התקופה שאנחנו מצויים בה מאתגרת את כולנו. לצד קשיי הפרנסה ושלל הדאגות, לתמונה חדרה גם תחושה איומה של בדידות עבור הרווקות והרווקים שבינינו. מי שבימי הסגר הראשון חשב להשהות את חיפוש הזוגיות לתקופה גילה שחודש ועוד חודש חולפים, והחזרה לשגרה הולכת ומתמהמהת, שעה שהשעון הביולוגי ממשיך לתקתק. כשאי אפשר לצאת מהבית, כשהפאבים ומקומות הבילוי נותרים סגורים, אין מנוס מלצאת לדייטים וירטואליים בזום. אבל איך עושים את זה נכון? ובעיקר, איך מתגברים על המבוכה?
כתבות נוספות למנויי +ynet:
לא רוצים לפספס אף כתבה? הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו
"צריך להבין שקצב הדברים השתנה. אם בעבר אנשים יכלו לדלג על שלב הטלפון ולקפוץ ישר לדייט, או לקפץ בין כמה דייטים בשבוע, היום זה כמעט בלתי אפשרי. אם להביט על חצי הכוס המלאה, היתרון הוא שסוף-סוף יצאנו מהלופ האוטומטי של הדפדוף המהיר", טוענת אלינה בלחין, המלווה תהליכים אישיים ליצירת זוגיות.
6 צפייה בגלריה
הזדמנות להכיר מישהו לעומק. דייט אונליין
הזדמנות להכיר מישהו לעומק. דייט אונליין
הזדמנות להכיר מישהו לעומק. דייט אונליין
(צילום: Shutterstock)
למה הכוונה?
"בימים כתיקונם יש תחושה ששום דבר לא מצליח לגעת בנו, שתמיד יש מישהו טוב יותר מעבר לפינה. אנחנו כל כך עסוקים בלהדוף, ולא תמיד נותנים למי שמולנו הזדמנות ראויה. הפחדים וההתנגדויות שלנו הם הקטר ברכבת הזו, והם משאירים אותנו לבד. אז עכשיו אנשים חוזרים לדבר בטלפון, שזה שלב מאוד חשוב לפני שקובעים דייט, ויש מקום ליותר התכתבויות ושיחות. הרעיון הוא לא לפתח רומן וירטואלי של חודשים, אבל כן יש פה הזדמנות להכיר מישהו יותר לעומק ולתת הזדמנות אמיתית".
"החוק הראשון הוא שלא מתחילים בזום", אומרת בלחין. "המעבר לזום צריך להתרחש לפחות אחרי שיחת טלפון אחת, שבה נשבר הקרח. כלומר, רק אחרי שנוצר גרעין של היכרות ראשונית. אני מציעה לצחוק ביחד על המעבר לזום ולשים את זה על השולחן. בנוסף, לא עם כל אחד נכנסים לזום, אלא רק עם מישהו שיש איתו תחושה של נוחות ראשונית ופוטנציאל להמשכיות. צריך לזכור שזו סיטואציה שעשויה להיות מאוד אינטימית. אנחנו נמצאים בבית, בסביבה הטבעית שלנו. אין רעש, אוכל ואנשים".
מסתבר שהחוק השני הוא שדייט בזום חייב להתנהל כדייט רגיל. "זום לא עושים על הדרך, בין שטיפת הכלים לסיגריה. תקבעו יום ושעה", מציעה דיאנה רז, מאמנת ליצירת זוגיות. "זהו דייט ראשון לכל דבר ועניין".
6 צפייה בגלריה
המעבר לזום צריך להתרחש אחרי שיחת טלפון אחת לפחות. בלחין
המעבר לזום צריך להתרחש אחרי שיחת טלפון אחת לפחות. בלחין
המעבר לזום צריך להתרחש אחרי שיחת טלפון אחת לפחות. בלחין
(צילום: אלבום פרטי)
איריס סלומון, פסיכולוגיות קלינית ומנהלת חברת ספיד-דייט, מציעה שרגע לפני שקופצים למים, חשוב שנשים לב לכמה עניינים טכניים ונהנדס את הזום כמו שצריך: "הצד הטכני מאוד חשוב מכיוון שהוא יכול ממש להפיל דייט", אומרת איריס. "כך למשל, התאורה היא קריטית. בדייט בשעות היום מומלץ להצטלם כשפנינו לחלון, כיוון שאור טבעי מאוד מחמיא לנו. בדייט בערב, מומלץ להניח מנורת שולחן פשוטה מאחורי המחשב".
