שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מחלקת המדינה: לדמשק אחריות מסוימת לפיגועים
  בראיון לטלוויזיה המצרית אמר סגן המזכיר ארמיטאג' כי ארה"ב אינה צריכה לערוב לתוצאות משא ומתן סורי-ישראלי. לדבריו, הנשיא אסד יודע היטב כיצד ליצור קשר עם ממשלת ישראל והוא יכול לעשות זאת". באשר למעורבות סוריה בטרור אמר: סוריה תומכת בחמאס וחיזבאללה ולכן יש לה אחריות מסוימת

  סוריה נושאת באחריות מסויימת לפיגועים בישראל וארה"ב אינה רואה טעם לתווך במשא ומתן ישראלי-סורי כשסוריה תובעת לדעת מראש את תוצאותיו. את הדברים הללו אמר הלילה (שבת) סגן שר החוץ האמריקני, ריצארד ארמיטאג', בראיון לטלוויזיה המצרית.  

   

  "סוריה מחזיקה את החמאס ומארחת אותם. סוריה היא צינור להעברת נשק מאיראן לחיזבאללה. סוריה נושאת באחריות מסויימת", הבהיר ארמיטאג'.

   

  בנוגע לפניית נשיא סוריה, בשאר אסד, לחידוש תהליך השלום אמר ארמיטאג': "מדוע שנערוב לתוצאות המשא ומתן? התוצאות צריכות להיקבע על ידי הצדדים בשטח. זה לא ענייננו לערוב לתוצאות. הנשיא אסד יודע היטב כיצד ליצור קשר עם ממשלת ישראל והם יכולים לעשות זאת". לדבריו, "מפעם לפעם אנו עורכים ביקורים דיפלומטים בדמשק ולא ראיתי שום פניה מהנשיא אסד".

   

  לשאלת הכתב המצרי האם פירוש הדבר שישראל יכולה לתקוף בסוריה, השיב סגן שר החוץ האמריקני: "לא אמרתי את זה. מה שאמרתי הוא שהנשיא אסד חייב לבחון בזהירות מה שהמדינה שלו עושה ומה שהממשלה שלו עושה בסיוע לאלימות ולמחבלים ולהחליט האם זהו האינטרס של סוריה לטווח ארוך".

   

  "אי אפשר לבחור בין ארגוני הטרור: לסלק את אל קאעידה מחוץ לדמשק אבל זה בסדר להשאיר את החמאס והחזית העממית. זה לא עובד ככה. אם אתה מתנגד לטרור, אתה מתנגד לטרור", הוסיף.

   

  ישראל הטילה ספק

   

  בהצהרתו, אמר אסד למשלחת אמריקנית שביקרה אצלו לאחרונה כי אם יקבל ערבויות אמריקניות ברורות לגבי רצינותו של המשא ומתן ותוצאותיו - הוא מוכן לחידוש השיחות סביב הגולן.

   מהידיעה, שהתפרסמה בעיתון "אל חיאת" לא היה ברור האם הסורים ממשיכים להתעקש על התנאי המרכזי שלהם - והוא חידוש המשא ומתן "מהנקודה שבה הפסיק" - כלומר העברה עתידית של כל רמת הגולן לידיהם.

   

  על כל פנים, בישראל שררה הסכמה כי אין חדש בדברי אסד. גורם בכיר בפיקוד הצפון טען כי באמירה של הסורים אין שום דבר משמעותי וכי מדובר ב"סיפור סיפורים והצהרת הצהרות מדיניות, אך בשטח לא קורה דבר". 

   

  גם שר החוץ, סילבן שלום, התייחס להצהרתו של נשיא סוריה ואמר: "מי שרוצה שלום לא מפעיל טרור. לא נסבול מצב שבו סוריה תומכת בטרור ביום ומנהלת איתנו משא ומתן בלילה". עם זאת הוסיף שלום כי אם סוריה תשנה את מדיניותה, ישראל תהיה מוכנה לחזור לשולחן הדיונים. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  אחריות מסוימת לטרור. ארמיטאג'
  צילום: רויטרס
  צילום: איי פי
  יודע איך להגיע לשרון? אסד
  צילום: איי פי
  מומלצים