שתף קטע נבחר

תוכנית איתם: גוף פוליטי מאוחד מימין לליכוד

יו"ר המפד"ל קיים לאחרונה סדרת פגישות עם גורמים בימין, כולל עם ח"כים בליכוד, כדי לקדם הקמת גוף פוליטי חדש שיעצור את תוכנית ההתנתקות. בראיון ל-ynet, אומר איתם: "אנחנו הולכים לבחירות, ולכן צריך לחבר את כל הכוחות". ומה באשר לעתידו האישי? "אחשוב על הליכה פוליטית במסגרת אחרת, זה דבר בהחלט אפשרי"

בדרך ל"מפץ הגדול" בצד הימני של המפה הפוליטית? יו"ר המפד"ל, אפי איתם, פועל להקים גוש פוליטי חדש כדי לעצור את תוכנית ההתנתקות. ל-ynet נודע שאיתם קיים לאחרונה סדרת פגישות עם גורמים בימין, כולל עם ח"כים בליכוד, כדי לקדם את יוזמתו להקמת הגוש, שיכלול את המפד"ל, האיחוד הלאומי ואפילו חלקים מהליכוד.

 

בראיון ל-ynet רומז איתם על דרכו, אולי מחוץ למפד"ל: "עם חידוש עבודת הכנסת ביום שני, אתבע מחבריי לפרוש מיד מהממשלה. אם זה לא יעזור וסיעת המפד"ל תתעלם מהחלטת המרכז, אז אחשוב על הליכה פוליטית במסגרת אחרת, זה דבר בהחלט אפשרי".

 

בשיחה עם ynet משרטט איתם את "רעידת האדמה" הפוליטית הצפויה לדעתו בעתיד הקרוב. לדבריו, ממשלת שרון תיפול בקרוב, ובבחירות הבאות נקבל "כוח פוליטי אלטרנטיבי שיורכב מהאיחוד הלאומי, מהמפד"ל ומחלקים מהליכוד. ריכוז של גופים פוליטיים שעדיין מאמינים ביכולת של מדינת ישראל להכריע את הטרור ולא להיכנע".

  

הוא הוסיף כי "ברור שאנחנו הולכים לבחירות ולכן צריך להיערך כמה שיותר מהר. רק ביחד נעצור את תוכנית ההתנתקות שיום יום מתפוצצת לנו בפרצוף".

 

את מודל שיתוף הפעולה ב"ימין החדש" הוא שואב מהאיחוד הלאומי. "זהו ניסיון לחבר את כל הכוחות לפעולה מתואמת. האיחוד הלאומי מורכב משלוש מפלגות שחברו לפעולה פוליטית מתואמת. זה הסיכוי היחיד שיש לנו ושאיתו נוכל להתמודד עם השבר האידיאולוגי שיצר הליכוד".

 

לקראת פתיחת מושב הכנסת ביום שני הבא אמר איתם כי אחד היעדים המרכזיים שלו הוא "להוציא את המפד"ל מהממשלה". לדבריו, יציאת המפד"ל מהממשלה היא צעד מפתח להפלת ממשלת שרון. מרכז המפד"ל קבע כי במידה ולא ייערך משאל עם בשאלת ההתנתקות, על המפד"ל לפרוש. עתה ברור ששרון לא מתכוון להביא לאישור הממשלה את חוק משאל העם.

 

"להערכתי שרון לא יילך למשאל עם, הוא יעדיף ללכת לבחירות. באופן אישי גם אני מעדיף שלא יהיה משאל עם כי לא נוכל לקבל רוב יהודי מיוחס ולכן אמירת מרכז המפד"ל היא בעצם עובדה קיימת".