איריס ממליצה שתעלו קודם מול עצמכם, תכוונו את התאורה, תראו שהסאונד עובד ותדאגו לחיבור אינטרנטי יציב. "אם האינטרנט במחשב נוטה להיתקע, אל תעשו ממנו את השיחה. עדיף לשבת בחצר עם הטלפון הנייד ובמקום עם קליטה. התנתקויות באמצע השיחה ותקלות טכניות יכולות להיות מאוד לא נעימות, ומורידות את החשק והאנרגיה. בנוסף, דאגו לסביבה שקטה מרעשים. אם יש ברקע רעשים בלתי נמנעים כמו קידוחים ברחוב, שימו לב שאתם יודעים לשלוט באפשרות של השתקת הקול".
"עדיף להפעיל את האפליקציה דרך המחשב, ולא דרך המסך הקטן של הטלפון הנייד. בנוסף, מסך מחשב מאפשר חוויה יותר יציבה, ישרה וממוקדת. תמקמו את המסך בגובה העיניים כך שיראו לפחות את החלק העליון, את הראש ואת הכתפיים", ממליצה רז. "אם כבר עושים זום דרך הטלפון, תעמידו אותו על משטח יציב כמו מדף ואל תחזיקו אותו ביד, אחרת התחושה תהפוך לכבדה ומעיקה, וזה יעבור גם לצד השני", מדגישה סלומון. "כמו כן, שימו לב לזווית. לא מחמיא למקם את הטלפון מלמטה, וגם לא יותר מדי למעלה".
איפה לשבת?
"שבו במקום אחד, אל תסתובבו ברחבי הבית. זה עושה סחרחורת, מפריע לריכוז וגם הפנים מתעוותות", אומרת בלחין, ומוסיפה: "תכינו מקום נוח, לא אינטימי מדי כמו חדר השינה. שבו במקום ניטרלי כמו סלון, בפינה מסודרת ונקייה, ולא ברקע של ארון מבולגן למשל". "אפשר לשבת גם בגינה או במרפסת, אבל בשום אופן לא בחדר העבודה מכיוון שזה משפיע על התחושה", מדגישה רז. "ממילא הזום נתפס כמתאים לעבודה וללימודים ומרובע מדי לחיים האישיים".
6 צפייה בגלריה
שימו לב לאופן שבו אתם יושבים. שיחה מקוונת
שימו לב לאופן שבו אתם יושבים. שיחה מקוונת
שימו לב לאופן שבו אתם יושבים. שיחה מקוונת
(צילום: Shutterstock)
"לא פחות חשוב לשים לב גם לאופן שבו אתם יושבים", אומרת סלומון. "אל תשכבו שרועים על הספה, זה משדר אדישות, עייפות ואפילו זלזול. אם אתם עייפים או רעבים, אל תקיימו את הדייט. היו ערים גם למה ששפת הגוף שלכם משדרת. למשל, אם היא פתוחה או סגורה".
מה לגבי הוספת רקע קבוע דרך האפליקציה?
"אני ממליצה לעשות את השיחה כמה שיותר במרחב הפרטי, ולכן ותרו על רקע קבוע. אם בכל זאת אתם בוחרים לשים רקע, תזכרו שהרקע משדר מסר לצד השני, ושימו לב למה שאתם בוחרים לשים שם", מציעה רז.
כשאנחנו נמצאים כל היום בבית, חוויית הנוחות גולשת גם לבגדים. את הג'ינס מחליף הטרנינג המרופט, אבל כאמור דייט בזום הוא דייט לכל דבר ועניין, ולכן גם אליו מתלבשים כמו לדייט ראשון, מסבירות המומחות.
"זה נכון שאנחנו הכי יפים כשנוח לנו, אבל ההמלצה היא להתלבש באופן שמכבד את הדייט. בדייט ערב אפשר ללבוש אפילו שמלה יפה וחולצה מכופתרת. בדייט בשעות היום אפשר ללבוש משהו יותר קליל כמו שמלה פרחונית או חולצה מגניבה ומעניינת, שאפשר יהיה אפילו לפתח עליה שיחה. בנוסף, עם כל הפיתוי להישאר עם הבוקסר, תלבשו לבוש מלא, אחרת זה עשוי להגביל אתכם. למשל, אם תרצו לקום או לזוז מהמקום", מציעה סלומון.
6 צפייה בגלריה
אפשר גם לנגן
אפשר גם לנגן
אפשר גם לנגן
(צילום: Shutterstock)
לדבריה, "בדיוק כמו בדייט רגיל, אני ממליצה להתקלח לפני הדייט ולהתבשם. ברור שריח לא עובר דרך המסך, אבל זה גורם לנו להרגיש חגיגיים, וההרגשה שלנו היא זו שעוברת לצד השני. בואו במיטבכם, ואם אין קוסמטיקאית שתסדר לך את הציפורניים, תסדרי בעצמך".
"הצד השני לא רואה את שמלת המיני ואת נעלי העקב, הוא רואה את איך שאת מרגישה בתוכם", מסבירה רז. לצד זאת, בלחין מציעה לזכור שמה שלא נעשה, בזום יש חוויה נטולת פילטרים, והוא מראה את כולנו בצורה פחות מחמיאה מבמציאות. "זה המקום להכניס יותר סלחנות ופחות שיפוטיות וביקורתיות", היא אומרת. "עבור נשים, האיפור והלבוש שבאופן רגיל באים לידי ביטוי בדייט מקבלים מקום משני בזום. זה בדיוק המהפך שקורא לנו לטשטש קצת את החיצוניות".
"דייט בזום הוא דייט לכל דבר, אבל בשל הריחוק הפיזי, אני ממליצה מאוד לפתוח עם משהו שיכול לשבור את הקרח, כמו לצחוק על המצב. במשך היום אנחנו בתוך ההגבלות של הסגר ובקושי אמיתי, אבל כשאנחנו נכנסים לדייט אנחנו רוצים להיות בתחושה קצת אחרת. אז דבר ראשון נרצה להדליק את האזורים הנעימים במוח, השמחים והטובים של הצד השני. מיד אחר כך אפשר להמשיך לנהל את השיחה כרגיל, אבל חשוב לא לדלג על השלב הזה", אומרת רז.
"תכינו קצת נשנושים בצד, תשתו משהו ביחד, וגם להרים 'לחיים' יכול מאוד לעבוד", אומרת סלומון. "הימנעו משיחה על דברים שליליים, פוליטיקה ומחלות. משפטים כמו: 'הייתי חולה וכל המשפחה שלי הייתה חולה' מורידים את האנרגיה. במקום זה דברו על דברים אותנטיים, כנים וחיוביים מהחיים שלכם. למשל, אם פיתחתם תחביב חדש בתקופת הקורונה כמו ציור או נגינה, דברו על זה. אפשר אפילו להביא את הגיטרה ולנגן בזום, להראות את החתול או הכלב וכל דבר שעושה לנו אור בעיניים. היתרון בזום הוא שאפשר ממש להכניס את הצד השני לחיים שלנו.
6 צפייה בגלריה
''כוסית 'לחיים' יכולה לעזור''
''כוסית 'לחיים' יכולה לעזור''
''כוסית 'לחיים' יכולה לעזור''
(צילום: Shutterstock)
"בנוסף, תנו מחמאות. אם השמלה שלה יפה, אם הוא מצחיק אותך, תגידו את זה לצד השני. מחמאות יהפכו את השיחה משיחת ידידים לדייט. וכמו בדייט ראשון רגיל, אל תדברו על אקסים או על הכרטיס שבאתר ההיכרויות. תחשבו קדימה איך מגיעים לדייט השני".
מה עושים בדייט שני בתקופת הקורונה?
"אם עדיין אי אפשר להיפגש, אפשר לשתף מסך ולצפות יחד בסרט, סדרה או קטע סטנד-אפ נחמד. אפשר לעשות כושר ביחד, ולהירשם לסדנאות או הרצאות. כמו שאתה מזמין אותה להרצאה בבר, תזמין אותה להרצאה בזום, זה גם חמוד וגם מכניס תוכן לדייט. היתרון הוא שלא צריך לנסוע, אין את הטקסיות של למצוא מקום או לחץ להגיע בזמן. זה מאוד נוח", אומרת סלומון.
"אפשר לעשות לצד השני טיול בבית, לשתף אותו במוזיקה שאוהבים או להראות לו תמונות מטיולים. בנוסף, מחקרים מראים שכאשר שואלים בדייט שאלות מסוימות, נוצרת קרבה מאוד גדולה. חפשו שאלות כאלה באינטרנט. אפשר אפילו להיעזר בכרטיסיות ולשאול: כלבים או חתולים? קיץ או חורף? קפה או תה? שאלה כמו 'מה החלום שלך?' יכולה להעמיק את ההיכרות האינטימית לפני שנפגשים, כדי שברגע שכן תיפגשו, תהיה ביניכם כבר הרבה יותר קרבה ופחות מבוכה".
