שתף קטע נבחר

הממוגן הבא של צה"ל יתבסס על טויוטה היילקס

טויוטה היילקס יחליף את לנד רובר דיפנדר כבסיס לרכבי הדוד הממוגנים, כשאב טיפוס ראשון נמצא כבר בניסויי נהיגה ראשונים. בנוסף, הצבא מוותר על הצבע החום לרכבים לא משוריינים לטובת אפור כהה, כדי לחסוך במחיר הרכישה

צה"ל מצא יורש ללנד רובר דיפנדר שייצורו הופסק בתחילת 2016 וששימש כבסיס לרכב הממוגן הדוד. הדוד הנוכחי החליף החל מ-2004 את ג'יפ הסופה הממוגן הוא ומתבסס על שלדה ומכלולי הנעה של לנד רובר דיפנדר כשאת קפסולת המיגון יצרה חברת מ.ד.ת. הטנדר של טויוטה, ההיילקס, ישמש כבסיס לדור הבא של רכבי שטח ממוגנים קלים שמפעיל הצבא בעיקר בשטחים. גם המשטרה תרכוש בעתיד את הדוד החדש.

 

 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 

במסגרת ההסבה יפורק גוף הטנדר ועל שלדת הסולם שלו תיבנה קפסולה ממוגנת המקנה לו חזות שונה לחלוטין מהטנדר האזרחי. הקבינה דומה לדוד הוותיק עם תצורת 3 דלתות ,שתי דלתות צד לנהג ולמפקד ודלת אחורית לשני לוחמים היושבים מאחור. מכסה המנוע ארוך יותר על מנת להתאים לתצורת השלדה החדשה. אב טיפוס ראשון נמצא כבר בניסויים, שצפויים להימשך מספר חודשים.


 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 

טרם נקבע איזו גרסה תירכש. ייתכן שייבחרו כלים המיוצרים בארה"ב לטובת שימוש בכספי הסיוע הביטחוני. אלו יצויידו ככל הנראה ביחידת הנעה המוכרת מהגרסה האזרחית המשווקת בישראל עם מנוע טורבו דיזל בנפח 2.4 ליטר המפיק 150 כ"ס, תיבת 6 הילוכים אוטומטית ותיבת העברה עם הנעה אחורית, כפולה והילוך כוח. בכך הנהיגה צפויה להפוך קלה יותר מאשר בדיפנדר שצוייד רק בתיבת הילוכים ידנית. מנגד יש לציין שיכולת העבירות עלולה להיפגע בשל העובדה שההיילקס מתבסס על מתלה קדמי נפרד לעומת סרן קשיח בלנד רובר.


 (צילום: דובר צה"ל) (צילום: דובר צה
(צילום: דובר צה"ל)

 

בנוסף יש לציין כי צה"ל ממשיך לבחון את חידוש צי ה"זאב" הממוגן המתבסס על שלדת טנדר פורד מסדרת F550 הנמצאים בשירות מאז 2004. הכלים שנמצאים בשירות כיום מגלים סימני בלאי גובר, נבחן האם להתקין מחדש את הקפסולות המשוריינות על גבי שלדות חדשות, או לעבור לכלים שיתבססו על שלדות של משאית, דבר שיגדיל את כושר הנשיאה שלהם ויאפשר בין השאר חיזוק המיגון.

 

במקביל החליט צה"ל לוותר על צביעתם בחום של רכבים סדרתיים שהוא רוכש. זאת מאחר שהדרישה לצבוע אותם בצבע שמאפיין טנקים ונגמ"שים, ואינו נמצא במגוון הקיים והאזרחי של היצרנים, מייקרת כל גלי רכב באלפי שקלים. כפיילוט שימשה העסקה לרכישת טנדרי פורד F350, וכעת נצבעים באפור כהה גם ג'יפ רנגלר שנרכשים מוכנים בארה"ב כתחליף לג'יפ הסופה־4 וטנדר הראם שהחליף ב-2014 את ה-F350.

 

 

צה"ל, בהובלת מפקדת זרוע היבשה, מבצע גם רידוד של המפרטים ברכבים הנרכשים, לטובת הוזלה נוספת שלהם. בג'יפ רנגלר בוטל כפתור ניתוק מערכת ה־ABS, בטנדרים בוטלה הדרישה להתקנת חלונות בארגז המטען. גם בוטלה התקנה אוטומטית של מנשאים למכשירי קשר, אלא רק ברכבים הנדרשים לכך. בכך הביאו בעסקאות האחרונות להוזלה של כ־10% ממחיר הרכב.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
דוד ממוגן צבאי טויוטה היילקס
צילום: דובר צה"ל
ynet רכב בפייסבוק
לוח winwin
מומלצים