שתף קטע נבחר

תחבולה בתעמולה

בחדשות ערוץ 2 ואצל יאיר לפיד כועסים על מטה ברק שעשה שימוש בקטעים שלהם ללא אישור. במטה ברק אומרים: הכל אושר

המים סוערים במטה ברק והפעם לא מדובר בבעיות מבית או בפוליטיקה בין-מפלגתית. הפעם אהוד ברק הצליח לעורר את חמתה של התקשורת, שנחשבת, לפחות בעיני האופוזיציה, כבת-ברית של ראש הממשלה.
במסגרת תעמולת הבחירות ששודרה ביום שלישי השתמשו במטה ברק בשני קטעים שהקפיצו את הפיוזים ליאיר לפיד ולעורכי חברת החדשות של ערוץ 2. במסגרת התשדירים שודר קטע ארוך הלקוח מתוכניתו של יאיר לפיד בה התארח ברק לראיון אישי (ראו ב"אתרים נוספים"). לטענת מפיק התוכנית, דני וסלי, הקטע שודר ללא ידיעתו וללא הסכמתו. "זה נפל עלינו בהפתעה גמורה. אף אחד לא פנה אלינו, לא יידע אותנו ובעיקר לא ביקש מאתנו אישור להשתמש בקטע. הגשנו תביעה לוועדת הבחירות המרכזית ואנחנו רואים את העניין בחומרה. מבחינתנו יש לעניין המון היבטים והשלכות וחוץ מזה גם אם היו פונים אלינו בבקשה לאישור של הקטע הם לא היו מקבלים".

"תמונות השבוע" או "אפוקליפסה עכשיו"?

גם בחברת החדשות של ערוץ 2 לא ממש מאושרים ממה שראו בתשדירי התעמולה. במסגרת אחד התשדירים מטעם מטה ברק הופיעה פראפראזה על פינת "תמונות השבוע" המשודרת במהדורת חדשות ערוץ 2 בשבת. בקטע נעשה שימוש במנגינה המוכרת ובגרפיקה שדומה מאד לעיצוב של הפינה בערוץ 2.
אורי פז, סמנכ"ל חברת החדשות כועס וטוען גם הוא שלא ידע על כך דבר מראש. "אנחנו רואים את העניין בחומרה יתרה. הנושא נמצא בטיפולו של היועץ המשפטי של חברת החדשות, שפנה לוועדת הבחירות המרכזית ולמפלגה עצמה בבקשה להפסיק מיד את השידור. במידה שלא יורידו (את הקטע) ניאלץ לנקוט באמצעים משפטיים. לא ידעו אותנו ולא שאלו אותנו בעניין. לקחו קטע מאד מזוהה, השתמשו באותה המוזיקה בה אנחנו משתמשים, אותו הז'אנר, אותן המבנה, אותו הלוק ואותו סגנון של כיתוביות. זו חוצפה שלא תאומן, זה חמור בצורה בלתי רגילה וזה גובל בעבירה על זכויות יוצרים של שידור מוצרים שלנו וזו בעייה משפטית חמורה. זה נכון שהם לא אומרים שמדובר בערוץ 2 אבל זה ברור מאיפה זה לקוח".
עניין נוסף שקשה היה להתעלם ממנו בתשדירים היה השימוש שנעשה בשיר "אני מבטיח לך" של חיים חפר ודובי זלצר, בביצועו של יהורם גאון. השיר התנגן על תמונות ארכיון ממלחמות שונות מיד אחרי קטע בו מבטיח ברק שיעשה הכל כדי למנוע מלחמות מיותרות בעתיד. מקורביו של יהורם גאון מסרו הבוקר כי הדבר נעשה שלא באישורו.

מטה ברק: הכל בסדר

במטה ברק לא מבינים על מה הבלאגן. תום וגנר, דובר תקשורת אלקטרונית במטה ברק, מגיב: "בשום מקום לא מוזכר שמדובר בערוץ 2, הוא לא מוזכר בכל צורה. אנחנו בנינו את הגרפיקה של המסך בעצמנו והזכויות על המוזיקה לא שייכות לערוץ 2". אחרי בדיקה נוספת הוא מוסיף: "בשלב זה אין לנו כוונה להשתמש בקטע הזה שוב. אבל כל העניין תמוה כי מבחינה משפטית השימוש תקין. הפורמט אולי מזוהה אבל אין עליו זכויות יוצרים. אם יש לי תספורת שמאד מזוהה איתי זה לא אומר שאף אחד אחר לא יכול ללכת איתה. אין לי עליה זכויות יוצרים".
בנוגע לשידור קטע הראיון מתכניתו של יאיר לפיד אמר וגנר: "לא היתה כל כוונה להכניס את יאיר לפיד למרכז. התשדיר מתמקד באהוד ברק והוא המרכז. אם לפיד נפגע אנחנו מצרים על-כך. כל העניין נמצא בבירור משפטי".
בנוגע לשיר של יהורם גאון מסרו במטה ברק כי האישורים על השימוש בשיר התקבלו מיוצריו.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יוני המנחם
יאיר לפיד. לא ידענו; לא אישרנו
צילום: יוני המנחם
ארכיון ידיעות אחרונות
יהורם גאון. מבטיח?
ארכיון ידיעות אחרונות
לאתר ההטבות
מומלצים