שתף קטע נבחר

בגלל החיסולים

לראשי מערכת הביטחון, ובראשם ליחידה לאבטחת אישים, היה ברור שהאיומים לחסל מנהיגים ישראלים אינם נאמרים "מן הפה ולחוץ". השהות הקבועה של השר במלון במזרח העיר היא כשל אבטחתי חמור

מדיניות החיסולים של ישראל, שקפצה מדרגה עם החיסול של מנהיגים פלסטינים, פתחה שלב חדש, שעד כה היה מחוץ לכללי המשחק הבלתי כתובים.
ראשי הארגונים הפלסטינים הבהירו, כי מדינאים וראשי הצבא הישראלים לא יישארו מחוץ לתמונה, ובכוונתם להשיב באותה מטבע. הכנה מודיעינית, איסוף מידע למבצע (מל"מ) והכנות לביצוע התנקשות באישיות מאובטחת - מחייבים ריכוז מאמץ, זמן ואמצעים רבים. על כן, בחירת המטרות התרכזה באותם אישים, שמהווים סמל למדיניות התוקפנית הישראלית, אך אינם זוכים לאבטחה צמודה ואינטנסיבית.
לראשי מערכת הביטחון הישראליים, ובראשם ליחידה לאבטחת אישים של השב"כ, ברור היה שאיומים אלה אינם נאמרים בגדר "מן הפה ולחוץ", ואכן ייעשה מאמץ מודיעיני ומבצעי לחסל אנשי ציבור, מדינאים ומפקדי צבא בכירים מישראל. ההשלכות של מדיניות החיסולים צריכות היו להביא בחשבון שינוי בסדרי הגודל של האבטחה והאמצעים הנדרשים עקב כך. מלחמה בטרור אינה מתקיימת רק במגרש ההתקפי, אלא בעיקר בהגנת הנכסים והציבור בעורף.
מחוסר אמצעים ושיקול דעת, הועדפה ההתרכזות באבטחת סמלי המדינה (רה"מ, הנשיא, שרי החוץ והביטחון ועוד), על פני אבטחת הדרג השני (דילמת השמיכה הקצרה). אולם, בין אמצעי האבטחה המאסיביים סביב רה"מ, לבין הזנחת כל אמצעי האבטחה הבסיסיים - קיים פער גדול של אמצעי אבטחה ומניעה. דוגמאות: שבירת שיגרה, איתור התעניינות ופעילות חריגה, אבטחת המגורים, המשרד, התנועה, הדואר וההופעות הפומביות, כלי אבטחה הידועים ליחידה לאבטחת אישים ולקב"ט משרד התיירות.
השהות הקבועה של השר זאבי בבית מלון הנמצא במזרח העיר, שהמעקב אחר אורחיו ועובדיו הרבים כמעט בלתי אפשרי, היא כשל אבטחתי חמור, שסיפק לארגון שביצע את ההתנקשות אפשרות לאיסוף מידע נוח ומהיר, ותנאי פעולה אידיאליים.
ממשלת ישראל חייבת להקים מייד מטה-על למלחמה בטירור, שירכז את כל הפעילות המדינית, המודיעינית, המבצעית, האבטחתית, ההסברתית וכן את התקציבים - בתיאום מלא ותחת גג אחד.

הכותב היה בכיר באגף האבטחה בשב"כ, וכיום יועץ לאבטחה ומודיעין.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים