שתף קטע נבחר

עלונים בבתי הכנסת: לנדות את ראש מינהלת ההתנתקות

בימין הקיצוני קוראים להחרים את יונתן בשיא, חבר קיבוץ שדה אליהו, שקיבל את הצעת רה"מ לנהל את תוכנית הפינוי: "יש לו כיפל'ה על הראש. הוא מגיע מפעם לפעם לבית הכנסת אבל התורה שונאת את הצבועים יותר מכל". מרזל: "נרדוף אותו לכל מקום". בשיא אמר ל-ynet כי הגיעו איומים אישיים על נכדיו, "אבל אסור להתקפל". ח"כ פרס על המתקיפים: "הם לא יכולים להרגיש כאדוני הארץ, הם לא רוב דמוקרטי". השר לפיד: אם עוברים את הגבול המשטרה צריכה לטפל בכך

חרמות ונידויים בציונות הדתית: בימין הקיצוני קוראים לנדות מתפילות את יונתן בשיא, חבר הקיבוץ הדתי שדה אליהו, שמונה לעמוד בראש מינהלת ההתנתקות.

 

יונתן בשיא סיפר הבוקר (יום ו') ל-ynet כי הגיעו איומים על הנכדים שלו, אך הדגיש: "כל העולם כולו גשר צר מאוד, והעיקר לא לפחד כלל".

 

לדבריו "זו לא הרגשה טובה במיוחד, שיש איומים אישיים על הנכדים. אנחנו חיים במציאות אלימה אבל אסור להתקפל. במציאות אלימה אי אפשר שלא לקחת את האיומים האלה ברצינות אבל אנחנו מתנהגים כרגיל, לא עשינו אף שינוי בשגרה שלי ושל בני ביתי. על כל תגובה שלילית יש לי 10 תגובות חיוביות, מכל העולם".

 

בשיא, בן 56, שימש בעבר כמנכ"ל המפעלים האזוריים של עמק בית שאן ומנכ"ל משרד החקלאות בתקופת ממשלת רבין. הוא נענה להצעת ראש הממשלה לשמש כראש מינהלת ההתנתקות, לאחר שעתניאל שנלר, בכיר לשעבר במועצת יש"ע, דחה את ההצעה. 

 

שר המשפטים, יוסף (טומי) לפיד אמר ל-ynet בתגובה להתקפות על בשיא: "אני מגנה את ההשתלחויות של החוגים הקיצוניים האלה. מדובר בהשתלחויות שמכוונות בדרך כלל נגד אנשים כמוני, החידוש הוא שעכשיו הן מכוונות כנגד אדם חובש כיפה.

 

"מבחינת החומרה והסכנה שטמונה בדברים, אין הבדל אם זה מכוון נגד אדם חילוני או דתי. אלה אנשים שחושבים שיש להם 'קייס' שמתיר להם לעשות ולומר כל דבר. כשהם מסכנים את סדרי השלטון ועוברים את הגבול, המשטרה צריכה לטפל בכך".

 

יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שמעון פרס, אמר על מתקיפיו של בשיא: "הם לא יכולים להרגיש כאדוני הארץ, הם לא רוב דמוקרטי, הם לא יכולים לאיים על אנשים ולהשמיץ אנשים".

 

לדברי פרס, "בשיא התמנה לתפקיד ממלכתי. אז מי הם שיקבעו שהכל פסול ורק דעתם היא הצודקת? הדבר שצריך להגן עליו זה לא רק חיי האדם, אלא גם חיי הדמוקרטיה. אם הרוב יתחיל להיבהל מאיומים אנחנו בסכנה גדולה מאוד. אין לאף אחד זכות להרוג את החופש של מדינת ישראל במחיר של דבר דימיוני אחר".

 

 

העלונים: "צא טמא מהמחנה"


ראש מינהלת הפינוי  יונתן בשיא
יונתן בשיא. "לא מתקפל"

 

ביממה האחרונה הפיצו אנשי הימין הקיצוני וחברי מפלגת "החזית היהודית לאומית", "פליירים" שיחולקו בשבת הקרובה בבתי כנסת ובריכוזי הציבור הדתי, ובהם קריאה להחרים את בשיא. 

 

במנשרים שיחולקו בשבת בבתי הכנסת נכתב: "מגיע נידוי ליונתן בשיא. יונתן בשיא, בן קיבוץ שדה אליהו, משחק אותה 'משלנו', יש לו כיפל'ה על הראש, הוא מגיע מפעם לפעם לבית הכנסת ויש כאלה שאפילו מספרים שראו אותו לומד תורה...אותה תורה ששונאת את הצבועים יותר מכל.

 

"אולם, בשבוע האחרון יצא המרצע מן השק וכל האמת על בשיא מתגלה: בשיא מונה להיות האחראי בפועל על מינהלת הגירוש והחורבן האכזרי בגוש קטיף ומשימתו היא לעקור אלפי יהודים מבתיהם. אנו קוראים להחרים את יונתן בשיא, לא לצרף אותו למניין, לנדות את בשיא ולהוקיע אותו מתוכנו". המנשר מסיים בקריאה "צא טמא מהמחנה".

על העלון חתומה "מפלגת חזית יהודית לאומית".

 

"נרדוף אותו לכל מקום, שיעבור לשנקין"

 

ראש מפלגת חזית יהודית לאומית ופעיל הימין הקיצוני ברוך מרזל אמר ל-ynet: "הציבור שלנו לא ישכח ולא יסלח לך, איש שתוקע סכין בגב הציונות הדתית. נרדוף אותו לכל מקום. היינו מציעים לו לעבור לרחוב שנקין ולא לבתי כנסת ולבתי מדרש". 

 

גם ראש מועצת קדומים, דניאלה וייס, תקפה בחריפות את מינוי בשיא לראש מינהלת ההתנתקות.

 

לדברי וייס, "אם לא היה די בריצת האמוק של שרון להריסת יישובים וגרוש יהודים, הצטרף פן נוסף – זדוני ומרושע המגלם בתוכו תמצית של חכמה להרע. שרון הושיט יד אל לב ליבו של אחד מאחרוני המעוזים הטהורים של האידיאליסטיות הישראלית המקורית הצרופה אשר שיני החומרנות כאילו לא נגסו בה – הקיבוץ הדתי שדה אליהו אשר בעמק בית שאן".

 

וייס פנתה לבשיא ואמרה: "אם חס וחלילה תהיה שותף למעשה נורא שכזה, שמך ירשם בתולדות עם ישראל לדיראון עולם".

 

ח"כ צבי הנדל (האיחוד הלאומי) אמר בתגובה לפרשה: "כל מי שנוטל חלק בגירוש יהודים מבתיהם ללא כל סיבה, עושה מעשה גרוע ואנטי דמוקרטי. לגבי האיומים נגד יונתן בשיא ומשפחתו, הדברים הם פשוטים: מי שעובר עבירה מקומו בכלא. יש שב"כ ומשטרה. לא צריך למרוח את הנושא, צריך טיפול מיידי".

 

השבוע הפגינו גם חברי משק מוותיקי ההתיישבות בעמק יזרעאל, כינרת וכפר יהושע, בקיבוץ שדה אליהו תחת הסיסמא "ההתיישבות העובדת לא תתן להכתים את שמה". המפגינים מחו על מינויו של יונתן בשיא, בכיר לשעבר בקיבוץ הדתי, לתפקיד ראש מנהלת הפינוי. לדבריהם, ינהל בשיא את "הגירוש והחורבן של תושבים מגוש קטיף וצפון השומרון במסגרת תוכנית ההתנתקות".

 

לעומת זאת ב"תנועת ציונות-דתית ריאלית" מזועזעים מהקריאה לנדות את בשיא ואומרים בתגובה: "עד היכן מידרדרת הציונות הדתית שקריאה כגון זו יוצאות מתוכה? אנו קוראים לרבני הציונות הדתית לצאת כנגד יוזמה מסוכנת זו". 

 

הסערה בקיבוץ הדתי

 

בקיבוצים הדתיים סערו השבוע הרוחות נוכח מינוי יונתן בשיא כראש מנהלת הפינוי. המינוי גרר תגובות, בחלקן חריפות ובוטות, בעד ונגד המינוי.

 

בין השאר אמר אמנון שפירא, לשעבר מזכ"ל בני עקיבא, ל"הארץ": "אם בשיא יקבל על עצמו את המינוי יהיה זה את קין לקיבוץ הדתי ולחינוך שלו". הוא הוסיף: "אמרתי לו כי גם בשואה היו פקידים שעסקו רק בעניינים הטכניים".

 

מזכ"ל הקיבוץ הדתי, יאיר רינמן, אמר כי "בשיא אינו נושא במשרה מטעם הקיבוץ הדתי ועל כן הסכמתו לקבל על עצמו את המינוי איננה על דעת או מטעם מזכירות הקיבוץ הדתי".

 

עם זאת הדגיש: "אני דוחה על הסף קריאות הנשמעות במחוזותינו להתנער מחבר, אשר לו יותר מיד ורגל בבניין ארץ ישראל, בפיתוחה ובביטחונה, וגם בשגשוגה של תנועת הקיבוץ הדתי, גם באם קיבל החלטה אישית אשר לחלק מאיתנו נראית שגויה".


פורסם לראשונה 23/07/2004 08:33

 

בהכנת הידיעה השתתפה דיאנה בחור-ניר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
לפיד. שהממשלה תטפל
צילום: איי אף פי
צילום: טל כהן
פרס. סכנה גדולה מאוד
צילום: טל כהן
צילום: אלעד גרשגורן
מרזל. "נרדוף אותו לכל מקום"
צילום: אלעד גרשגורן
צילום חגי אופן
דניאלה וייס. "שרון הושיט יד אל לב לבו של הקיבוץ הדתי"
צילום חגי אופן
מומלצים