שתף קטע נבחר

עובדיה: דיברתי אמת, רשעים מרושעים עיוותו דברי

במהלך שיעורו היומי אמר הרב, כי התקשורת סילפה את דבריו שהיו "אמת לאמיתה". יום של תגובות סוערות במערכת הפוליטית וברחבי הארץ

הרב עובדיה יוסף ניסה להסביר אמש (יום א'), במהלך שיעורו היומי בבית המדרש "יחווה דעת", את פשר דבריו בנושא השואה.
לדבריו, סילפו אנשי התקשורת את דבריו. "מי לא מצטער על השואה הזאת? על שישה מיליון יהודים, מתוכם מיליון ילדים, שנרצחו", אמר הרב. הוא חזר על דעתו שמדובר בגלגולי נשמות ואמר: "הכל תורה ושום דבר לא אמרתי בדעתי".
קודם לכן אמר הרב למקורביו, בעקבות הסערה שחוללו דבריו אמש, "דיברתי אמת, רשעים מרושעים עיוותו את דברי". מדובר בדברים שאמר הרב בדרשתו השבועית, כי "ששת המיליונים שנהרגו בשואה הם גלגול נשמות של אנשים שחטאו בגלגול הקודם". בנוסף אמר הרב כי "הערבים והישמעאלים האלה, כולם רשעים ארורים, כולם שונאי ישראל", ועל ברק (בלי לנקוב בשמו) "אין לו שכל, לבנאדם הזה, הוא רץ אחריהם כמו אמוק תפס אותו".
ערוצי הרדיו החרדיים-פיראטיים של ש"ס עסקו רבות בלימוד סנגוריה על דברי הרב. בשידוריהם חזרה ונשמעה ההאשמה שמדובר בעלילת דם שפלה, ושההתקפה של התקשורת החילונית על הרב עובדיה היא נקמה על בחירתו של נשיא שהוא גם דתי, גם ספרדי וגם ימני.
"הכל כדי שש"ס תחזור לקואליציה, עד אז יעשו לנו את המוות", הסבירו השדרנים. בין היתר הועלה לשידור, כדי לחזק את הרב עובדיה, זקן המקובלים, הרב יצחק כדורי, שברך את "חכם עובדיה, שיצליח ויתגבר על כל אויביו"
בנוסף, עסקו ערוצי הקודש בהסברה אינטנסיבית של עניין גלגול הנשמות. מנכ"ל רדיו קול האמת, הרב שמואל בן עטר, העלה את השאלה "גלגול של מי התקשורת?". יו"ר סיעת ש"ס, חבר הכנסת אלי ישי, עלה לשידור והגיב על הביקורת על הרב עובדיה שאמר שנרצחי השואה הם גלגול נשמות של אנשים שחטאו בגלגולם הקודם. ישי אמר שהדברים דומים לכך, ש"בימי בית שני מתו תינוקות בגלל שנאת חינם, למרות שהתינוקות עצמם לא חטאו".
גם ישי קישר את העניין לבחירתו של משה קצב לתפקיד נשיא המדינה, ואמר "נבחר נשיא ספרדי השומר שבת ומניח תפילין והם עשו מזה יום כיפור והשוו לרצח רבין".

תגובות זועמות

"דברי הרב עובדיה אינם יאים לרב במעמדו", אמר ראש הממשלה אהוד ברק, בתגובה לדברי הרב. ברק הזהיר בישיבת הממשלה כי "דברי יוסף עלולים לפגוע בזכרם של הנספים בשואה, ברגשות בני משפחותיהם וברגשות העם כולו".
נשיא המדינה משה קצה הגיב: "אני מסתייג מהדברים, והם אינם מקובלים עלי, אם אכן הפרשנות שניתנה להם בכלי התקשורת נכונה". הנשיא הוסיף: "עם זאת אין להאשים את הרב באטימות כלפי קורבנות השואה, אני בטוח שהוא כואב את כאב השואה לא פחות מכל אדם אחר".
תנועת שינוי גינתה בחריפות את "דברי הבלע" של הרב יוסף. "אם יש נשמה חוטאת הרי היא זו של הרב עובדיה יוסף, שפוגע בזכר מיליונים של יהודים שנספו על לא עוול בכפם ומגיש לניאו נאצים ברחבי העולם נשק תעמולה להצדקת השואה", נמסר מהתנועה.
"דבריו של הרב עובדיה יוסף הם דברי כפירה ליקר ולקדוש מכל לעם ישראל", כך הגיב יו"ר מרצ, יוסי שריד על התייחסותו של מנהיגה הרוחני של ש"ס לנספי השואה. שריד הוסיף, "לא רק עובדיה יוסף אשם בדבריו האיומים אלא כל מי שעולה אליו לרגל - מפלגת העבודה והליכוד גם יחד, כל מי שרוקד לפי חלילו ומוכן להיכנע לכל תכתיביו. בשל הכרכורים והפיזוזים הפוליטיים האלו התחיל יוסף להאמין שהוא באמת גדול. אבל התבטאויותיו החוזרות ונשנות הן של אדם קטן שעולמו צר".
יו"ר סיעת המפד"ל, שאול יהלום, אמר כי זכרם של קרבנות השואה שנספו על עצם היותם יהודים "קדוש ויקר לכל העם היהודי המתייחד עם זכרם". יהלום הוסיף: "כל אמירה הפוגעת בזכרם אין לה מקום וראויה שתימחק מהשיח הציבורי".
יו"ר סיעת חד"ש מוחמד ברקה אמר כי "סוף סוף יצא המרצע מן השק. הרב עובדיה יוסף שהתיימר להיות יוני לכל אורך השנים, גילה את פרצופו האמיתי של האשמאי הזקן הזה".
דוברת ארגון 'יד ושם', הביעה צער עמוק על ההתבטאות האומללה של הרב עובדיה יוסף בנוגע לנספים בשואה, שבהם יש משום פגיעה קשה בזכרון הקורבנות ובבני משפחותיהם והיא יוצרת חיץ והפרדה קשה בציבור יהודי ישראל ומחוצה לה. הדוברת הדגישה, כי ההקשר שבו התייחס הרב לשואה, אגב דיון בנושאים פוליטיים שגרתיים, עלולה להביא לגישה פשטנית ואולי אף בנאלית של היהדות לשואה, ועל כך יש להצטער.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עובדיה. דיברתי אמת
צילום:זום 77
אלי ישי. הכל קשור לבחירת הנשיא
צילום:זום 77
אי פי
ברק. הדברים אינם יאים
אי פי
ערן כהן
שריד. דברי מינות וכפירה
ערן כהן
מומלצים