 

בתוך המפד"ל, מנסים הפורשים איתם ויצחק לוי לשכנע עוד ח"כ אחד לפחות לחבור אליהם, כדי שיוכלו להפוך לסיעה בשם המפד"ל, ויצטרפו לאופוזיציה נגד שרון. בינתיים, ח"כ ניסן סלומיאנסקי, קמב"ץ מועצת יש"ע לשעבר וחברו של השר זבולון אורלב, ממשיך לעמוד במסכת הלחצים הכבדה.

 

"שרון דיקטטור דורסני"

 

ח"כ איתם לא מסתיר את ביקורתו על התנהלותו של שרון, אותו הוא מכנה "דיקטטור דורסני". על מבצע "ימי תשובה" אמר איתם כי הוא "מעט מדי, מאוחר מדי ובעל רקע אסטרטגי של תבוסה. צריך לשטוף את עזה".

 

לדבריו, "שרון מתגלה כאסטרטג הכי גרוע שיכול להיות. אם שרון היה אומר לפלסטינים 'לא תהיה התנתקות, אם תירו קסאמים', אז ניחא. אבל הוא אומר להם 'לא משנה מה תעשו ב-2005 אנחנו בחוץ' זהו הכשל האסטרטגי הכי גרוע שיכול להיות.

 

"ישראל למעשה חוזרת לגבולות 67' תחת מתקפת טרור. בצפון זה כבר קרה, במזרח הגדר נקבעת לאורך הקו הירוק ובדרום תוכנית ההתנתקות. תחת הנהגתו של שרון ישראל חוזרת לגבולות 67' ללא שום הישג, אפילו ללא הסכם הפסקת אש. נהפוך למדינה הראשונה בהיסטוריה שוויתרה על שטח תמורת טרור".

 

איתם גם מותח ביקורת על הדרג הצבאי הבכיר שמפחד לטענתו לומר את דברו אל מול תוכנית ההתנתקות. "קציני הצבא לא הצטיינו בעודף אומץ לב אינטלקטואלי. הדרג הצבאי הבכיר מפחד והמערכת המדינית לא קשובה לדעות שונות מאלו שראש הממשלה רוצה לשמוע או להשמיע".

 

התגובות: מהלך חסר תועלת

 

ח"כ אילן ליבוביץ' משינוי אמר בתגובה לתוכניותיו של איתם: "עם תוצאות כפי שהביא איתם בבחירות האחרונות, שלקח מפלגה ציונית ראויה והפך אותה למפלגה קיצונית הזויה, אין לדעתי סיכוי למהלך שכזה. מה עוד שאם שרון יעמוד בהבטחתו ולא ייכנע ללחצים מבית, תוכנית ההתנתקות תעבור לפני הבחירות".

 

ח"כ אהוד יתום רואה בהצעת איתם מהלך שאין בו כל תועלת ומזכיר לו שממשלות ימין הוחלפו בממשלות שמאל בגלל כישלונו של הימין למצוא את הדרך להשפיע מתוך הקואליציה. "בכל מקרה יש לשמור בכל מחיר על אחדות הליכוד ולמנוע את פילוגו", אמר.

 

ח"כ יוסי שריד אמר בתגובה: "לפני שאיתם מכונן איחוד פוליטי בימין, שיאחד את המפד"ל. בינתיים הוא הצליח רק לפרק מפלגה".

 

וח"כ אפרים סנה מהעבודה סבור כי "אנחנו הולכים לקראת הכרעה לאומית על עתיד השטחים כולם. מול גוש הימין צריכה לעמוד מפלגת העבודה המבטאת את דעת רוב העם שמעדיף הסדר על המשך התנחלויות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
איתם. "חייבים לפעול מהר"
צילום: מיכאל קרמר
צילום: אלכס קולומויסקי
עם אורלב. "לא להיכנע"
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: רויטרס
שרון. דיקטטור דורסני"
צילום: רויטרס
צילום: שאול גולן
ליברמן. מגעים עם האיחוד
צילום: שאול גולן
צילום: אתר הכנסת
סלומיאנסקי. לשון המאזניים
צילום: אתר הכנסת
מומלצים