שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בגדד על סף אנרכיה; שריפה במרכז העיר
  שריפה משתוללת במרכז בגדד, לאחר שבוזזים הציתו בנייני ממשל ומסחר. הפורעים פשטו גם על בתי החולים בעיר. במוקד הקרבות: צפון עיראק. האמריקנים השתלטו על מוסול. המטרה הבאה: מחוז הולדתו של סדאם, תכרית. בוש: הניצחון יוכרז רק כשהמפקדים יאשרו שכל המטרות הושגו

  ביום ה-24 למלחמה בעיראק, בגדד נמצאת על סף אנרכיה. הלילה (שבת) השתוללו שריפות במרכז העיר, לאחר שכמה בנייני מסחר וממשל הוצתו על-ידי ההמון הזועם.
  אנשים חמושים נראו ברחובות בוזזים ולוקחים את החוק לידיהם. כמה בעלי עסקים ניסו להגן על חנויותיהם בנשק, ואזרחים רבים מתבצרים בבתיהם. גם מעשי רצח ו"חיסולי חשבונות" נראו בעיר.
  על האתרים שנבזזו נמנה גם המוזיאון הארכיאולוגי בעיר. על-פי אחד הדיווחים, כעשרה עיראקים פרצו לשטח המוזיאון כשבידיהם שקים גדולים. שניים מהם נראו עוזבים את המקום כשהם נושאים דלת עץ עתיקה.
  המצב ההומאניטרי בבירה קשה ביותר, לאחר שהפורעים פשטו גם על בתי החולים. דוברת אירגון הצלב האדום מסרה שבית החולים "אל קינדי" במרכז בגדד נשדד ולא נותר בו דבר, לרבות מיטות וציוד חשמלי ורפואי. "אנחנו חוששים מאוד מהמצב בעיר", אמרה. "אין לדעת כמה מהתשתיות ומהשירותים הרפואיים עדיין מתפקדים, אם בכלל". הדוברת האשימה כי "תחת אמנת ז'נבה, זוהי חובת הכוחות הכובשים לכפות חוק וסדר".
  פה ושם, עושים הכוחות האמריקנים מאמצים להשיב לעיר את החוק והסדר, ונראה כי מנהלי השירותים הציבוריים בבירה מסייעים בידיהם. במלון "פלסטין" שבמרכז בגדד כבר הוקם מטה ראשון של המינהל האזרחי.
  גם העיר הצפונית מוסול, שנכבשה אתמול על-ידי המיליציות הכורדיות, אינה תחת שליטה כלל: החגיגות בעקבות כניסת לוחמי הפשמרגה הפכו עד מהרה להתפרעויות וחיסולי חשבונות. התושבים בוזזים את משרדי הממשלה, מטות מפלגת הבעת' והמפקדות הצבאיות, ובחסות המהומה - גם את בתי העסק המקומיים כגון חנויות ובנקים. בצילומי הטלוויזיה נראים עשרות תושבים נושאים מכל הבא ליד - החל בריהוט ושטיחים ממטות המפלגה המפוארים וכלה במזגנים ומחשבים.

  "משטר סדאם חלף מהעולם"

  הממשל האמריקני הודיע אתמול בלילה כי "משטרו של סדאם חוסיין התמוטט סופית". הנשיא בוש אמר שמצבו הנוכחי של סדאם אינו ידוע, "אך ברור שהוא לא בשליטה". הוא נמנע מלהכריז על ניצחון במלחמה, ואמר שבכוונתו להמתין עד שהמפקדים בשטח יבשרו לו כי כל המטרות הושגו.
  דובר הבית הלבן, ארי פליישר, אמר ש"משטרו של סדאם חלף מן העולם, ואיבד שליטה בעיראק". הדובר הוסיף כי "המלחמה טרם הסתיימה, מכיוון שהחיילים האמריקנים עדיין נלחמים בנאמניו של סדאם באזורים שונים של המדינה".
  צבא ארה"ב הפיץ רשימה של 55 מבוקשים ששימשו כבכירי ממשל עיראקים. "הם הג'וקר בחפיסת הקלפים, ואין כל ספק בכך", אמר הגנרל וינסנט ברוקס, בתידרוך שנערך במפקדת הכוחות המשולבים בקטאר. לדבריו, אין כל מידע על מיקומם של חלק מהשמות ברשימה, או אם הם עדיין בחיים.

  האמריקנים בדרך לתכרית

  מוקד הקרבות כעת הוא בצפון עיראק: ערי הנפט כירכוך ומוסול נפלו בזו אחר זו לידי צבא ארה"ב ושותפיו הכורדים. גורמי צבא אמריקנים מסרו שהגיס החמישי העיראקי שנלחם בצפון עיראק נכנע כולו. "אנו נחליט בקרוב מה לעשות איתם", אמר דובר מטעם הפיקוד המרכזי בקאטר, "ייתכן שנכריז עליהם כשבויי מלחמה או שפשוט נגיד להם ללכת הביתה".
  כעת מתהדקת הטבעת סביב האזור שצפוי, לפחות על הנייר, להיות המעוז האחרון של נאמני משטרו של סדאם חוסיין - מחוז הולדתו תכרית. גורמי צבא אמריקנים ציינו בימים האחרונים שהתקדמות הכורדים בצפון והתקדמות האמריקנים שבאו מדרום דחקה כוחות עיראקיים אל סביבתה של העיר. גורמי מודיעין מעלים גם סברה שאם סדאם לא נהרג בהפצצה ביום שני, יתכן שהוא ומקורביו מסתתרים שם. ההערכה היא שבתיכרית יהיה הקרב הגדול האחרון של נאמני המשטר ודווח שדיוויזית רגלים אמריקנים עושה את דרכה לאזור. תיכרית מופצצת כל העת בידי מטוסים אמריקנים ואתמול בצהרים הגיעו דיווחים ראשונים על קרבות קרקע באזור.

