שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  אושר ניסוי לשימוש בסם ה"אקסטזי" כתרופה

  קשה אולי להאמין, אבל האקסטזי, הנחשב לסם מסוכן שאסור לשימוש על-פי החוק, עשוי להפוך לתרופה. חוקרים אמריקנים מתכננים להשתמש בסם המסוכן כתרופה לטיפול בנפגעי תקיפה מינית הסובלים מטראומה

  מינהל התרופות והמזון האמריקני (אף. די. איי) אישר באחרונה להתאחדות המולטידיסיפלינרית של לימודי הפסיכדליה בפלורידה לבצע ניסוי שיבדוק את יעילות האקסטזי בטיפול בקורבנות אונס ותקיפה מינית.

   

  מה שגרם ליוזמי הניסוי להאמין כי האקסטזי עשוי לעזור לקורבנות תקיפה מינית לצאת מהטראומה היו דיווחים של צעירים שמשתמשים באקסטזי במהלך בילוי במועדונים. הצעירים הללו סיפרו כי הסם האסור גורם להם לתחושת שחרור יוצאת דופן. יוזמי הניסוי, הטוענים כי הבעיה המרכזית של קורבנות אונס היא הסגירות הנפשית שאליה הם נקלעים בעקבות הטראומה שעברו - סבורים כי השימוש באקסטזי יגרום להם לשחרור ריגשי. הודות לכך, סבורים החוקרים, יוכלו המטופלים לשוחח ביתר חופשיות עם המטפלים שלהם, ובכך לצאת מהטראומה שבה הם נתונים.

   

  בנוסף לכך מתבססים יוזמי הניסוי על דיווחים משנות ה-70, שלפיהם התגלה האקסטזי כיעיל בטיפול באנשים שעברו טראומות שונות.

  טיפול זה, שנערך בעיקר בארצות-הברית, הופסק בשנות ה-80 לאחר שהאקסטזי הוגדר כסם מסוכן האסור בשימוש.

   

  הניסוי של החוקרים האמריקנים אמור להיפתח בינואר הקרוב ולהימשך מספר חודשים. ישתתפו בו 20 קורבנות שעברו תקיפה מינית. כל אחד מהם ישתתף ב-17 מפגשים עם תראפיסט. לפני כל מפגש יקבל כל אחד מהמטופלים כדור אקסטזי. אם אכן יתברר כי אלה שנטלו את האקסטזי התנהגו במהלך הטיפול בצורה משוחררת יותר - יאושר האקסטזי בארה"ב כתרופה עבור קרבנות הסובלים מהפרעת לחץ פוסט׀טראומטי.

   

  "לאקסטזי יש יכולת דרמטית לאפשר לבני-אדם להביע תחושות עמוקות", אומר ריק דובלין, מייסד וראש הגוף העורך את הניסוי המרתק הזה. "הטיפול בו יכול לסייע למטופל להתבונן אל תוך נושאים בתוכו שיוצרים סתירה רגשית - ולהגיע להזדככות".

   

  פרופסור ג'ון הנרי, מומחה למחקר סמים ואקסטזי מבית-החולים "סיינט-מארי" בלונדון איננו קשור לניסוי, אך דעתו עליו חיובית : "כל עוד הניסוי מתבצע בשליטה ובמסגרת תנאים מסוימים הוא יכול להצליח, ואני לא רואה שום בעיה בשיטת טיפול כזאת".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  שאולי שם-טוב
  יכולת דרמטית לאפשר להביע רגשות. אקסטזי
  שאולי שם-טוב
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים