שתף קטע נבחר

חוגים דתיים: לדחות פתיחת פסטיבל הסרטים

ערב הפתיחה הוא גם מוצאי תשעה באב. בינתיים נדחתה הפתיחה בחצי שעה

בערב הפתיחה של פסטיבל הסרטים הבינלאומי בירושלים, ביום חמישי הבא, יצוין גם סוף צום תשעה באב. בעקבות פנייה דחופה בנושא של יו"ר ועדת החינוך והתרבות של הכנסת, ח"כ זבולון אורלב, התבקשה הנהלת הפסטיבל לשקול מחדש את שעת פתיחת הפסטיבל וקיום הטקס ביום אחר.
במכתב ששיגר לשר המדע, התרבות והספורט, מתן וילנאי, וכן לראש עיריית ירושלים, אהוד אולמרט, ציין אורלב כי הבקשה לדחייה נובעת מרצון לאפשר לציבור הדתי המעוניין להשתתף באירועים להגיע. "בשל מנהגי האבלות הנהוגים ביום זה, ייאלץ הציבור הדתי לוותר על השתתפותו באירוע אם יתקיים בשעה המתוכננת", כתב אורלב והוסיף: "אני מודע היטב לקשיים בשינוי תאריכים באירועים שכאלה. עם זאת, אציע כי באותו ערב יתקיימו האירועים באיחור של שעה ללא טקס פתיחה, ואת טקס הפתיחה לצרף לאירועים של יום המחרת".
מפסטיבל הסרטים נמסר כי למרות שבתחילה תוכנן הפסטיבל להתקיים בין התאריכים 11 עד ה-20 ביולי, הוחלט לדחות את מועדו מתוך התחשבות בציבור הצמים וכן לדחות את שעת תחילת אירוע הפתיחה ב-30 דקות (מ-20:30 ל-21:00) על-מנת שיחל לאחר סיום הצום. במכתב לח"כ אורלב, עליו חתום ראש עיריית ירושלים, אהוד אולמרט, נכתב: "חוק העזר העירוני מחייב לסיים את האירוע בבריכת הסולטן לא יאוחר מהשעה 23:00 ולכן אין אפשרות להתחילו בשעה מאוחרת יותר". בהמשך המכתב מציין אולמרט כי עיריית ירושלים נוהגת על פי החוק שמאשר בין היתר פתיחת בתי עינוגים עם סיומו של הצום.

"חצי שעה זו לא התחשבות"

טקס פתיחת הפסטיבל יתקיים כמתוכנן ביום חמישי הבא, למרות הכל. ממשרד יחסי הציבור של הפסטיבל נמסר: "האירועים יחלו בשעה 21:00 מתוך התחשבות בצורכיהם של אנשי הציבור הדתי". בתגובה מסר דוברו של אורלב, אפרים קילשטוק: "מבחינתנו הזזת האירוע בחצי שעה אינה נקראת התחשבות בציבור או היענות לבקשתנו. מה אמור אדם דתי לעשות אם הצום מסתיים רק בשמונה? אני משוכנע שיש לא מעט מוזמנים דתיים באירוע הפתיחה, וביניהם ח"כ אורלב. איך הם יגיעו? עם כל הכבוד להנהלת הפסטיבל, העובדה שהם הזיזו את תאריכי הפסטיבל אינה נובעת לדעתי רק מתוך התחשבות בציבור הדתי. אנחנו יודעים איך המערכת פועלת ומשוכנעים שהיו להם אילוצים אחרים. אנחנו לא חושבים שהם עושים לנו דווקא, אבל אנחנו כן חושבים שהם שמים פס".
במהלך טקס הפתיחה הקצר שיתקיים ביום חמישי יכריז ראש העיר על הפתיחה הרשמית, יוענקו אותות הוקרה לבמאי הישראלי עמוס גיתאי ולבמאי הפולני קז'ישטוף זנוס וכן תצויין הגעתו כאורח כבוד של הפסטיבל של הבמאי האמריקני דיוויד מאמט. "כמדי שנה גם הפעם יהיה טקס קצר", מוסר שאולי בסקינד, מנהל יחסי הציבור של הפסטיבל, "אך בשונה משנים עברו השנה לא יתקיים מפגן של זיקוקי דינור. זו לא שנה לזיקוקי דינור". לאחר הטקס יוקרן על מסך פנורמי ענק בבריכת הסולטן סרטו החדש של הבמאי הספרדי פדרו אלמודובר "Hable Con Ella" ("דבר איתה").

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתר הכנסת
אורלב. לאפשר לציבור הדתי להשתתף באירוע
אתר הכנסת
אלמודובר. יפתח את הפסטיבל
לאתר ההטבות
מומלצים