שתף קטע נבחר

גיבורת ארה"ב: נאמה 13 שעות ומנעה חוק הפלות

הסנאטורית מטקסס וונדי דיוויס ריתקה עשרות אלפים בשידור חי, כשהתייצבה חדורת רוח קרב ודיברה חצי יום כדי לעכב העלאה להצבעה של חוק, שהיה מגביל הפלות. היא לא אכלה, לא ישבה ולא יצאה להפסקות. אובמה צייץ: "משהו מיוחד קורה בטקסס"

הפטפטנות כמעשה גבורה: וונדי דיוויס, סנאטורית דמוקרטית מטקסס, הפכה לגיבורת היום בארצות הברית אחרי שהתייצבה לדיון מכריע בסנאט על הצעת חוק שביקשה לאסור על נשים במדינה לעבור הפלה אחרי השבוע ה-20 להריון, ובפיליבסטר מהארוכים שנראו בהיסטוריה דיברה לא פחות מ-13 שעות, עד שמחוגי השעון הצביעו על חצות הלילה - ובכך נמנע אישור החוק.

 

עוד חדשות מהעולם :

 

דיוויס ביקשה למנוע את אישור הצעת החוק מספר 5, שלא רק הייתה שוללת מנשים את הזכות לקבל בעצמן החלטה על ההריון שלהן, אלא לדברי מתנגדיה הייתה גוררת את סגירת רוב המרפאות להפלות בטקסס. הדרך היחידה לעצור את החוק הייתה למנוע את העלאתו להצבעה, ולשם כך היה עליה לנאום ללא הפסקה עד להתפזרות הישיבה.

 

הדמוקרטים חוגגים את הפיליבסטר המוצלח של דיוויס (צילום: AFP) (צילום: AFP)
הדמוקרטים חוגגים את הפיליבסטר המוצלח של דיוויס(צילום: AFP)

 

"לכל אישה החיה בטקסס יש היכולת לעשות את הבחירות המשפטיות והרפואיות למען ביטחונה, שהובטחו על ידי בית המשפט העליון", הסבירה דיוויס בדיון - ולא חדלה מלדבר במשך 13 שעות. כדי לשמור את הפיליבסטר שלה (שיטה שבמסגרתה נואמים עוד ועוד כדי לדחות הצבעה על חוק), היה עליה להיצמד לכללים נוקשים: לעמוד כל העת, להימנע אפילו מלהישען, לא לצאת להפסקות אוכל או שירותים - וגם לא לחרוג מהנושא המרכזי של הדיון.

 

בעיצומו של נאום 13 השעות (צילום: MCT) (צילום: MCT)
בעיצומו של נאום 13 השעות(צילום: MCT)

 

ככל שנקפו השעות, הדיווחים על הנאום הארוך של דיוויס הלכו והתרבו, ובשעות הערב כבר עשרות אלפים עקבו אחריה בשידור חי באינטרנט. אפילו הנשיא ברק אובמה צייץ בטוויטר "משהו מיוחד קורה הלילה באוסטין, טקסס", תחת ההאשטאג #StandWithWendy. מאות הגיעו לסנאט של טקסס ועודדו את דיוויס להמשיך ולא להישבר.

 

כדי להישאר צמודה לנושא המרכזי, הקריאה דיוויס עדויות של נשים ורופאים העלולים להיפגע מההחלטה, ואי-מיילים שקיבלה מנשים הרות שונות. לקראת סוף הפיליבסטר, רפובליקנים טענו כי היא הפרה את הכללים כשחרגה מהנושא, אולם עמדתם לא התקבלה. דיוויס ניצחה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: MCT
הסנאטורית דיוויס. בלי אוכל, בלי לשבת, בלי לעצור
צילום: MCT
מומלצים