  טלבאני: "לא נישאר בכירכוך"

  נפילת כירכוך לידי לוחמי הפשמרגה וחיילי יחידות מיוחדות סימנה עוד מסמר בארון המתים של משטר סדאם. אלפי לוחמי כורדים נהרו לעיר כדי לחגוג את ניצחונם והמראות עוררו דאגה מעבר לגבול, בטורקיה. הטורקים חוששים מהשתלטות כורדים על צפון עיראק שתוביל לדרישה לקבלת עצמאות. הם חוששים אף יותר ששאיפות דומות יתעוררו בקרב האוכלוסיה הכורדית שבשטחם.
  מסר של הרגעה בנושא התקבל ממנהיג הכורדים, ג'לאל טלבאני. בשיחת טלפון עם רשת CNN-Turk אמר טלבאני שלוחמיו יעזבו את כירכוך, ואת מקומם יתפסו כוחות אמריקנים. "אף לוחם פשמרגה לא יישאר. אנחנו ממתינים לאמריקנים שישתלטו על האיזור".

  ממצאים חשודים בבגדד

  רשת "סקיי ניוז" דיווחה אתמול, שנחתים אמריקנים מצאו חומר החשוד כאורניום מועשר במתקן תת-קרקעי גדול דרומית לבגדד. על פי הדיווח, הנחתים מצאו במקום 2,500 חביות, והם בודקים כעת את המתקן כולו, שכולל מעבדות, בונקרים ומשרדים רבים.
  מומחה שמכיר מקרוב את עבודות הפיקוח של האו"ם בעיראק אמר לעיתון "לוס אנג'לס טיימס" שמדובר במתקן המכונה "אתר C" והוא מוכר לאנשי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית. לדבריו, החומר שנמצא שם הוא אורניום מועשר בדרגה נמוכה שקשה ויקר להסב אותו לשימוש צבאי ולפיכך הותר לעיראקים להמשיך ולהחזיק בו.
  עם זאת הוא אמר שהממצא מדאיג. "מה שככל הנראה קרה זה שהנחתים מצאו את החומר שהיה חתום במיכלים מיוחדים על פי הוראות הסוכנות. הם שברו את המיכלים וגילו את החומר. בעבר המתקן היה שמור ומאובטח בידי חיילי משמר הרפובליקה והם ככל הנראה נמלטו כשהנחתים נכנסו לעיר. דווח על מעשי ביזה על עיראקים על משרדים במתקן הגדול ועל הנחתים לוודא שאיש לא ינסה לקחת את החומר הזה ולהעביר אותו לגורמי טרור. מדובר בחומר שיכול לשמש לייצור פצצות מלוכלכות.
  כמו כן התקבלו דיווחים של גורמי צבא אמריקנים על ממצאים חשודים שהתגלו גם ליד כרבלה. על פי הדיווח, מדובר בציוד מתוחכם המשמש לפיתוח אמצעי לחימה כימיים והוא נקבר באדמה וכך לא אותר על ידי פקחי הנשק של האו"ם שביקרו במקום.
  שלשום דיווחה רשת פוקס שנחתים אמריקנים בוחנים משאית החשודה ששימשה כמעבדה ניידת לייצור נשק כימי או ביולוגי. דווח שהנחתים איתרו במשאית דופן כפולה שהסתירה מערכת שליטה מרחוק ומספר מיכלים עם חומר חשוד. מומחים ציינו שעל פי הדיווח ייתכן שהמשאית שימשה כמעבדה בה ניתן היה לערבב חומרים מסוכנים בלי מגע יד אדם.

  מאמצים במערב עיראק

  במקביל להיערכות סמוך לתכרית מרכזים האמריקנים מאמצים גם בצפון מערב עיראק, סמוך לגבול עם סוריה (ראו מפות), ודווח כי השתלטו על כביש מספר 11 המוביל לסוריה. המטרה כפולה: למנוע בריחה של בכירי הממשל ולמנוע שיגור טילים בליסטיים. דובר הפיקוד המרכזי של הכוחות האמריקנים בקטאר אמר היום שמנהיגים עיראקים מנסים להימלט מהמדינה.
  עוד דווח שכוחות אמריקנים השתלטו על מעבר הגבול בין עיראק לירדן, לאחר שזה ננטש על ידי החיילים העיראקים. על פי הדיווח, עיתונאים רבים חצו את הגבול ביממה האחרונה ונכנסו לעיראק מבלי שנדרשו עוד לאשרות כניסה מהשלטונות העיראקים.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  הביזה מהבנק בבגדד
  צילום: איי פי
  צילום: איי פי
  פושטים על החנויות
  צילום: איי פי
  צילום: רויטרס
  הפשמרגה כובשים את מוסול
  צילום: רויטרס
  צילום: sky news
  וחוגגים במרכז העיר
  צילום: sky news
  מומלצים