שתף קטע נבחר

מורדי העבודה: "להפסיק את האופוריה, ללכת לבחירות"

הרוחות סוערות במפלגת העבודה: בכנס בתל אביב קרא ח"כ שוחט להתעוררות ו"להקדים את לוח הזמנים המפלגתי בהתאם למה שקורה בשטח". וילנאי: "צריך לומר בצורה ברורה: נסגר צוות המו"מ, נפתחו ההכנות לבחירות". כנס נוסף ייערך הערב, בהשתתפות בן אליעזר ויולי תמיר. המטרה: העברת מסר חד משמעי ליו"ר שמעון פרס, בדבר תזוזה לקראת בחירות - וביטול כל אפשרות של חבירה לממשלת שרון

הקרב הפנימי במפלגת העבודה: "המפלגה חיה באופוריה, כאילו שבג"ץ לא הקדים את הבחירות בשנה, וכאילו פרס לא הודיע שאנחנו מכוונים את עצמנו להקדמת הבחירות. אם שני הפרמטרים האלה קיימים, אז צריך להקדים את לוח הזמנים המפלגתי".

 

כך אמר לחבריו ח"כ אברהם (בייגה) שוחט, בישיבה סגורה בבית המפלגה שנערכה ביוזמת ח"כ מתן וילנאי, במטרה המוצהרת "להתכונן לבחירות". מעבר לכך, מטרתם של הח"כים בעבודה היא לנסח הצעת החלטה שתוגש לאישור לשכת המפלגה בהמשך השבוע.

 

ח"כ וילנאי אמר בתום הפגישה: "זהו מאבק עקרוני על עתיד המפלגה. אסור שזה ייגלוש לפסים אישיים. צריך שמפלגת העבודה תתחיל ליזום ותפסיק לחכות. צריך לומר בצורה ברורה: נסגר צוות המו"מ, נפתחו ההכנות לבחירות".

 

בקרב חברי קבוצת "המורדים" בעבודה חוששים שמאבקם נגד ממשלת אחדות יהפוך למאבק אישי נגד היו"ר, שמעון פרס - וגם ביניהם. מאבק כזה, הם אומרים, עלול להידרדר לקרב בין מועמדים - בעוד אריאל שרון גורף את הרווח הפוליטי.

 

בכינוס הזהיר ח"כ אופיר פינס את חבריו: "המאבק צריך להיות עקרוני ולא אישי. אסור שהמאבק הזה ייהפך לאישי, כפי שהוא עלול להסתמן בתקשורת". בפגישה גם הובעה ביקורת על כך שקיום הפגישה הבוקר הודלף לתקשורת בסוף השבוע. לדברי שוחט, ההדלפה איפשרה לתומכיו של היו"ר פרס להיערך ולהתחיל לפעול בתוך המפלגה.

 

לבסוף הוסכם לנסח הצעת החלטה שתוגש ללשכה, הקובעת כי נגמר המו"מ הקואליציוני ונערכים לבחירות. המטרה תהיה לתאם את הצעת ההחלטה עם כמה שיותר ח"כים בסיעה.

 

ח"כ איתן כבל אמר בפגישה כי "מבחינתי מהפגישה הזו צריכים לצאת זרעי המהפכה האמיתית. אני לא אהיה שותף לקבוצה שמצד אחד אומרת שצריך - ומצד שני מסיירת בסניפים במטרה להיבחר לתפקיד שר. ההחלטה מהישיבה צריכה להיות ברורה: נגד אחדות בכל מחיר".

 

במקביל, יתקיים הערב במלון רמת-אביב כנס של קבוצה במפלגת העבודה, המכנה עצמה "העבודה האמיתית" ופועלת לסכל כל מהלך של חבירה לממשלת אחדות. ישתתפו בכנס חברי-הכנסת בנימין בן-אליעזר, שיהיה הנואם המרכזי, יולי תמיר, איתן כבל, דני יתום, ראלב מג'אדלה וייתכן שגם אפרים סנה.

 

פרס הוביל ל"מפץ" במפלגה

 

וילנאי, כמו גם אברהם (בייגה) שוחט ובנימין בן-אליעזר, שרואים עצמם מועמדים, לא אהבו, בלשון המעטה, את דברי היו"ר הזמני-הקבוע, שמעון פרס, לפיהם כמי שנבחר להנהיג את המפלגה עד סוף 2005 - הוא יתמודד מטעם המפלגה לראשות הממשלה, אם הבחירות ייערכו עד לאותו מועד.

 

בשיחות סגורות הבהיר פרס, שאולי הופתע מעוצמת הביקורת הפנימית, כי למרות שנבחר על-ידי ועידת המפלגה, אם מישהו ירצה להתמודד מולו על ראשות המפלגה - תהיה התמודדות פנימית. מקורביו אמרו כי "אין בזה שום חידוש. פרס חושב כך כל הזמן, וממילא כל מי שיתמודד מולו - יובס. הלוואי שבייגה שוחט יתמודד ויגיע לאחוז או שניים, נוכח התמיכה הציבורית האדירה שיש לו". גם את וילנאי תוקפים המקורבים: "אלמלא כשלונו כראש המטה של מצנע, שהביא ל-19 מנדטים בלבד, מפלגת העבודה הייתה היום במצב שונה".

 

גם על העובדה שחרף הקריאה לבחירות, פרס לא מורה בינתיים על פירוק צוות המו"מ עם הליכוד, ומותיר דלת פתוחה

לממשלת אחדות - זועמים בכירים בעבודה. ח"כ אופיר פינס הודיע כי אסף 80 חתימות של חברי לישכה בעבודה, בדרישה לכנסה כדי להצביע על פירוק צוות המו"מ. באמצע השבוע אמור פרס לכנס ממילא את חברי הלישכה, כדי לדווח להם על ההתפתחויות הפוליטיות האחרונות.

 

בעקבות ועידת הליכוד, כאמור, גבר מאוד קולם של מתנגדי האחדות. המצטרפים החדשים הם סנה, פינס ווילנאי, שיישרו קו עם בן-אליעזר ועם מובילי הההתנגדות הראשונים, יולי תמיר ואיתן כבל. שני האחרונים, שהיו במשך תקופה ארוכה היחידים בסיעה שהתנגדו לכניסת העבודה לממשלה, מביעים שביעות רצון רבה מהמהפך שחל בעמדת חבריהם. "הבורסה נופלת, הדולר יורד, ורק המניות של המורדים בעבודה ובליכוד עולות מידי יום", אומרת ח"כ תמיר.

 


פורסם לראשונה 22/08/2004 12:17

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
פרס. נשיפות בעורף
צילום: רויטרס
צילום: שאול גולן
וילנאי. לומר בצורה ברורה
צילום: שאול גולן
צילום: אורן אגמון
שוחט. אופוריה
צילום: אורן אגמון
צילום: אתר הכנסת
פינס. לא אישי
צילום: אתר הכנסת
צילום: אפי שריר
בן אליעזר. כינוס הערב
צילום: אפי שריר
מומלצים