שתף קטע נבחר

פרס: אפשר "לסגור" עם שרון; המורדים זועמים

בכנס בו השתתפו מזכירי סניפים של העבודה, אמר ח"כ פרס כי ניתן להגיע להסכם עם הליכוד. לעומתו, בכינוס ח"כים הערב נגד חבירה לשרון, אמר בן אליעזר: "אחרי ועידת הליכוד אסור לנו ללכת לאחדות, שכן גם אם שרון משוכנע שהוא רוצה - הוא לא יכול. צריך לבחור יו"ר קבוע ולהתארגן לבחירות". הבוקר התקיים מפגש נוסף של "מורדים בפרס". ח"כ וילנאי אמר: "נסגר צוות המו"מ, נפתחו ההכנות לבחירות"

בדרך לממשלה? יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שמעון פרס, אמר אחר הצהריים (יום א') בכנס עם מזכירי סניפים של מפלגת העבודה, כי במו"מ הקואליציוני עם הליכוד, ההסכם בנושאים המדיניים כמעט סגור, ואילו בנושאים הכלכליים נותרו עוד שניים-שלושה נושאים במחלוקת, אולם ניתן להגיע להסכם.

 

בניגוד לציפיות, נמנע פרס מלתקוף בחריפות את חבריו למפלגה שהחלו בימים האחרונים להתארגן נגדו ולקרוא להתפטרותו ולבחירת יו"ר חדש. פרס אמר: "אני לא ממליץ להצטרף ל"מורדי" הליכוד. כנראה שיש אצלינו כאלה שמקנאים בליכוד וגורמים למריבות גם אצלנו".

 

בנוסף, התייחס פרס להיערכות לבחירות של המפלגה ואמר: "המפלגה נערכת לבחירות. חלק מהסניפים כבר עובדים. יש כבר התארגנות סביב הקלפיות ואפרים סנה הוא אחראי על זה. בנושאים הכלכליים של המפלגה אנחנו מתחילים לצאת מהמצב הקשה".

 

כנס המזכירים אורגן אתמול ובמפלגת העבודה מעריכים כי פרס ותומכיו מיהרו לארגן כנס תמיכה בו בשל ההתארגנויות הרבות שיש במפלגת העבודה נגד המשך כהונתו של פרס וכוונתו להתמודד בבחירות הבאות לרשות הממשלה.

 

בן אליעזר: שרון לא יכול

 

הערב, לדוגמה, התקיים במלון רמת-אביב כנס של קבוצה במפלגת העבודה, המכנה עצמה "העבודה האמיתית" ופועלת לסכל כל מהלך של חבירה לממשלת אחדות. בכנס השתתפו הח"כים בן אליעזר, יולי תמיר, דני יתום וע'אלב מג'אדלה ועוד כ-100 פעילים.

 

ח"כ בן אליעזר, שהיה הנואם המרכזי, אמר:  "אנו צריכים עכשיו לשמור על האחדות הפנימית ועל כוחינו. אנחנו צריכים לשמור על הבית. הלכתי למשא ומתן הקואליציוני בנפש חפצה, כי בתור מי שהיה שר הביטחון, אני יודע כמה חשוב לצאת מעזה. ידעתי שזה עשוי לפגוע במפלגה, אבל זה גם עשוי לחתוך את נהרות הדם. המשא ומתן על כל הנושא המדיני נגמר תוך יומיים, אך בנושא הכלכלי-חברתי לא הייתי מוכן לוותר על הנושאים החברתיים".

 

בן אליעזר אמר: "אחרי ישיבת הוועידה ביום רביעי, אסור לנו ללכת. גם אם שרון משוכנע שהוא רוצה אותנו, הוא לא יכול ובמקום שנבזה את עצמנו, בואו נארגן את עצמנו פנימה.

 

"הבחירות הן בפתח, נרצה או לא נרצה, והן יהיו בשנה הבאה. כל מה שצריך לעשות זה לחזור לאנשים שלנו, להתנתק מהמשא ומתן. המצב הנוכחי מחייב בחירות ליו"ר קבוע, שיוביל את המפלגה הזאת. כל אחד מבחינתי כשר ומי שרוצה להתמודד, בבקשה, שיבוא להתמודד".

