים על-ידי המורדים, פרסמו הערב (שבת) מתנגדיו של הנשיא בשאר אסד סרטוני וידאו שבאחד מהם הם תועדו יורים באוויר לא רחוק מהגבול עם ישראל, בין היתר ליד שלט של האו"ם המכריז על שטח מפורז.

   

  מורדים בגבול הגולן: "אסד לא ירה 40 שנה"

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  באחד הסרטונים נראים המורדים נוסעים בכלי רכב בתוך האזור המפורז. אחד המורדים תקף את משטר אסד בסוריה וגם שלח מסר לישראל. "אנחנו כעת נמצאים מול הגולן הכבוש, האדמה המבורכת הזאת שחאפז אל-אסד מכר אותה", הוא אמר. "40 שנה לא נורתה ירייה אחת באדמה הזאת. 40 שנה לא נורתה ירייה אחת לעבר ישראל".

   

  עוד בחדשות:

  מן הפח אל הפחת: פליטות מסוריה, זונות בירדן

  8 אנשי או"ם נטשו עמדה בסוריה וצעדו לישראל

  סוריה: זה מתקן הריגול הישראלי שחשפנו

   

  במהלך אותו סרטון הוא מכריז כי כעת המורדים יירו בשטח הזה. בשלב זה המורדים שלצדו ברכב יורים באוויר באופן סמלי. לאחר מכן אותו דובר אומר: "אנחנו נשחרר את הגולן והוא יחזור לעם הסורי החופשי, בעזרת אללה".

   

  מורדים ליד שלט המכריז על אזור מפורז

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  בסרטון אחר עומדים המורדים בעיירה מעריה, שנמצאת בקרבת הגבול, ליד שלט שעליו נכתב שזהו האזור המפורז, שאליו אסור להכניס כוחות צבאיים. אחד מהמורדים טוען כי הם השתלטו כבר על 80 אחוזים מהכפרים המערביים שקרובים לגבול ישראל וכי "בעזרת אללה הם ישחררו את כולם".

   

  המורדים ממשיכים להתקרב לגבול ישראל בחלק הדרומי של רמת הגולן. בימים האחרונים מדווחים גדודים של המורדים בקרבת הכפר ג'מלא, היכן שהוחזקו הפקחים, כי הם מצליחים להסב אבדות קשות לכוחותיו של אסד ולהשתלט על עוד ועוד מעוזים. לפני יומיים הם דיווחו כי הם השתלטו על פלוגת תותחנים שנמצאת בקרבת הגבול וכי הם הרגו עשרות מנאמניו של הנשיא. בנוסף בשבוע האחרון הם דיווחו גם כי הצליחו להשתלט על מחסום צבאי ועל אמצעי לחימה שונים ותחמושת.

   

  פקחי האו"ם שנחטפו בסוריה מועברים לירדן    (צילום: אלג'זירה)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  בינתיים הפקחים שנחטפו ושוחררו הגיעו לירדן, ושם התקבלו על ידי שר החוץ נאסר ג'ודה. במקביל, חטיבת "חללי אל-ירמוכ" פרסמה היום הודעה בניסיון לשפר את תדמיתה, שנפגעה בחטיפה. בהודעה של החטיבה, שלקחה בשבי את הפקחים ביום רביעי בערב, נאמר כי השיירה של פקחי האו"ם נחסמה בשל צרכים ביטחוניים. בהודעה הוזכר גם כי כבר אירעו כמה מקרים שבהם נתפסו חיילים סורים נוסעים בכלי רכב של האו"ם ולכן הם נחסמו לבדיקה.

   

  על פי אותה גרסה, כשאומתה זהותם הפיקוד של החטיבה הורה לתת להם לעבור בדרך בטוחה, אולם אז הצבא הסורי החל להפגיז את האזור ולכן הם לקחו אותם תחת חסותם. הם הדגישו כי הצבא הסורי החופשי ראה בהם "אורחים".

   

  אין פיקוח

  המורדים מנצלים את היעדרותם של חלק מפקחי האו"ם. ביום שישי קיבלו שמונה אנשי האו"ם, מכוח אונדו"ף, הוראה ממפקדיהם לעזוב את עמדתם שבדרום רמת הגולן הסורית, לא

   הרחק מג'מלה. אותה עמדה נמצאת ליד נחל רוקד, באזור שנשלט טופוגרפית וניתן בקלות יחסית לכבוש אותו. באו"ם ישנו חשש מחטיפות נוספות שיבצעו המורדים בסוריה.

   

  כוח צה"ל בגולן המתין להם ליד אחד השערים שלאורך גדר הגבול, ביחד עם אנשי או"ם שהגיעו מהצד הישראלי. פקחי האו"ם שהגיעו מסוריה הועברו למחנה עין זיוונית של האו"ם, שליד מעבר קונייטרה. בצה"ל הדגישו כי הגבול הבינלאומי לא נחצה לטובת האיסוף. רק לפני פחות משבועיים הודיעה קרואטיה כי 100 חייליה המוצבים באזור החיץ יסיימו בקרוב את משימתם, וההתפתחויות האחרונות עלולות להוביל מדינות נוספות לשקול את המשך השהות.

   

  Read this article in English

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "מורדים יורים בגבול הגולן: "אסד לא ירה 40 שנה""
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים