very peri - צבע השנה של פנטון לשנת 2022

השנה הסגלגלה: חברת פנטון הכריזה על צבע השנה 2022

הרגע שתעשיית העיצוב חיכתה לו הגיע: צבע השנה של חברת פנטון לשנת 2022, "Very Peri", הוא תכלכל רווי באדום שנקרא על שם פרח הווינקה. הבחירה של חברת פנטון, שלראשונה המציאה גוון חדש עבור צבע השנה שלה, שונה באופן מפתיע מהגוונים שנבחרו בחברות גדולות אחרות בעולם, שנעים בין ירקרק לאפרפר

פורסם: 09.12.21, 10:26
כבר 22 שנים שחברת הצבע העולמית פנטון מכריזה על "צבע השנה". המהלך המתוחכם של החברה, שקידם עוד יותר את מעמדה הבינלאומי בתעשיית העיצוב, הפך לרגע שכולם מחכים לו ויותר מכך - לנורמה. כמעט כל חברת צבע גדולה ברחבי העולם מכריזה בימים אלה על "צבע השנה" שלה, אבל לפנטון, אם בגלל הגודל ואם בגלל זכות הראשונים, שמור מקום של כבוד. הצבע שבוחרים בפנטון הוא הצבע בה' הידיעה, וכבר שני עשורים שהוא צבע השנה שתעשיית העיצוב כולה מחכה לו. הגוון הנבחר של פנטון הוא גם לרוב זה שמוכרז אחרון, לאחר שחברות צבע אחרות בחרו והכריזו על צבע השנה שלהן בחודשים קודמים.
7 צפייה בגלריה
פנטון
פנטון
very peri - צבע השנה של פנטון לשנת 2022
(צילום Pantone Color Institute)
ההכרזות לקראת שנת 2022 התאפיינו באחידות מפתיעה: חברות הצבע הגדולות בנג'מין מור ושרווין ויליאמס הכריזו שתיהן על גוונים שנעו בין ירקרק לאפרפר (וכונו October Mist ו-Evergreen Fog, בהתאמה), וחברות צבע נוספות, קטנות יותר, בחרו גם הן בגוונים דומים. השילוב בין ירוק – שמסמל את הטבע שנוכחותו בתוך הבית הופכת חשובה יותר ויותר בעולם העיצוב של השנים האחרונות, ואפור – שמסמל יציבות שהעולם כמה לה בתקופה מלאת תהפוכות – הסתמן כדבר המתאים ביותר לסמל את השנה העומדת לבוא.
אנשי פנטון, מסתבר, לא התרגשו מהמתחרים. במקום לעלעל בארכיון הצבעים שלהם ולשלוף משם את הגוון הנכון לעכשיו, כמו שעשו בשנים קודמות, החליטו בחברה בפעם הראשונה להמציא צבע חדש, כזה שיתאים לדעתם יותר מכל לשנת 2022. הבחירה נפלה על צבע שהחברה מכנה Very Peri, גוון שבין תכלת לסגול (ואם לדייק – תכלכל רווי באדום), שנקרא על שם פרח הווינקה, Periwinkle באנגלית. "אנחנו חיים בתקופה מלאת שינויים", נאמר מטעם פנטון. "ורי פרי הוא סמל לרוח הזמן העולמית ולשינוי שכולנו עוברים. אנחנו מגיחים כעת מתקופה אינטנסיבית של בידוד, הרעיונות והסטנדרטים שלנו משתנים, והחיים הממשיים והדיגיטליים שלנו התאחדו באופנים חדשים".
7 צפייה בגלריה
פנטון
פנטון
"רוח החדשנות והשינוי העולמית": צבע השנה של פנטון
(צילום Pantone Color Institute)
7 צפייה בגלריה
ההשראה: פרח הווינקה
ההשראה: פרח הווינקה
ההשראה: פרח הווינקה
(צילום: ShutterStock)
"העובדה שיצרנו בפעם הראשונה גוון חדש משקפת את רוח החדשנות והשינוי העולמית", אמרה לורי פרסמן, סגנית נשיא פנטון. "המורכבות של הגוון הכחול עם תת הגוון הסגול-אדום מסמלת את שלל האפשרויות העומדות לפנינו". במילים אחרות: בשעה שחברות גדולות אחרות נשארו עם רגליים על הקרקע העולמית הלא לגמרי יציבה, פנטון ביקשה להמריא למעלה, ולראות בבלאגן הבינלאומי הנוכחי הזדמנות לשינוי לטובה.
זאת לא הפעם הראשונה שחברת פנטון טורפת את הקלפים בהכרזתה. בשנה שעברה נבחרו שני הגוונים המפתיעים אפור קלאסי וצהוב בהיר לצבעי השנה וסימלו, לדברי החברה, "מסר של אופטימיות מתוחזקת בחוסן ותקווה". מעניין לציין ששנת 2021 הייתה הפעם השנייה בהיסטוריה של הכרזת צבע השנה שבה נבחרו שני גוונים ולא אחד בלבד.
גם חברות הצבע הישראליות הגדולות בחרו בגוונים אופטימיים לשנת 2022. צבע השנה של טמבור, Aqua Pool, הוא תכלת ירקרק בהיר ונעים שלדברי החברה "חי על התפר שבין חלומות בהקיץ לרגליים על הקרקע. במבט ראשון הוא גוון חולמני, מעט מרחף, אך בהתבוננות עמוקה יותר הוא נותן תחושה מוכרת של בית, עוזר להוריד הילוך ומשרה שלווה פנימית".
7 צפייה בגלריה
צבע השנה של טמבור
צבע השנה של טמבור
צבע השנה של טמבור: Aqua pool
(צילום: בועז לביא ויונתן בלום. סטיילינג: מאיה לבנת הרוש)
7 צפייה בגלריה
צבע השנה של טמבור
צבע השנה של טמבור
צבע השנה של טמבור Aqua pool
(צילום: בועז לביא ויונתן בלום. סטיילינג: מאיה לבנת הרוש)
אצל המתחרה נירלט נקרא צבע השנה EMBRACE, ומתואר כ"גוון רגוע ונעים, שנע בין הטרה קוטה החמה והדומיננטית לפודרה הרכה והרומנטית עם קריצה של קרן שמש מלטפת". ההסבר לבחירה חיובי להפליא: "אחרי שכבר פתחנו בדף חדש, השנה בחרנו לחזור לשגרת היומיום ולבחור בצבע מואר ואופטימי, שמאזן בין קצב החיים המהיר לאיטי, בין הטכנולוגי לנוסטלגי ובין העולם הווירטואלי לפיזי".
7 צפייה בגלריה
נירלט
נירלט
צבע השנה של נירלט: EMBRACE
(צילום: תמוז רחמן)
7 צפייה בגלריה
צבע השנה של נירלט
צבע השנה של נירלט
צבע השנה של נירלט: EMBRACE
(צילום: תמוז רחמן)
ירקרק-אפרפר, תכלכל-סגלגל, תכלת של בריכה או ורדרד של סומק, נראה שהצבעים הנבחרים לשנת 2022 משדרים יותר מהכל אופטימיות שכדאי להכניס הביתה, ומסמלים תקווה לביטחון ורוגע.
לכתבה זו התפרסמו 0 תגובות ב 0 דיונים
הוספת תגובה חדשה
אין לשלוח תגובות הכוללות מידע המפר אתתנאי השימוש של Ynet לרבות דברי הסתה, דיבה וסגנון החורג מהטעם הטוב.