שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  יום הולדת למחשב האישי

  20 שנה אחרי, המכירות מתחילות לרדת. אבל ילדותו והתבגרותו היו קסומות וסוערות

  המחשב האישי יהיה בן 20 ב-12 באוגוסט. אפשר לסכם ולקבוע, ששנות ילדותו והתבגרותו היו קסומות וסוערות, אך שחייו כבחור צעיר בעולם הגדול אינם פשוטים.
  נקדים הערה כדי לחסוך מכמה משתמשי מחשב ותיקים לשלוח תגובות נזעמות ונציין כי על פי הכרונולוגיה, ה- IBM PC 5150, שהושק ב-1981, אינו המחשב האישי הראשון. ה"מיקרו מחשבים", שיועדו לשימוש ביתי, שווקו שנים רבות לפניו על ידי חברות כמו אפל, רדיו-שק וקומודור, אך מחשבים אלה היו לרוב צעצועים של חובבי טכנולוגיה ולא כלי עבודה ושעשועים להמונים.

  ספלי קפה טרם הוצבו על המארזים

  חוקרים באוניברסיטת פנסילווניה בנו ב-1946 את אניאק (ENIAC), המחשב האלקטרוני הראשון, שיועד למטרות כלליות. ב-1969 הופיע בחנויות מחשב ה-H316, שביצע משימות חישוב פשוטות בבתי משתמשים שנפרדו מ-10,600 דולר. מחשב זה היה איטי למדי ובלתי יעיל.
  המחשב האישי הראשון שהיה מוצר צריכה המוני, אלטייר 8800, שווק ב-1975 והטביע בזיכרון הקולקטיבי את המושג "מחשב אישי". המחשב כלל מעבד 8088 של אינטל וזיכרון של 256 בייטים. מחירו: 395 דולר (כולל אריזה). הביקוש היה גדול מהצפוי. הצרכנים הציפו את MITS, החברה המפתחת, בהזמנות.
  חברות מסחריות עקבו מקרוב אחר הביקוש והבינו, כי עידן המחשב האישי הגיע. קמו חברות חדשות כמו אפל, שהביאה אל העולם את "אפל 1" ב-1976 וקומודור, שהשיקה את ה"קומודור PET" ב-1977, השנה בה הושקו גם "אפל 2" ו-TRS-80 של טנדי.
  אולם, עד 1981 רוב החברות העסקיות הממוחשבות השתמשו במחשבי מיינפריים (מחשב גדול אליו מחוברים מסופים ששואבים מכוח המיחשוב שלו וממשאביו), בדרך כלל של IBM. מחשבים אלה הוחזקו בחדרי מחשב ותוחזקו על ידי טכנאים מוסמכים. מחשבים אישיים לא הוצבו על שלחנות העובדים כמו היום וספלי קפה טרם הונחו על מארזי הדיסקים הקשיחים. עידן המחשב האישי שחררר את העובדים ממונופול המיינפריים וסיפק להם, במידה רבה, אוטונומיה.

  IBM והתואמים פרצו

  IBM לא חסכה מאמצים שיווקיים רבים בשיווק ה-IBM PC 5150, למרות שלא ציפתה כי יניב רווחים גדולים במיוחד. במודעות הפרסום למחשב כיכבה דמותו של צ'ארלי צ'פלין כדי להדגים שהמחשב מיועד לכל אחד, אך מומחים צפו חיים קצרים למחשב האישי של IBM.
  הפי סי של IBM היה חזק יותר מרוב המחשבים האישיים שהיו בשוק באותה עת, אך לא כוח המיחשוב הוא שהפך אותו למהפכני. כמו כן, צרכנים רבים העדיפו לרכוש ב-1981 מחשבים חינניים וזולים ממנו, כמו ה-Sinclair ZX-81 שיצא לשוק ב-1981 ופעל עם זיכרון של 1 קילו בייט ומעבד Z-80A במהירות 1 מגה הרץ בלבד.
  ביצועים אלה לא נחשבו חלשים באותם ימים. אחרי הכל, ביל גייטס אמר ב-1981 כי 640 קילו בייט אמורים להספיק לכל משתמש.
  החידוש הגדול שהביא ה-IBM PC 5150 היה בסטנדרטים האחידים לתוכנה ולחומרה ששולבו בו. המחשב צויד במערכת ההפעלה פי סי דוס 1.0 של מיקרוסופט, חברה קטנה באותה עת. מיקרוסופט לא מכרה את המערכת ל-IBM, אלא סיפקה לה רישיונות שימוש בתוכנה. מיקרוסופט סיפקה רישיונות שימוש בדוס גם ליצרני מחשב שמכרו מחשבים מתחרים לאלה של IBM והציעו ביצועים טובים יותר ומחירים נמוכים יותר. המונח "תואם IBM" נולד ומיקרוסופט החלה את דרכה לפסגת שוק התוכנה.
  תואמי IBM הניעו את תעשיית התוכנה. עד אז, ריבוי סטנדרטים למערכות הפעלה וחומרה ייקר מאוד את תהליך הפיתוח והשיווק של תוכנה וחומרה להמונים והיה למעשה בלתי משתלם. עם הופעת תואמי IBM, שוק התוכנה גדל במהירות. שוק החומרה גדל אף הוא לאחר שפותחו סטנדרטים לכרטיסי קול ולמודמים.

  נפתח עידן המחשב האישי

  משתמשי המחשב כיום יכולים לרכוש מחשב רב עוצמה עבור כ-1,000 דולר. רוכשי ה-IBM PC 5150 שילמו 3,000 דולרים, עבורם קיבלו מעבד 8088 של אינטל במהירות 4.77 מגה הרץ, מסך מונוכרום ירקרק בגודל 11.5 אינץ', 16 קילו בייט של RAM, יציאות פרלליות וטוריות, מקלדת וכונן תקליטונים 5.35 אינץ' (שאיחסן עד 360 קילו בייט של נתונים). 3,000 הדולר של 1981 שווים כיום כ- 5,875 דולר – סכום שמאפשר לרכוש שלושה מחשבי מולטימדיה משוכללים עם מעבד פנטיום 4 במהירות גדולה פי 358 מהמעבד של ה-IBM PC.
  ה-IBM פי סי פתח את השער לעידן המחשב האישי ולעידן האינטרנט שלאחריו. במשך שני העשורים הבאים גדלה תעשיית המחשבים בקצב מסחרר. השקת IBM PC 5150 פתחה את הדלת ליצרני המחשבים שהיום נמצאים ברוב הבתים כמו קומפאק, שפתחה את שעריה לעסקים ב-1982, דל שהוקמה ב-1984 וגייטוויי, שהופיעה בשוק שנה לאחר מכן. חברות אחרות הרוויחו מהמהפכה ש-IBM חוללה – מיקרוסופט, סאן, אורקל ואף AOL.

  אין סיבות לחגיגות

  למרות עברו המפואר, למחשב האישי אין סיבה לחגיגה ביום הולדתו ה-20. מצב שוק המחשבים האישיים כיום קודר למדי. לראשונה מאז 1986 נרשמה לאחרונה ירידה במכירות המחשבים האישיים בכל העולם. על פי נתוני חברת המחקר גרטנר, 30,4 מיליון יחידות שווקו ברבעון השני של השנה, ירידה של 1.9 אחוזים לעומת הרבעון המקביל אשתקד.
  יצרני המחשבים האישיים סבורים, שהאור בקצה המנהרה עשוי להופיע עם השקת Windows XP, מערכת ההפעלה המדוברת של מיקרוסופט בסוף נובמבר. מומחים אחדים מטילים ספק באפשרות שמערכת ההפעלה החדשה תביא לעליה מהותית במכירות המחשבים האישיים ברבעון הרביעי. הם סבורים כי יש שוק המחשבים מושפע מתהליכים כוללים יותר ושיפור המצב קשור רק עם ההיחלצות מההאטה הכלכלית העולמית שצפויה רק בשנה הבאה.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הפיסי של IBM. פתח את הדרך
  אפל 2. הושק ב-1977
  אלטאייר 8080. הטביע את המושג מחשב אישי
  אטארי 2600
  מומלצים