שתף קטע נבחר

טענות: בחברה קדישא סירבו לקבור 3 מן ההרוגים

הצוותים שטיפלו בכמה ממשפחות ההרוגים טוענים כי בחברה קדישא סירבו בתוקף לקבור שלושה מההרוגים, "שיהדותם מוטלת בספק" לדברי אנשי החברה. ח"כ לפיד: "הג'יהאד האיסלאמי וחברה קדישא משתפים פעולה". הרב לאו: "זו עלילה. הם ייקברו כמו כולם"

בחברה קדישא סירבו לקבור שלושה צעירים מהרוגי הפיגוע, מכיוון שלטענת אנשי החברה הם צאצאים מנישואי תערובת. כך טענו אנשי הצוות שטיפלו במשפחות ההרוגים. השלושה הם: מריאנה מדבדנקו, מרינה זוקובסקיה, ואירנה נפמנישיאצי.
לדברי אנשי הצוות הם ניסו במהלך שבת בבוקר לקיים מו"מ עם חברה קדישא בנוגע לקבורת השלושה, אך לדבריהם, בחברה קדישא סירבו בתוקף לקבור אותם, מכיוון שיהדותם מוטלת בספק, כדבריהם.
גורמים דתיים הכחישו את הטענות. לטענתם, מדובר בעלילה משום שחברה קדישא כלל לא עובדת בשבת ולכן איש לא שוחח עמם על כך. הרב הראשי לישראל, הרב ישראל מאיר לאו, אמר כי הוא מגנה בכל פה את דברי המסיתים ש"גם ברגעים הקשים ביותר במהלך השבת מצאו את הזמן והדרך ללבות מחלוקת, לעורר מדנים ולנצל את הטרגדיה להסתית נגד הדת ונגד החברה קדישא זאת מבלי שנוצר קשר במהלך השבת אפילו עם איש אחד מהם". לדבריו, שלושת ההרוגים ייקברו כרצון המשפחות. האנשים שטיפלו במשפחות טענו כי היה גורם בחברא קדישא שהסכים לשוחח איתם למרות השבת.
חברת הכנסת סופה לנדבר אמרה בזעם, סמוך למכון לרפואה משפטית באבו כביר: "זה לא יתכן שהילדים האלה טובים למות בפיגועים, אבל אין איפה לקבור אותם. בחברה קדישא אמרו לנו פשוט לא, ולא ניהלו איתנו שום שיחה בנושא. פשוט אמרו לא. אין שום דרך לקבור אותם קבורה דתית בשום בית קברות בישראל".
בתגובה להכחשות חברה קדישא היא אמרה כי "אני אפילו לא רוצה לדבר על זה כי אנחנו אלו שהיינו שם. כשהגעתי למכון לרפואה משפטית עם עובדי התאחדות יוצאי ברה"מ, שאני עומדת בראשו, קיבלנו פנייה לקבורה אזרחית ואני אמרתי שצריך לקבור אותם בקבורה רגילה, אבל אמרו לי שזה בלתי אפשרי מפני שהם ילדים של נישואי תערובת והם לא יהודים. אנחנו קיבלנו פניה מעובדים סוציאלים שטיפלו בהם, שהפנו אותם לקבורה אזרחית בלבד. חברה קדישא התקשרו אתם. המכון לרפואה משפטית נתנו הפנייה לקבורה אזרחית וזו היתה האפשרות היחידה. העובדים הסוציאלים טיפלו במשפחות במשך שעות וניגשו אלינו וביקשו עזרה. זה מרתיח לי את הדם איפה כולם היו יום שלם, אנחנו סידרנו קבורה במקום מכובד ולא מאחורי הגדר".
טל, העוזרת של סופה לנדבר, אמרה כי "לשני עובדים סוציאלים נמסר כי המשפחות לא תוכלנו לקבל תעודת פטירה, מכיוון שאין מקום קבורה ולא נותנים תעודות פטירה לאנשים שבתעודת הזהות שלהם לא כתוב שהם יהודים, מפני שחברה קדישא לא מוכנים לכך. העובדים הסוציאלים ביקשו את עזרת ח"כ סופה לנדבר במציאת קבורה אלטרנטיבית".
יו"ר שינוי, חבר הכנסת יוסף (טומי) לפיד, אמר בעקבות פרסום הידיעה: "הג'יהאד האיסלאמי וחברה קדישא משתפים פעולה בפגיעה בעולים מרוסיה. הג'יהאד עושה זאת לצעירים חיים, וחברה קדישא עושה זאת לצעירים מתים". לפיד דורש הפסקה מיידית של המונופול של חברה קדישא בנושא הקבורה לאחר שלדבריו, "הוכח שרבנים מטומטמים וחסרי לב מנצלים לרעה את הסמכות שבידיהם".
ח"כ משה גפני מיהדות התורה מתכוון להגיש תלונה במשטרה על הסתה נגד יו"ר שינוי. ח"כ גפני אמר כי "בזמן שח"כ טומי לפיד התגלגל על יצועו בליל שבת, יצאו כוחות הצלה חרדיים מבני ברק ומירושלים להציל נפגעים ולטפל בכבוד הגדול והראוי בהרוגים".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארכיון ידיעות אחרונות
לנדבר. אפילו לא דיברו איתנו
ארכיון ידיעות אחרונות
צילום: גילי כהן מגן
לפיד. הם משתפים פעולה נגד הרוסים
צילום: גילי כהן מגן
מומלצים