שתף קטע נבחר

לבנת: האחריות למנוע ריב אחים - על שרון

שרת החינוך נפגשה עם ראשי מועצת יש"ע ואומרת: "גיבשתי הצעה - שהכנסת תקבל החלטה על התנתקות מותנית באישרור במשאל עם. המתנחלים יתחייבו לקבל את התוצאות". בשיחה עם ynet היא מסבירה את חשיבות ההצעה למרות התנגדות לשכת שרון למשאל: "האחריות למנוע ריב אחים מוטלת על כתפי רה"מ והממשלה, לכן אני מקווה שיביע נכונות לשקול זאת"

יוזמת הפשרה של לבנת: לאחר נתק ממושך של כשנה וחצי, ייפגש היום (יום א') ראש הממשלה במשרדו בירושלים עם ראשי מועצת יש"ע ושרת החינוך, ושרת החינוך, לימור לבנת, מבקשת לתווך בין הצדדים ביוזמת פשרה חדשה: הכנסת תתנה את ביצוע ההתנתקות במשאל עם, ואילו המתנחלים יתחייבו לקבל כל החלטה שתתקבל בו. 

 

בשיחה עם ynet מסבירה השרה את הצעת הפשרה אותה הגישה אמש לראשי מועצת יש"ע: "שוחחתי ארוכות עם ראשי המתנחלים ויש להם נכונות להגיע לנוסחה שתמנע התנגשות וקרע. גיבשתי הצעה, שהכנסת תקבל החלטה מותנית באשרור במשאל עם, מה שיאפשר לראש הממשלה לשמור על לוח הזמנים המקורי ולהביא את ההצבעה על ההתנתקות בכנסת ביום שלישי הבא. 

 

"במקביל, תחתם אמנה משותפת שבה יתחייבו למניעת שפיכות דמים וקבלה מלאה של תוצאות המשאל. האמנה עדיין לא גובשה, אך ישנן נקודות של הסכמה שיאפשרו גיבוש אמנה כזאת. היה ורה"מ יביע נכונות לשקול זאת, נצטרך לשבת ולהגיע לניסוחים ולמנוע את אותה התגשות".

 

בעניין היענות המתנחלים ליוזמה, אמרה: "אני פונה כאן לראשי הממסד של המתנחלים. אין בכך ערובה שכולם יקבלו את זה על עצמם. ראשי המתנחלים הם הממסד שמתניע ומניע את תהליכי המחאה ואת הפגנות הענק. לכן אם הם מקבלים את זה - לא יארגנו מחאות ושיבושים בסדר גודל כזה, ואם תשאר מחאה היא תהיה של מיעוט ולא בסדר גודל כזה. כשהולכים שוב לציבור, לא ניתן יהיה ליצור אווירה של דה לגיטימציה שתווצר על ידי המיעוט. הסיכון קיים, אך אין נוסחה יותר טובה".

 

בעניין חששו של רה"מ מפני עיכובים בתוכנית, אמרה לבנת: "אבקש להעלות את זה בפני שרון, מקווה שעוד היום. אני ממש מקווה שרה"מ ומקורביו יקחו את זה ברצינות. האחריות למנוע ריב אחים מוטלת על כתפי רה"מ והממשלה, לכן אני מקווה שיביע נכונות לשקול זאת, במידה וכן ניתן יהיה לשבת על כל הפרטים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
לבנת. לחתום על אמנה
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: איי פי
שרון. "האחריות עליו"
צילום: איי פי
צילום: עמית שאבי
ראשי המתנחלים. "יש להם נכונות"
צילום: עמית שאבי
מומלצים