שתף קטע נבחר

דובר האו"ם: ישראל מגזימה בעניין החצבני

הרמטכ"ל מופז סייר היום בבקו"ם ואמר כי "הניסיון לשאוב מים מהחצבני הוא בניגוד לאמנות בינלאומיות. העברנו את הטיפול בנושא לדרג המדיני, שיפעל בדרכים בינלאומיות כדי להפסיק זאת"

ראש הפרלמנט של לבנון, נביה ברי, הכחיש היום את השמועות לפיהן מטה לבנון את נחל החצבני, ואמר כי מדובר בתכנית השקייה מקומית. הוא הדגיש כי מדובר במים אותם הגדיר "לבנוניים".
דובר האו"ם בדרום לבנון, תמך בדבריו של ברי ואמר כי ישראל מגזימה בתגובותיה בעניין הנחת צינור השאיבה מן החצבני. הדובר, טימור גוקסל, אמר כי מדובר בצינור דק יחסית שקוטרו עשרה ס"מ, והוא נועד להעביר מים לכפרים באזור. דובר האו"ם אמר כי לישראל נמסר על הנחת הצינור כבר לפני כחודש והוא ואינו מבין מדוע נוצרה לפתע בעיה. הוא הביע פליאה על כך שמדברים על הטיית הנהר, למרות שברור שלא כך הדבר.
שליח האיחוד האירופי לתהליך השלום, מיגל מורטינוס, אמר בסיום פגישתו היום עם נשיא לבנון אמיל לאחוד, כי האיחוד האירופי דוחה את טיעוני ישראל האחרונים נגד לבנון בעקבות פרשת הטיית מי החצבני. מורטינוס אמר כי האיחוד פועל לכך שלבנון וישראל יכוננו יחסים טובים והוסיף, כי סיורו נועד להכיר את עמדות הצדדים בעקבות כינונה של הממשלה החדשה בישראל וחלק מהמאמץ האירופי להשיב למסלולו את תהליך השלום באזור.

בניגוד לאמנות

הרמטכ"ל, רב אלוף שאול מופז, אומר היום (ה'), כי הנסיון להטות את נהר החצבני נעשה בניגוד לאמנות בינלאומיות. "אנחנו מעבירים מים לדרום לבנון מתוך מניעים הומניטריים מצידנו", אמר מופז בסיור בבקו"ם, "והנסיון לשאוב מים מהחצבני הוא בניגוד לאמנות בינלאומיות. העברנו את הטיפול בנושא לדרג המדיני, שיפעל בדרכים בינלאומיות כדי להפסיק זאת. יהיה ראוי לעשות הערכת מצב אם המאמצים הבינלאומים לא יעלו יפה".
ביחס למתרחש בשטחים, אמר מופז כי בחודשים האחרונים רואים יותר ויותר הצטרפות של ארגונים פלסטינים, אשר הוקמו במטרה לסכל את הטרור, לפעילות טרור נגד ישראל.
הרמטכ"ל העריך כי אין ברשות הפלסטינית סימני קריסה. "אנחנו מתרשמים שהרשות שולטת בנעשה, עם זאת חלק מהכיתורים שלנו יוצרים מצוקה כלכלית ואנחנו עושים צעדי הקלה. אין לנו שום רצון שאוכלוסייה חפה מפשע תסבול בגלל ארגוני הטרור שמצאו את הערים הפלסטיניות כערי מקלט להסתתר בהם".
בנוגע לכיתור שהיה על רמאללה בימים האחרונים אמר הרמטכ"ל, כי הוא נעשה במטרה למנוע פיגועי טרור, וכי למרות הצער על שאוכלוסייה חפה מפשע נפגעת, "לא הייתה ברירה".הוא ביקש להדגיש עוד כי בצה"ל לא מעוניינים בהסלמה וכי פעילות צה"ל נעשית רק כדי למנוע פגיעה בחיילי צה"ל ובאזרחי מדינת ישראל.
מופז אמר הבוקר בראיון לגל"צ, כי ביקש משר הביטחון להאריך את תפקידו בשנה.

בעיה במוטיבציה?

מפקדת הבקו"ם, דבורה חסיד, אמרה למופז כי בגיוס האחרון מסתמנת ירידה במוטיבציה לגיוס ביחידות השדה. בנוגע לכך אמר הרמטכ"ל כי "אני לא חש שיש ירידה במוטיבציה ומתרשם שרמת המוטיבציה היום גבוהה יותר ממה שהיתה כשאני התגייסתי. אני ממליץ שנמתין לסיומו של הגיוס של המחזור האחרון ואז נדע אם אכן היתה ירידה במוטיבציה, אבל עצם העובדה שבמחזור נובמבר כל המכסות ביחידות השדה מלאות מצביעה לדעתי על כך שאין ירידה במוטיבציה".
מופז הוסיף כי בישיבת הקבינט אמש הוא קרא לחקיקה שתבטיח שמוסדות אקדמיים ומעסיקים יתחשבו בחיילי מילואים ויתנו להם עדיפות.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי פי
העבודות בנהר החצבני
צילום איי פי
מיכאל קרמר
סייר בבקו"ם. מופז
מיכאל קרמר
מומלצים