שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  נבחנת הצעת חוק שתאסור על הורים לעשן ליד הילדים

  בדיון בכנסת הציג משרד הבריאות נתונים עגומים על העישון הפאסיבי של תינוקות וילדים: 17 אחוז מהנשים בהריון מעשנות ליד ילדיהן, תינוקות להורים מעשנים חשופים פי 2 למוות בעריסה, ומאוחר יותר - למחלות זיהומיות ואסתמה. בעקבות הדיון תיבדק האפשרות להצעת חוק שתאסור על מבוגרים לעשן ליד התינוק והילד

  האם גם אתם מעשנים ליד ילדכם? הנתונים המבהילים הבאים, יגרמו לכם אולי לחשוב פעמיים: משקל תינוק לאם בהריון שמעשנת נמוך בממוצע ב-200 גרם מזה של אם לא מעשנת, תינוקות של אמהות מעשנות בהריון חשופים פי 2 למוות בעריסה, והילד להורים מעשנים בסיכון מוגבר לאסתמה ומחלות זיהומיות. בעקבות הדיון אמר ח"כ מיכאל מלכיאור, יו"ר הועדה, כי ישקול לחוקק חוק שיאסור עישון לילד ילדים.

  את הנתונים מסר אתמול (ג') בוועדה לזכויות הילד של הכנסת פרופ' יונה אמיתי, מנהל המחלקה לאם ולילד במשרד הבריאות. אמיתי עוד הוסיף כי ריאותיהם של הילדים רגישים הרבה יותר לעישון פאסיבי בשל קצב הנשימות ונפחיהן הגדול לעומת גודל גופם.

  הדיון נערך בעקבות מחקר שפורסם לאחרונה, והראה כי הילדים חשופים לנזקי העישון הפאסיבי, גם אם הוריהם אינם מעשנים לידם. "שאריות החומרים המסרטנים נמצאים באבק, על רהיטים בבית, שיער, בגדים, וחלל הפה", אומר ל-ynet פרופ' אמיתי, "והילדים נחשפים לכימיקלים הרעילים, גם כשהעישון לא בקרבתם הפיזית".

  לדברי אמיתי, עדות זו מצטרפת לרשימה ארוכה של עדויות אחרות על נזקי העישון הסביבתי אצל ילדים להורים מעשנים. "העישון בהריון ובנוכחות הילד, מגדילים במידה ניכרת את התחלואה בילדים, ולאור זאת, יש כוונה להתחיל בפעולות להפחתת החשיפה של התינוקות והילדים".

  בין היתר, מתכוונים במשרד הבריאות להתחיל בקרוב בהסברה להעלאת מודעות ההורים לסכנות הבריאותיות של העישון גם אם לא נעשה בקרבת הילד, וכאמור, לקדם את הצעת החוק שתאסור על עישון בקרבת ילדים. "למבוגרים מותר להחליט אם לעשן או לא", מוסיף אמיתי, "אך הילדים אינם יכולים למחות, ועל כן הם הופכים לקורבנות של הוריהם".

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים