שתף קטע נבחר

ועדה ממשלתית ממליצה לייקר את המים לצריכה ביתית

ועדה ממשלתית ממליצה לצמצם ב-10% את הקצאת המים למגזר התעשייתי, לבצע צעדים לצמצום המים במגזר הפרטי ולצמצם גם בשימוש במים שפירים לחקלאות

ועדה ממשלתית בה חברים נציגי נציבות המים, חברת מקורות ומשרדי התשתיות, החקלאות, הבריאות ואיכות הסביבה, ממליצה להפעיל לאלתר שורת צעדי חירום בנוגע לצריכת המים במגזר הביתי. צעדים אלו כוללים העלאת מחירי המים לצריכה ביתית ולגינון, ואיסור השקיית גינות ודשא בגינות ציבוריות או פרטיות למשך שלוש שנים.
הוועדה ממליצה גם לצמצם ב-10% את הקצאת המים למגזר התעשייתי ולבצע צמצום נוסף בשימוש במים שפירים לחקלאות, זאת באמצעות קידום תוכנית שאושרה על ידי משרדי ממשלה שונים, לפיה יפוצו החקלאים עבור אי-שימוש במים מעבר לקיצוץ אדמיניסטרטיבי.
הוועדה ממליצה בנוסף להוריד את הקו האדום של הכנרת ב-30 ס"מ נוספים - למינוס 214.3. כמו כן ממליצה הועדה להוריד את הקו האדום של מפלס המים באקוויפר ההר ב-20 סנטימטרים נוספים, ולבצע שאיבת-יתר של 150 מיליון מטר קוב מים מדי שנה באקוויפר החוף.
התוכנית גובשה עקב נתונים שנאספו בנציבות המים, לפיהם במשק המים בארץ נוצר מחסור של 390 מיליון מטר-קוב של מים, כתוצאה ממיעוט המשקעים שירדו עד כה בחורף. עיקר הבעיה מצוי באגן ההיקוות של הכנרת.
כמות זו תהיה חסרה לביצוע תוכנית אספקת המים המתוכננת לשנת 2001, תוכנית מקורית לפיה יקוצצו מכסות המים לחקלאים ב-50%, וצריכת המים במגזר הביתי תצומצם ב-10%.

עדי אלדר: זו שערוריה

יו"ר מרכז השלטון המקומי, עדי אלדר, תקף את הכוונה לאסור השקיית גינות ציבוריות וכינה את ההחלטה "שערוריה". לדבריו, אין הגיון ליבש גינות ציבוריות המושקות בדרך כלל בטפטפות ומאידך להעביר מים המיועדים לחקלאות לגורמים זרים לתחום החקלאות.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כנרת. להוריד את הקו האדום בעוד 30 ס"מ
מחסור של 390 מ` מ"ק מים
מומלצים