שתף קטע נבחר

מפגינים למען פחימה: "שרון רצח יותר מזביידי"

עשרות מפגיני שמאל מחו מול בית המשפט נגד מעצרה המינהלי של פחימה, ידידתו של מפקד גדודי אל-אקצה בג'נין, זכריה זביידי. בית המשפט קבע שפחימה, החשודה במעורבות בתכנון פיגועים, תישאר במעצר עד ליום שלישי הבא, אז יוזמן לדיון הממונה על חקירתה ורק אחר כך תתקבל ההחלטה אם להשאירה במעצר מינהלי. מופז: היא מהווה סיכון ביטחוני לאזרחי ישראל

בית המשפט המחוזי בתל אביב דחה היום (ב') את ההחלטה בערעורה של טלי פחימה על המעצר המינהלי בן ארבעת החודשים, אליו נשלחה אתמול בהחלטת מערכת הביטחון. בית המשפט קבע כי פחימה תישאר במעצר מינהלי עד יום שלישי הבא, אז יתקיים דיון נוסף בבית המשפט בעניינה.

 

לדיון יוזמן הממונה על החקירה המכונה "אורן" והסנגוריה תוכל לחקור אותו בדלתיים סגורות. רק לאחר דיון זה יחליט נשיא בית המשפט המחוזי, השופט אורי גורן, בדבר המשך מעצרה של פחימה.

 

עם כניסתה לדיון אמרה פחימה: "מנסים לטאטא אותי מתחת לשטיח כדי שטלי פחימה תיעלם. מנסים לעשות לי סדרת חינוך". 

 

במהלך הדיון אמר נציג המדינה כי שר הביטחון הורה על המעצר המינהלי של פחימה בעקבות מידע על כוונתה לבצע פיגוע טרור עם פלסטינים ולקבל מהם אמצעי לחימה. לדבריו, לגורמי הביטחון יש ראיות אמינות מאוד, המצביעות על מסוכנותה של פחימה. עוד טען הנציג כי לא ניתן להטיל עליה מעצר בית, כיוון שהעבר היא כבר הפרה צווים נגדה, בין היתר, הפרה מספר פעמים צו שאסר עליה להיכנס לג'נין.

 

עורכת דינה של פחימה, סמדר בן נתן, הכחישה את החשדות ואמרה כי פחימה היא פעילה פוליטית בעלת דעה פוליטית בלבד ואין לה כל כוונה לבצע פיגוע.

 

שר הביטחון שאול מופז, שביקר אחר הצהרים במגדל העמק, אמר כי חתם על המעצר לאחר ששמע חוות דעות, הן מפרקליט המדינה והן מהשב"כ. "אני יכול לומר בצורה נחרצת שהיא מהווה סיכון ביטחוני לאזרחי ישראל. ידוע שצווים מינהליים הם צווים שאנו משתמשים בהם במשורה. זה צו שני שאני חותם עליו בשנתיים שאני מכהן כשר הביטחון, והיו לנו הפעם את כל השיקולים כדי לחתום על הצו".

 

הפגנה סוערת מול בית המשפט

 

עשרות פעילי שמאל הפגינו בצהריים בעד פחימה, מול בית המשפט המחוזי. ההפגנה היתה סוערת, ואחת המפגינות שהחזיקה בידיה שלט שעליו נכתב "שרון רוצח" - אף נעצרה על ידי השוטרים. המפגינים קראו בין היתר: "שרון יא רוצח – האינתיפאדה תנצח", והניפו ושלטים נוספים עליהם נכתב "יופסקו הרדיפות הפוליטיות" וכן "שרון רצח יותר מזכריה" (זכריה זביידי - ידידה הפלסטיני של פחימה, המשמש כמפקד גדודי חלל אל-אקצה של הפתח בג'נין).

 

אלינור עמית, דוקטורנטית לפסיכולוגיה באוניברסיטת תל אביב, אמרה בהפגנה: "עוצרים אנשים שמפגינים באופן חוקי, כביכול במדינה דמוקרטית, על הליך שהוא אינו חוקי? זה מה שנקרא פאשיזם". מפגינים נוספים, מקואליציה "נשים לשלום צודק" טענו כי כל מי שמתנגד למעצר המינהלי והנושא קרוב לליבו מבין שהוא מנוגד לדמוקרטיה ולמנהל תקין.

 

המפגינים החתימו עוברים ושבים על עצומה לשחרור פחימה, בה נכתב כי הם קוראים לשחרורה מהמעצר בו היא נתונה כתוצאה מהאשמות השווא של השב"כ: "פחימה אינה מרגלת או פעילה נגד ביטחון מדינת ישראל כפי שטוענת המדינה, אלא סוכנת של שלום ואחווה מטעם הקולות המתפכחים והשפויים, בתוך הגיהנום הזה שיצרה מדיניות הכיבוש הישראלית.

טלי פחימה היא אדם פרטי ללא ארגון או תנועה והיא בדרכה האישית ובתום לב פועלת למען קירוב לבבות בין פלסטינים לישראלים במקומות הקשים".

 

המפגינים טוענים עוד כי הם אינם מאמינים לטענות השב"כ אשר "מסנוורות את עיני בית המשפט ומסיתות אותו מראיית האמת". הם דורשים עוד לבטל את כל "אישומי השווא" נגדה, כהגדרתם.


פורסם לראשונה 06/09/2004 13:00

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי כהן
פחימה. מנסים להעלים אותי
צילום: אבי כהן
צילום: אבי כהן
המפגינים החתימו עצומה
צילום: אבי כהן
צילום: עלי ואקד
זביידי. חללי אלאקצה
צילום: עלי ואקד
מומלצים