שתף קטע נבחר

אי בודד לקניה

מה טוב יותר מאי בודד למי שהתעייף מכל הבלגן שמתחולל סביב? בלי חדשות, בלי מועצת גדולי התורה ובעיקר, לא לשמוע יותר את מינה צמח. כמה איים למכירה

למה אי בודד למי זה טוב איפה קונים 

אי בודד - זה הלהיט הגדול. אין היום פתרון אלגנטי ואהוב יותר מאי בודד בלב ים. במוצאי שבת הסתיימה הקרנת העונה הראשונה של סדרת הטלוויזיה "הישרדות". בארצות הברית החלו בימים אלה בהכנת העונה השנייה. הפעם מצלמים אותה באוסטרליה, אבל הרעיון זהה ופשוט - צוות של מתחרים שאפתנים מנסה לשרוד על אי בודד. במשך 40 יום, ללא פינוקים, בלי קפה, סיגריות, אלכוהול, עם המון אורז ועם פרס קורץ של מיליון דולר למי שיצליח להערים על כל חבריו הטובים ולהעיף אותם מהאי מהר ככל האפשר.
במקביל משדרים בכבלים את הסדרה הבריטית - הישרדות 2000 (בי.בי.סי פריים) - בה מנסה קבוצה של אנגלים להקים קהילה בתנאי בידוד על אי בים הצפוני. הם מגדלים את הירקות, שוחטים את הפרות, מכינים את האוכל ומסתפקים, אלה שלא מרמים, בהספקה המועטה שמזרימים להם. אצל האנגלים יש הרבה פחות תחרות והרבה יותר גיבוש חברתי (כלומר מריבות בלתי פוסקות). הם שוהים על האי שנה שלמה, ואלה שלא נשברים באמצע אמורים לקיים יחסי קהילה חמים ומשפחתיים עם אנשים שמעולם לא הכירו לפני שהגיעו לשם. מומלץ מאוד למי שלא היה בגרעין נח"ל ולא ניהל בגיל 20 שיחות אינסופיות על הגיבוש המיוחל.
כדי להוסיף שמן למדורת האיים הפופולרית מקרינים עכשיו בבתי הקולנוע את "להתחיל מחדש" בכיכובו של טום הנקס, גרסה מודרנית של רובינזון קרוזו. הנקס, בדמותו של אמריקני שאפתן שמקדש כל חלקיק דקה במסגרת עבודתו כמנהל בחברת שליחויות עולמית, ניצל מהתרסקות מטוס ושורד ארבע שנים תמימות, לבדו לחלוטין, על חופו של אי טרופי בודד. אין שם איש לארח לו לחברה, אין מי שיביא כמה גפרורים או פיצה בהזמנה והכול הכול על כתפיו של מי שרגיל לחיות בחיקה החמים והנעים של הציוויליזציה המערבית המפונקת ביותר. אל דאגה - הוא מצליח ומוכיח שוב עד כמה הוליווד מאמינה בכוחו ובאיכותו של המין האנושי וכמה היא ממעטת בחשיבותן של יבלות על הידיים.

למה אי בודד

השאלה הגדולה היא מה מביא לפופולריות המדהימה הזו של איים מבודדים? האם פשוט נמאס לנו מכל מה שקורה סביב? אי בודד הוא הרי פתרון "נקי" מאוד. כל הבעיות הקיומיות שאנחנו מכירים נעלמות. כמה נהדר, אין יותר משיכת יתר, אין משכנתא, אין נזלת של הילדים, אין את הבוס המעיק הזה, שתמיד יודע טוב יותר ותמיד נדמה לו שהוא צודק, אין עורכת חדורת מוטיבציה, אין יותר פקקי תנועה (זה הרי באמת אושר גדול), אין מבזקי חדשות, אין (אם אתה לבד) אנשים מעצבנים, שכנים רועשים, משפחה תובענית, פוליטיקאים שקרנים, נפוחים, מסוכנים.

הבעיות על אי בודד הופכות בסיסיות וקלות להבנה - מה נאכל? מה נשתה? איך נדליק אש (אנחנו הרי לא יכולים לאכול את הדגים שצדנו סתם כך, בלי כמה עשבי תיבול וקצת לימון). בקיצור - איך נימלט מכל הנסים והנפלאות האלה של האי הבודד ונחזור, חכמים, רזים, חסונים ונבונים יותר אל הציוויליזציה, שכל כך סלדנו ממנה לפני שתי דקות. רובינזון קרוזו של דניאל דפו כבר פתר את הבעיות האלה לפני יותר מ-200 שנה, אבל המועקה נשארה, ואפילו התגברה כנראה בזמן האחרון. עובדה שאיים בודדים הם הלהיט.

