שתף קטע נבחר

חשד: חיילים טייחו הרג פלסטיני חף מפשע

ל-ynet נודע על פרשה חמורה, בה נהרג אזרח תמים במהלך מבצע ברפיח. לפי החשד, שני חיילים שירו לעברו, משום שחשבו אותו בטעות למחבל, ניסו "לטייח" את המעשה, בעזרתו של חייל נוסף בעל תפקיד פיקודי. השלושה נעצרו. בכיר בצה"ל: "על פניו, מדובר בפרשה חמורה שעוד יכולה להסתעף"

שלושה חיילי צה"ל נעצרו בימים האחרונים בחשד כי במהלך פעילות מבצעית ברצועת עזה ירו למוות בפלסטיני חף מפשע, ולאחר מכן ניסו להסתיר את האירוע. כך נודע ל-ynet. פרטים רבים בפרשה נאסרו לפרסום, אולם גורמים בצה"ל אישרו שמחומר הראיות שהתקבל עד עתה עולה כי מדובר בפרשה חמורה.


האירוע המדובר התרחש בחודש אוקטובר האחרון, בעת שצה"ל ערך ברפיח את מבצע "טיפול שורש 2" נגד מנהרות להברחת אמצעי לחימה בגבול ישראל - מצרים. שני חיילים ששהו בעמדה של צה"ל, בסמוך לכוחות הפועלים במסגרת המבצע, זיהו צעיר פלסטיני וככל הנראה ירו בו למוות. תחילה התקבל בחמ"ל אוגדת עזה ובחמ"ל הגדודי דיווח כי מדובר במחבל, אולם מאוחר יותר חל שינוי דרמטי כאשר נודע כי מדובר באזרח תמים.

 


המשטרה הצבאית החוקרת פתחה בחקירה בפרשה, ולפני כשבוע עצרה את שני החיילים. מעצרם הוארך בבית הדין של פיקוד הדרום מספר פעמים, ולפי שעה אישר בית הדין את מעצרם עד ליום ראשון הקרוב.


בו בעת, זימנה המשטרה הצבאית חייל נוסף, בעל תפקיד פיקודי, שעזב בינתיים את הגזרה והתחיל קורס יוקרתי בצה"ל. החייל נשאל מספר שאלות לגבי מעורבותו באירוע, אולם טען כי אינו זוכר את שאירע. הוא הורשה לשוב לקורס, אולם שלשום הוחלט לעצור אותו.


אתמול (ד') הובא החייל לדיון בהארכת מעצרו. נציג התביעה הגיש לשופט, סגן אלוף אהרון משניות, דו"ח חקירה סודי המפרט את הפעולות החקירתיות שנערכו עד כה וביקש להאריך את מעצרו של החשוד הבכיר בפרשה בשישה ימים. לטענת התובע, "לאחר האירוע בו נורה הפלסטיני, הגיע החשוד למקום ויש לו חלק בהסתרת האירוע ובטיוחו לאחר שקיבל דיווח שמדובר בירי באדם חף מפשע".


הסניגור בדיון ציין כי הדיווח על הירי הגיע לגורמים נוספים בגזרה ויש לפנות אליהם ולבדוק מדוע האירוע לא תוחקר. לדבריו, "החשוד אינו זוכר את האירוע. מדובר באירוע שדווח תחילה כפגיעה במחבל וכאלה ישנם לא מעטים בגזרה". הסניגור אף ציין את פועלו של החשוד לאורך השנים, ואמר כי מדובר בחייל שלזכותו נזקפת מלאכה רבה בפעילות מבצעית בלבנון ובעזה.


גורם בכיר בצה"ל, המעורב בפרשה, אמר ל-ynet כי על מנת למצות את החקירה יש לבצע מספר פעולות ולאחר סיומן ניתן יהיה לפרסם את ממצאיה. "על פניו", אמר הגורם, "ממה שאנו יודעים כעת מדובר באירוע חמור, התנהגות פסולה של חיילים, והאירוע הזה עוד עשוי להסתעף".


השופט סא"ל משניות הטיל צו איסור פרסום על זהות החשודים, כולל דרגתם והיחידה אליה הם משתייכים. לאחר הפסיקה בדיון הודיע כי מהחומר שקרא יש חשד כי החשוד אכן היה מעורב במתן ידיעות כוזבות ושיבוש הליכי חקירה בנוגע למותו של הפלסטיני והורה על הארכת מעצרו בחמישה ימים.


סניגוריהם של שלושת החשודים הודיעו כי יערערו על החלטת בית הדין בנוגע להארכת המעצר. בתום הדיון אמר החשוד כי "כל הזמן אני מסכן את החיים שלי עבור הציבור, ופתאום הפכתי למסוכן לציבור". אחיו שהיה נוכח בדיון אמר כי "במשפחה ישנם ארבעה אחים המשרתים כעת בצה"ל, כולם בגזרת עזה. כאשר היה מבצע ברפיח המשפחה שלי לא דאגה כל כך והרגישה רע כמו שהיא מרגישה עכשיו".


פורסם לראשונה 25/08/2004 23:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
מבצע ברפיח
צילום: איי אף פי
צילום: רויטרס
ירי וטיוח (ארכיון)
צילום: רויטרס
מומלצים