 

לדברי בן אליעזר, "צריך לנצל כל דקת זמן שיש לנו. אנחנו לא צריכים לתת הסברים לציבור, הוא ראה את מה שקרה ביום רביעי. מי שנפגע ממה שקרה שם זה לא רק הליכוד, זה מדינת ישראל כולה. 800 איש מחליטים מה גורל ילדינו? זה לא מתקבל על הדעת".

 

פואד הדגיש: "השטח אומר לנו תזוזו כבר. אני אומר: השאירו את הויכוחים. בואו נבחר מועמד ונצא לדרך. צופים בנו כל ילדי הארץ ושואלים מה ההבדל בינינו לבין הליכוד. אנחנו נפגין אחדות ואהבה בזמן שהם יתלהמו. ובבחירות הבאות אני אומר לכם, לוקחים את הבחירות ומתחילים לנהל את המדינה".

 

ח"כ תמיר אמרה: "שרון מעולם לא קיים את מה שהוא הבטיח לעם ואין לי שום סיבה להאמין שנולד שרון חדש. אם לא נהיה, אנחנו מפלגת העבודה, אף אחד לא יהיה, ולפנינו מסע לא קל".

 

את הכינוס פתח חבר לשכת מפלגת העבודה דני כהן, ממייסדי "העבודה האמיתית", שאמר: "אנחנו צריכים לייצג את המעמד העובד, לעמוד על הדרישות הכלכליות שלנו, ולהציג אלטרנטיבה אמיתית ולהביא תקווה ומזור. על זה לא נתפשר. משא ומתן צריך להתנהל אם אנחנו מוזמנים אבל טרקו את הדלת לפנינו ולא נתנו לנו להשפיע על התקציב.

 

"ועידת הליכוד טרקה שוב את הדלת והעבודה האמיתית לא מתרפסת. עלינו להיות אופוזיציה ולא להמשיך את ההתבזות וזה דורש לפרק לאלתר את צוות המשא ומתן. מצפצפים עלינו ואנחנו צריכים לכנס את המרכז ולהתחיל להפעיל את השטח". בשלב זה פרצו צעקות מהקהל שקראו "תביאו את אהוד ברק חזרה". 

 

ובפאתי כנס "העבודה האמיתית" גורמים במפלגת העבודה המשיכו לתהות היום מהיכן גייס חבר הלשכה, דני כהן, העומד בראש קבוצת הפעילים החדשה את הכספים הדרושים לפעילות, להדפסת "פליירים" ושלטים נגד ח"כ פרס, לקיום הכנס אתמול ולהעסקת חברת האסטרטגיה "ספין".

 

בשבועיים האחרונים התרוצצו שמועות בעבודה לפיהן מחובר כהן אל גורמים בימין, המממנים את רוב או חלק מפעילותו. כהן דחה מכל וכל את הטענות ואת השמועות. גורמים המקורבים לכהן אמרו ל-ynet: "לדני כהן יש אספירציות פוליטיות, והוא רוצה להיות חבר כנסת. אי לכך, הוא לקח הלוואות על מנת לממן את פעילותו". ב"ספין" אמרו כי "הטענות על קשר עם הימין הם קשקוש מוחלט".

 

מוקדם יותר התקיים כנס "מורדים" בו קרא ח"כ אברהם (ביגה) שוחט להתעוררות ו"להקדים את לוח הזמנים המפלגתי בהתאם למה שקורה בשטח". שוחט אמר את הדברים בישיבה סגורה בבית המפלגה שנערכה ביוזמת ח"כ מתן וילנאי, במטרה המוצהרת "להתכונן לבחירות". מעבר לכך, מטרתם של הח"כים בעבודה היא לנסח הצעת החלטה שתוגש לאישור לשכת המפלגה בהמשך השבוע.

 

ח"כ וילנאי אמר בישיבה: "צריך לומר בצורה ברורה: נסגר צוות המו"מ, נפתחו ההכנות לבחירות".  


פורסם לראשונה 22/08/2004 17:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל כהן
פרס. ניתן להגיע להסכם
צילום: טל כהן
צילום: אפי שריר
פואד. "אנחנו לוקחים את הבחירות"
צילום: אפי שריר
צילום: בן לם
דני כהן. "מאיפה הכסף?"
צילום: בן לם
ברק. "תחזירו אותו"
צילום: גלי תיבון
צילום דודו פריד
וילנאי. לסגור את צוות המו"מ
צילום דודו פריד
מומלצים