מה משך הזמן המומלץ לדייט בזום?
"דייט בזום לא יכול להיות ארוך, ולו מהסיבה שאי אפשר לשבת מול הזום יותר מחצי שעה עד שעה", אומרת בלחין. רז מוסיפה שגם במקרה שבו נוצר עניין רב זה בזו, ואף על פי שאנחנו בבית, מומלץ להגביל את השיחה ולא למרוח אותה. "דייט צריך להסתיים בתחושה של עוד", היא מדגישה.
מה תייעצו למי שלוחצים עליה בכל זאת לעקוף את הזום ולהיפגש בבית?
"מפגש בבית הוא מאוד אינטימי לדייט ראשון. מרבית הגברים שישמעו סירוב לדייט ביתי יבינו, ומי שלא יבין, זו נקודה אדומה לאדם שינסה לפרוץ את הגבולות שלך.
"יש פה כלי לבחון בצורה מאוד מהירה מי יכבד את הרצונות, הערכים והגבולות שלך", אומרת רז, ומוסיפה: "אין ספק שהמצב קשה, אבל אנו מוכרחים להסתכל גם על הצדדים החיוביים. רק כך יהיה אפשר לעבור את התקופה הזו ולצאת ממנה מחוזקים.
6 צפייה בגלריה
''תזמין אותה להרצאה בזום''. איריס סולומון
''תזמין אותה להרצאה בזום''. איריס סולומון
''תזמין אותה להרצאה בזום''. איריס סולומון
(צילום: אלבום פרטי)
"כך למשל, יתרון נוסף בזום הוא שאין חתירה למגע פיזי בשלב שבו האישה לפעמים עדיין לא מוכנה לו. בנוסף, הבחינה של הצד השני שונה, כשרעשי רקע כמו מגע, מי משלם בדייט, ולאן יוצאים מנוטרלים".
"לפעמים דווקא בזום יכולה להיווצר חוויה של נינוחות שלא מגיעים אליה בפאב, וזה יכול לעבוד לטובה", מוסיפה בלחין. "בסופו של דבר נוצרת כאן חוויה מאוד אינטימית, מכיוון שהזום מכניס אותנו למרחב האישי ורואים בו את הבעות הפנים", אומרת סלומון.
"החיסרון הוא שאין את האפקט של הריח שמשפיע מאוד על המשיכה, ואין ספק שאין כמו מראה עיניים. לכן אם למשל את בחורה גבוהה, ואת מרגישה צורך שהצד השני יידע זאת, תרמזי על זה בשיחה".
"אגב", אומרת בלחין, "יכול להיות שבשנייה שתפתחו זום את תתכווצי, כי הצד השני לא בדיוק יענה על הפנטזיה שהייתה לך לגביו, ואז מתעוררת השאלה אם זה סוגר אותך מלהמשיך, או שתהיי מוכנה, לצד האכזבה, כן להיות פתוחה ולתת לבחור הזה את ההזדמנות להקסים אותך. מה שנקרא, 'לתת לטווס לעשות את המופע של הנוצות'.
"כשאת סגורה מראש, יכול להיות מולך השותף הכי טוב עבורך, אבל את תפסלי אותו על גחמות. כל עוד יש עניין ראשוני, חיבור, נושאי שיחה וערכים מתאימים, נסו להישאר. המשיכה תתבהר במפגשים הפיזיים. כרגע זו ההזדמנות להעמיק קשרים, ולהפסיק את הדפדוף הכרוני שמזיז לנו את האצבעות אבל מנוון לנו את הלב. אם החיפוש הוא על פני השטח, לא נמצא זוגיות גם אחרי הקורונה.
"בעצם יש כאן בחירה - להחליט שאני באמת רוצה זוגיות ולראות עד כמה אני מוכנה לתת סיכוי, גם אם הדברים הם לא בדיוק כמו שרציתי. צריך לזכור שלזוגיות נגיע רק כשהעמדה הפנימית שלנו תגבר על מנגנוני ההגנה והפחדים, ונהיה מוכנים באמת להשקיע, ולא רק להתלונן כשזה לא קורה", חותמת בלחין.