שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  טלי פחימה הועברה למעצר מינהלי
  שר הביטחון מופז חתם על צו המורה על העברת פעילת השמאל למעצר מינהלי. מדובר באמצעי חריג המופעל בדרך כלל במקרים ביטחוניים מיוחדים. פחימה, שהיתה ידידתו של מפקד התנזים בג'נין, חשודה כי סייעה לביצוע פיגוע. היא ועורכת דינה טוענות כי מדובר בצעד פוליטי: "זו רדיפה והשתקה". ח"כ טיבי: מערכת הביטחון הפכה לכלי שרת של הימין
  טלי פחימה - למעצר מינהלי: שר הביטחון, שאול מופז, חתם היום (א') על צו המורה להעביר את פעילת השמאל, טלי פחימה, למעצר מינהלי של ארבעה חודשים, החל מהבוקר.

   

  מדובר בצעד חריג, המופעל במקרים ביטחוניים קיצוניים שבהם שיחרור החשוד מהווה סכנה מיידית לביטחון המדינה. רק לאחרונה שוחרר פעיל הימין נועם פדרמן ממעצר מינהלי שבו הוחזק כ-9 חודשים.

   

  בתגובה להחלטה אמרה ל-ynet עורכת דינה של פחימה, סמדר בן-נתן: "זו שערוריה שאין כדוגמתה. טלי היא פעילה פוליטית שעשתה את מעשיה בפומבי ובגלוי. זה ניסיון רדיפה והשתקה פוליטי. כפי שהיתה כל החקירה מתחילתה. זה מראה שכמו שטענו מההתחלה, טלי לא היתה מעורבת בתכנון פיגועים, כי אם היו ראיות נגדה - היו מעמידים אותה לדין ולא עוצרים אותה במעצר מינהלי". עו"ד בן נתן מתכוונת לערער על ההחלטה.

   

  פחימה, שתועבר הבוקר לידי שירות בתי הסוהר, נעצרה לפני כחודש במחסום עינב, בחשד שסייעה למפקד התנזים בגדה, שהיתה ידידתו. בשבוע שעבר האריך בית משפט השלום בפתח תקווה את מעצרה בפעם הרביעית.

   

  לאחר מעצרה הועברה פחימה לחקירת כוחות הביטחון בחשד לתכנון פיגועים בישראל ולהפרת צו אלוף, האוסר על כניסה לג'נין. פחימה, ידידתו של ראש התנזים בעיר, זכרייה זביידי, והתבטאה בעבר כי היא מוכנה לשמש לו כ"חומת מגן אנושית".

   

  במהלך חקירתה בדקו במערכת הביטחון חשד כי פחימה סייעה בהעברת המטען שהתפוצץ לפני כחודש וחצי שבועות סמוך למחסום קלנדיה שמצפון לירושלים. בפיצוץ נפצעו קשה שלושה שוטרי מג"ב ושני פלסטינים.

   

  במהלך הדיון האחרון נשאל נציג המשטרה על-ידי הסניגורית, עו"ד בן נתן, האם פחימה אכן נחקרת בחשד למעורבות בפיגוע בקלנדיה.

  בתגובה השיב נציג המשטרה: "אני חוזר ואומר שהיא חשודה בתכנון פיגוע בישראל, ואני לא שם את האצבע ואומר שמדובר במחסום קלנדיה".

   

  לשאלת עורכת הדין "לשם מה נועדה הפגישה בין פחימה לבין מי שביצע את הפיגוע בקלנדיה?" השיב נציג המשטרה: "אני מעדיף שאנשי שב"כ יענו על כך".

   

  בן נתן טענה בדיון כי החקירה במהלכה עומתה פחימה עם עצור אחר, החשוד בנשיאת המטען למחסום קלנדיה, היתה, לדבריה, "חלק ממאמץ מתמשך להוכיח לחשודה שהאנשים איתם היא נמצאת בקשר הם אנשים רעים - מחבלים ורוצחים. מדובר במסע שכנוע שנועד לשכנע את פחימה לחדול מדרכה הפוליטית".

   

  פדרמן: "מגיע לה עונש מוות"

   

  חבר הכנסת אחמד טיבי אמר בתגובה: "המעצר המנהלי של פחימה הינו רדיפה פוליטית, מערכת הביטחון הפכה להיות כלי שרת בידי הימין". טיבי קורא לבטל את הצו לאלתר ולשחרר את פחימה.

   

  ח"כ זהב גלאון מ"יחד" הגיבה: "שוב נעשה שימוש בכלי פסול, שאינו עולה בקנה אחד עם זכויות אדם במשטר דמוקרטי. אם יש לשב"כ מידע כלשהו על פחימה, יש להעמידה לדין. אחרת, יש לשחררה לחופשי. היד הקלה שחותמת על מעצרים מנהליים מעידה על איבוד עשתונות והיסטריה ואינה משיגה את מטרתה".

   

  חבר הכנסת אהוד יתום (ליכוד) אמר כי מעצרה המינהלי של פחימה הוא "מעשה מוצדק המונע שפיכות דמים ורצח של יהודים". לדברי יתום, "מעצרים מנהליים הם כלי של מערכת ביטחון המתמודדת עם טרוריסטים, המנצלים את הדמוקרטיה הישראלית כדי להרוס אותה מבפנים ולהרוג חפים מפשע".

   

  פעיל הימין הקיצוני נועם פדרמן, שישב במעצר מינהלי במשך כתשעה חודשים, אומר היום ל-ynet: "לאנשים דוגמת פחימה לא מגיע מעצר מינהלי, אלא עונש מוות. מי שחבר עם גדול המחבלים בגלוי ובמוצהר, מגיע לו שיתלה בכיכר העיר".

   

  ברוך מרזל, מראשי מפלגת "חזית יהודית לאומית", הגיב: "אין להשוות בין מי שמסייעת למחבלים לבין אוהב ישראל כמו פדרמן. יחד עם זאת, מעניין לראות את כל מקהלת אבירי זכויות האזרח של השמאל שצווחת נגד המעצר - אך נאלמה דום בעת שפדרמן נעצר".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אבי כהן
  פחימה. רדיפה והשתקה?
  צילום: אבי כהן
  צילום: אחיה ראב"ד
  מופז. למעצר מינהלי
  צילום: אחיה ראב"ד
  צילום: עלי ואקד
  זביידי. הידיד
  צילום: עלי ואקד
  צילום: איי אף פי
  פדרמן. לא מזדהה
  צילום: איי אף פי
  מומלצים