חזור למעלה
למי זה טוב

כאשר מדברים על אי בודד בישראל בתחילת פברואר 2001 הפיתוי גדול פי כמה. מה טוב יותר מאשר להתיר את כל הסבך הזה שנקלענו לתוכו באבחת סכין אחת - קדימה אל האי הבודד וייעלמו המצוקות המוכרות של שני עמים צפופים ועצבניים נורא, על פיסת אדמה זעירה, מחסור אינסופי במים (אנחנו רוצים אי עם מעיין מים מינרליים), ובכלל העתיד בישראל לא נראה כרגע כמו משהו שכדאי לחלום עליו. מול כל אלה, אי בודד בלב ים, עם כמה עצים מטילי צל, עם מערה נוחה להסתתר בה מפני הגשם. עם המון קרשים שמוטלים סתם כך על החוף, כי מדורות זה כיף גדול, עם פירות טרופיים שצונחים עליך במשך כל השנה מן העצים (מנגו וקוקוס נשמעים לי כמו הבחירה הטובה ביותר), עם חול לבן ונקי, ים לא קר מדי לא סוער מאוד - זה הרי כל כך פשוט, אלגנטי וידידותי. מה טוב מזה למי שכבר התעייף מכל הבלגן שמתחולל סביב? על האי לא שומעים חדשות, לא רואים בשידור חי את ההחלטה האחרונה של מועצת גדולי התורה ובעיקר לא שומעים יותר את מינה צמח, עם התוצאות של הסקר שעריכתו וניתוחו המעמיק הסתיימו בדיוק לפני רבע שעה. ההחלטה הפשוטה היא לעבור ממינה צמח אל מין הצמח ורצוי כזה שיש לו עלים רחבים מאוד.

חזור למעלה
איפה קונים

כיוון שלא כל אחד הוא טום הנקס ולא כל אחת יכולה לסמוך על כך שהטיסה הקרובה שלה תתרסק בדיוק ליד אי טרופי ידידותי ונטול חיידקים איומים, מובא כאן כשירות לציבור מבחר עכשווי של איים בודדים (פחות או יותר) שמוצעים ברגעים אלה למכירה. נכון, זה לא הפתרון הזול ביותר, אבל לפעמים כדאי להשקיע בתבונה.

בלייק איילנד, אלסקה

אי ששטחו 600 דונם, סמוך לחופיה הדרום מזרחיים של אלסקה. במחיר 1.8 מיליון דולר מציעים עכשיו למכירה את האי הזה, שעל פי הפרסומים יש בו בדידות, טבע פראי ובעלי חיים ידידותיים בסביבה לא מפותחת לחלוטין. יתרונותיו הגדולים ביותר של האי טמונים בכך שהוא משמש כביתם של הסלמונים הוורודים (מעדן ידוע) ושיש בו כמה מן התצפיות הטובות ביותר על דובים חומים (יתרון קצת מפוקפק לדעת חלק מן הרוכשים הפוטנציאליים). האזור כולו עשיר מאוד בדגה ובאפשרויות לפעילויות ספורטיביות בטבע (כך לדברי המוכרים). [כתובת אתר האינטרנט, למטה תחת "אתרים נוספים"].

פליקן איילנד, האיים הקאריביים

אי לא גדול, רק 120 דונם, אבל מצויד היטב. כבר עכשיו ניצב עליו בית ובו ארבעה חדרי שינה. המוכרים מתחייבים גם לבנות עבור הרוכש וילה חדשה עם שני חדרי שינה. הווילה תוקם בכל מקום באי שיבחר לעצמו הרוכש. הגישה אל האי בסירה נוחה מאוד והוא אינו רחוק מאנטיגואה, המספקת את כל צרכיו של המתבודד. האקלים נוח, הים נקי והמחיר אמנם גבוה מעט, אבל איכות חיים עולה היום הרבה כסף. תמורת 6.3 מיליון דולר בלבד יהפכו כל חלומות האי הבודד שלכם למציאות. [כתובת אתר האינטרנט, למטה תחת "אתרים נוספים"].

פוארקו איילנד, הפיליפינים

באזור ים סולו, בלב האזור הטרופי, מציעים עכשיו למכירה אי לא גדול ומלא פוטנציאל. כרגע מתגוררים על האי שני שומרים שמשגיחים על הרכוש שבו. על האי ניצב בית, שעשוי, אם ישופץ, לשמש כבית הארחה. הוא בנוי מחומרים מקומיים ויש בו אפילו שירותים ומקלחת. לצידו ניצב מיכל מים גדול (זה כנראה חשוב). החוף בתולי, והאי מפורסם אך ורק בזכות קהילת הצבים העשירה שלו. אפילו המחיר - 950 אלף דולר - ידידותי למשתמש. מידע נוסף אפשר לקבל אצל המוכרים ננסי וז'אן פייר ריקיו, בטלפון (6348) 433-3554. הדואר האלקטרוני שלהם הוא E-Mail : pedzi@pal-onl.com. [כתובת אתר האינטרנט, למטה תחת "אתרים נוספים"].

חזור למעלה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הישרדות. מי יצליח להעיף את חבריו הטובים מהאי?
צילום: פוקס המאה ה 20
טום הנקס. מוכיח כמה הוליווד מאמינה בכוחו ובאיכותו של המין האנושי
צילום: פוקס המאה ה 20
רובינזון קרוזו. המועקה נשארה, ואפילו התגברה כנראה בזמן האחרון
צילום דודו פריד
יצחק רבין. העתיד בישראל לא נראה כרגע כמו משהו שכדאי לחלום עליו
צילום דודו פריד
בלייק איילנד, אלסקה. כמה מן התצפיות הטובות ביותר על דובים חומים
פליקן איילנד, האיים הקאריבים. איכות חיים עולה היום הרבה כסף
פוארקו איילנד, הפיליפינים. אי לא גדול עם מחיר ידידותי למשתמש
מומלצים