שתף קטע נבחר

לני ריפנשטל לא תואשם בגזענות

תביעה שהוגשה נגד במאית סרטי הפרופגנדה של הנאצים בוטלה מחוסר הוכחות

נציגי התביעה בגרמניה החליטו שלא להגיש תביעת גזענות נגד הבמאית לני ריפנשטל מחוסר הוכחות מספקות. חוקרים מטעם התביעה החלו לחקור בנושא לאחר שריפנשטל הואשמה על-ידי ארגון הצוענים הגרמני "Rom" כי שיקרה בנוגע לגורלם של למעלה ממאה צוענים, שנלקחו ממחנות הריכוז בזלצבורג ובברלין בשנים 1940-1942 לשמש כניצבים בסרטיה.
ריפנשטל, הידועה בעיקר בזכות הסרטים שעשתה במהלך תקופת הנאצים תחת שלטונו של אדולף היטלר, אמרה כי הצוענים, שהופיעו בסרטה "Tiefland" משנת 1942, ניצלו כולם. "ראינו את כל הצוענים ששיחקו בסרט אחרי המלחמה", אמרה ריפנשטל בראיון שפורסם בעיתון Rundschau, "כלום לא קרה להם". לטענת הארגון הצועני, רבים מאותם ניצבים שהשתתפו בסרטיה הוחזרו למחנות ההשמדה בהם נרצחו. ריפשנטל מצדה התנצלה על אמירותיה ובהודעה לעיתונות מטעמה נכתב כי היא מגנה את היחסה לו זכו הצוענים תחת המשטר הנאצי. היא הבטיחה במקביל שלא לחזור על הצהרותיה הקודמות. לאחר ההתנצלות הודיע משרד התביעה בפרנקפורט כי הוא מבטל את התביעה נגד אשת הקולנוע שחגגה את יום הולדתה ה-100 באוגוסט שעבר, בשל גילה המתקדם.
עבודותיה של ריפנשטהל כוללות את סרטי הפרופגנדה הנאציים, ביניהם "ניצחון הרוח" על אסיפת המפלגה הנאצית בנירנברג משנת 1934, וכן "אולימפיה", סרט המהלל ומשבח את משחקי האולימפיאדה בשנת 1936 בברלין. היא עצמה זוכתה פעמיים על ידי בתי משפט שעסקו בפשעי מלחמה ובדקו האשמות של שיתוף פעולה עם הנאצים שהושמעו נגדה. מאז ומתמיד הכחישה ריפנשטל כל מעורבות פוליטית עם המפלגה הנאצית ומעולם לא היה ניתן להוכיח כי היתה בפועל חברה במפלגה הנאצית. למרות זאת בראיונות לאורך השנים הודתה פעמים רבות כי העריצה את היטלר. לקראת סוף מלחמת העולם השנייה נשפטה ריפנשטל לארבע שנות מאסר על תפקידה בביצוע הפרופגנדה הנאצית.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לאתר ההטבות
מומלצים