שתף קטע נבחר

לשכת רה"מ: מהיום מפונים יכולים לבקש פיצויים

מנהלת ביצוע ההתנתקות, בראשותו של יונתן בשיא, החלה היום רשמית בפעולתה. לפי לשכת רה"מ, מתנחלים שיפונו יכולים מהיום לבקש מהמינהלת לקבל מקדמות על חשבון הפיצויים. גורמים בי-ם הבהירו: מהיום יש למתנחלים כתובת. ח"כ איתם: שהמפד"ל תפרוש מייד מהממשלה; היום יש הזדמנות להביא להפלת ממשלת ההתנתקות

יצאו לדרך: מינהלת הביצוע של תוכנית ההתנתקות, שנועדה לסייע לתושבי חבל עזה וצפון השומרון במהלך יישום התוכנית, החלה היום (א') רשמית בפעולתה.

 

לשכת ראש הממשלה הודיעה כי המנהלה תיקרא מנהלת סל"ע (סיוע לתושבי חבל עזה). יש בה עשרה עובדים ובראשם יונתן בשיא.

 

היא הוסמכה ליישם את החלטת הממשלה בכל הקשור לפינוי האזרחים מחבל עזה ולמתן הפיצויים. לפי הודעת לשכת רה"מ, למינהלת ניתנה סמכות לטפל ולהעניק למתפנים מקדמות על חשבון הפיצויים.

 

גורמים במשרד המשפטים אמרו בתגובה להודעת משרד ראש הממשלה על תחילת העבודה הרשמית של מנהלת ההתנתקות, כי "עוד לא מחלקים מקדמות או פיצויים.

קודם כל יש להשלים את גיבוש הקריטריונים למקדמות ולפיצוי, דבר שעדיין לא התבצע, ולאחר מכן להביא את הקריטריונים לאישור הממשלה. "עד אז", אמרו הגורמים, "לא מחלקים כספים".

 

במשרד המשפטים הסבירו כי "מינהלת ההתנתקות פועלת מתוקף החלטת ממשלה, ולפיכך אין צורך בחוק כדי שתחל בפעולתה. עם זאת ציינו במשרד כי הם שוקדים על הכנת הצעת חוק שתאפשר למינהלת ההתנתקות לפעול ביתר חופשיות וביד רחבה אף יותר מזו שמאפשרת לה החלטת הממשלה.

 

"יש מעכשיו כתובת"

 

גורמים בירושלים הבהירו: "כעת יש למתנחלים לאן לפנות, אך הדיונים בנושא עדיין לא הסתיימו והקריטריונים לפיצוי עדיין לא הושלמו. המשמעות היא שישנה מהיום כתובת למי שמעוניינים בפינוי מרצון".

 

גורמים העוסקים בנושא העריכו כי "גיבוש הקריטריונים למקדמות יקח כמספר שבועות". הנוסחה שתגובש לתשלום מקדמות תובא לאישור הממשלה (או לקבינט המדיני ביטחוני).

 

לגבי הפיצוי עצמו, אמרו הגורמים, "זהו דבר שמצריך חקיקה, וכעת עובדים בין היתר על ניסוח החוק".

 

"שהמפד"ל תפרוש"

 

ראשי המפד"ל, ח"כ אפי איתם ויצחק לוי, קראו לחבריהם למפלגה לפרוש מיידית מהממשלה ומהקואליציה, בעקבות התחלת פעילות המינהלת. 

 

לדברי איתם, "הבולדוזר מתחיל לנוע ואי אפשר להבין מה עושים עליו אנשים שמצהירים על התנגדות לפינוי היישובים. היום יש הזדמנות לעצור את הדורסנות של שרון ולהביא להפלת ממשלת ההתנתקות". 

