שתף קטע נבחר

תוצאות סופיות: רוב לברלוסקוני בשני בתי הפרלמנט

מועמד גוש המרכז ימין זכה ב-368 מושבים מתוך 630 מושבים בבית התחתון של הפרלמנט ו-177 מושבים מתוך 315 בסנאט. אולם נראה שברלוסקוני ייאלץ גם להישען על כוחה של מפלגת הימין הקיצוני "הליגה הצפונית" בראשות אומברטו בוסי כדי להקים את הממשלה

גוש המרכז ימין בראשות איל ההון סילביו ברלוסקוני השיג רוב בשני בתי הפרלמנט האיטלקי - כך עולה מתוצאות סופיות של הבחירות שפורסמו היום (ג').
גוש המרכז ימין זכה ב-368 מושבים מתוך 630 מושבים בבית התחתון של הפרלמנט ו-177 מושבים מתוך 315 מושבים בסנאט. מהתוצאות עולה כי ברלוסקוני זכה במספר קולות מספיק כדי להקים ממשלה.
עם זאת, כנראה שברלוסקוני יאלץ להישען גם על כוחה של הליגה הצפונית, מפלגת הימין הקיצוני בראשות אומברטו בוסי. ברלוסקוני רצה להימנע מכך מכיוון שהחלטתו של בוסי להסיר את תמיכתו מברלוסקוני לפני שבע שנים, גרמה להפלת ממשלתו קצרת הימים של איל ההון. מסקר שפורסם אמש עולה כי מפלגתו של בוסי הצטמקה ל-3.2% מ-10% שקיבלה בבחירות הקודמות.
קואליציית המרכז-שמאל "הזית", בהנהגת פרנצ'סקו רוטלי, זכתה לפחות ב-110 מושבים בסנאט, שסמכויותיו שוות ערך לסמכויות בית הנבחרים. "אני מכיר בנצחון הלגיטימי של גוש המרכז ימין", אמר רוטלי לאחר היוודע דבר התוצאות.
ספירת הקולות נמשכה גם ביום שני בבוקר, לאחר שאחרוני המצביעים מילאו את חובתם ב-6 לפנות בוקר, יותר מ-7 שעות לאחר השעה הרשמית לסגירת הקלפיות. ברלוסקוני זכה ככל הנראה גם ברוב המושבים בבית התחתון של בית הנבחרים. ההצבעה, שגרמה לתורי ענק ליד הקלפיות, הואטה עקב מורכבות הנושא, שהיה קשה להבנה גם אצל המצביעים עצמם.
שיטת הבחירות האיטלקית מורכבת מ-75 אחוזים הצבעת רוב ו-25 אחוזים בחירות יחסיות. למרות הרוב שנקבע על פי מספר המושבים, הקואליציה של ברולוסקוני זכתה בפחות קולות מאשר אופוזיציית השמאל החדשה בסנאט.

ניצחון היסטורי

באיטליה מציינים כי זהו ניצחון היסטורי לגוש הימין והמרכז בהרכבו הנוכחי, לראשונה מאז 1945 ותבוסה לגוש השמאל ששלט באיטליה מאז 1996. דוברו של ברלוסקוני תיאר את מצב רוחו של המסתמן כמנצח בבחירות כ"רגוע ומאושר". הדובר, פאולו בונוטי, אמר כי ברלוסקוני ממתין לתוצאות אמת בטרם ייצא בהצהרות. במהלך הלילה החלו לעכל באירופה את נצחונו של ברלוסקוני. יורג היידר, לשעבר מנהיג מפלגת החירות הימנית קיצונית באוסטריה, בירך על נצחון ברלוסקוני ואמר כי "זהו דבר טוב לאירופה". היידר אמר כי נצחונו של גוש הימין באיטליה פותח "עונה חיובית" לאירופה.

ברלוסקוני: אימפריית טלוויזיה

ברלוסקוני חולש כמעט על כל השוק הטלוויזיוני באיטליה. האימפריה בבעלותו כוללת את שלוש תחנות הטלוויזיה הגדולות באיטליה ואם יזכה, תהיה לו השפעה רחבה גם על שלוש תחנות הטלוויזיה הממשלתיות. ברלוסקוני עצמו לא הודיע מפורשות כיצד ינהג במקרה שייבחר בנוגע לאימפריית התקשורת שלו.
עד ליום האחרון לפני הבחירות, סירב ברלוסקוני, בן 64, לבקשותיו של רוטלי, בן 46, לערוך עימות. ברלוסקוני נימק את הסירוב בכך שטען כי מאסימו ד'אלמה, מנהיג קומוניסטי לשעבר וראש ממשלה לשעבר, הוא הדמות המנהיגה את השמאל ולא רוטלי, מנהיג מפלגת ירוקים בעברו ובעל ניסיון פוליטי מועט בזירה הלאומית.

הקמפיין

בימים האחרונים של הקמפיין, בחר מנהיג השמאל, רוטלי, למקד את תשומת הלב בחלק מבעלי הברית של יריבו. אחד מהם הוא אמברטו בוסי, שהתנגדותו להגירה לאיטליה, זיכתה אותו בהשוואה לפוליטיקאי האוסטרי הימני-קיצוני, יורג היידר. "איטליה המונהגת בידי בוסי היא איטליה שאינה רצויה באירופה", אמר רוטלי. כמו כן הדגיש רוטלי בקמפיין כי המפלגה שהוא מנהיג הוציאה את איטליה ממשברים כלכליים.
ברלוסקוני, לעומת זאת, מעדיף להשוות את עצמו לנפוליאון. "אני רוצה מהפכה", אמר אתמול לעיתון הגרמני די וולט, "אני מתכנן לשנות את כל החוקים. לפי המידות הקטנות שלי, אהיה יוסטיניאנוס או נפוליאון". בסקר שנערך במהלך הבחירות השוו בוחרים בין ברלוסקוני לנפוליאון "משום שהוא נמוך, ולעולם אינו ישן, תמיד עובד".
שני המתמודדים הבטיחו הורדת מסים, במדינה בה בני המעמד הבינוני משלמים עד 40 אחוז מס, אולם רוטלי טען שהבטחתו של ברלוסקוני גם להעלות את תשלומי הפנסיה מסכנים את השתתפותה של איטליה בשוק המטבע האירופי החדש, האירו. כמו כן הפנה רוטלי את תשומת לב הבוחרים לכך שלפני 10 שנים הוגשה נגד ברלוסקוני תביעה בגין עבירות שחיתות. "מגיע לנו האיש הזה?", זעקה כותרת עיתון יומי קומוניסטי, מעל לתמונתו של ברלוסקוני. בתגובה פרסם עיתון השייך לברלוסקוני כותרת הקוראת לאיטלקים להצביע לו: "ברלוסקוני - בחירה נגד השקרים". זה הקו עליו הלך איל התקשורת בקמפיין - ניסיון להצטייר כקורבן ולזכות בסימפטיה של הבוחרים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי פי
המנצח. ברלוסקוני
צילום איי פי
מומלצים