 

ח"כ יצחק לוי אמר: "הפעלת המינהלת מראה שראש הממשלה מזלזל במפלגתו ובכללי הדמוקרטיה וממשיך במהלך ההזוי של עקירת ישובים. זה הזמן לכנס את מרכז המפד"ל ולהכריז על פרישה". לוי הודיע כי המפד"ל תפנה לבג"ץ ברגע שיתפרסמו הכללים למתן פיצויים ויחלו לתת את הפיצויים הראשונים ללא החלטה של הכנסת. ח"כ אורלב, השוהה בחופשה, לא הגיב לקריאות חבריו.

 

במועצת יש"ע אמרו בתגובה להודעה על תחילת פעולת מינהלת ההתנתקות: "זה הרגע שהמפד"ל צריכה לפרוש. מדובר בהחלטה מעשית וכל עוד המפד"ל נשארת לשבת במקומה, היא שותפה לפשע".

 

"חבל על הכסף של המינהלת שמתבזבז לשווא כיוון שתכנית ההתנתקות בסוף לא תתבצע", אמרו אנשי המועצה.

 

"ראש הממשלה מתנהג כדיקטטור ומתעלם מכל החלטה דמוקרטית". כך אמר ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי) בתגובה להודעת משרד רה"מ.

 

"הוא מפטר שרים שאינם רוקדים לחלילו, מצפצף על מפקד הליכוד, מתעלם מהחלטת מפלגתו ואינו מביא את תוכנית העקירה לכנסת או למשאל עם. אין לממשלה כזאת עוד ימים רבים", אמר אריאל.

 

בשיא מסייר בהתנחלויות

 

בשבוע שעבר סייר ראש מינהלת הפינוי, יונתן בשיא, בהתנחלויות המיועדות לפינוי, יחד עם מנכ"ל משרד המשפטים, אהרון אברמוביץ'. בשיא נפגש עם התושבים לשיחה נוקבת, במהלכה שטחו בפניו התושבים את התנגדותם לפינוי.

 

בשיא סייר בין היתר בהתנחלויות גנים, כדים, חומש, ושאנור בצפון השומרון. כאשר הגיע לחומש לקחו אותו המתנחלים לתצפית, שם הסבירו לו את חשיבות מיקומה של חומש, כשלדבריהם, "אם תפונה - טילים יגיעו ללב ישראל".

 

בשיא ביקש מנציגי המתנחלים לשבת איתו במשרד ואז החל לדבר איתם על נושא הפיצויים, אולם המתנחלים סירבו לדון בנושא. כאשר ביקש להיכנס להתנחלות שאנור - השער לא נפתח. לטענת המתנחלים השער היה תקוע, אולם פקידי הממשלה סיפרו כי פשוט נאלצו לקצר את הסיור ולחזור בחזרה.

 

"זה היה סיור לימודי. המטרה היתה פחות לדבר עם אנשים, ויותר לראות את השטח ולהכיר אותו פיזית", אמר אז בשיא ל-ynet.

 

"חלק מהאנשים שפגשתי מאוד מתנגדים לפינוי. אף אחד לא אוהב את זה, אף אחד איננו מעוניין לעזוב מרצונו. הם הביעו בצורה אמיתית את הכאב שלהם, ואינני יכול שלא להצטרף אליהם בהבנת העניין. אני לא בממשלה ולא קיבלתי את ההחלטה. תפקידי הוא לבצע אותה בצורה הטובה ביותר שניתן".


פורסם לראשונה 22/08/2004 16:34

 

בהכנת הכתבה השתתפו אפרת וייס, אטילה שומפלבי, אילן מרסיאנו וטל רוזנר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומריקו
שרון. "יש כתובת"
צילום: תומריקו
בראש המינהלת, יונתן בשיא
צילום: מיכאל קרמר
ח"כ איתם. שהמפד"ל תפרוש
צילום: מיכאל קרמר
צילום: דן בלילטי
ח"כ אריאל. "שרון דיקטטור"
צילום: דן בלילטי
צילום: איי פי
המתנחלים. "ההתנתקות לא תתבצע" (ארכיון)
צילום: איי פי
מומלצים