שתף קטע נבחר

יעלון: הסרבנות - סכנה לציונות

בטקס לזכר חללי חיל הים שנערך באשדוד הזהיר הרמטכ"ל, רב אלוף משה (בוגי) יעלון: "תופעת הסרבנות מסוכנת לנו ולמדינה. היא סכנה לציונות". שר הביטחון מופז: "אני מוקיר ומכבד את אנשי התורה והרבנים, אבל קריאתם של רבנים מסוימים לסרבנות היא בלתי נסבלת, ויש להוקיע אותה"

ראשי מערכת הביטחון מתגייסים נגד הסרבנות: הרמטכ"ל, רב אלוף משה (בוגי) יעלון, אמר הערב (יום ג') בנאום בגן אלישבע באשדוד ש"תופעת הסרבנות מסוכנת לנו ולמדינה. היא סכנה לציונות". שר הביטחון, שאול מופז, אמר באותו האירוע כי יש להוקיע את דברי הרבנים, שקוראים לסרבנות.

 

"המלחמה בטרור הפלסטיני היא מלחמה מורכבת. אי-הסכמה פנים ישראלית לגבי שורשיה, והדרך לסיימה, הופכת אותה למורכבת עוד יותר. דווקא משום כך, צריך להוציא את צה"ל מן הוויכוח הפוליטי. תופעת הסרבנות מסוכנת לנו כצבא, כחברה, וכמדינה. זו תופעה לא לגיטימית ולא ראויה. הסרבנות היא סכנה לציונות", אמר יעלון בטקס האזכרה לחללי חיל הים.

 

הוא הוסיף: "מפקדי וחיילי צה"ל יידעו לבצע משימות שהדרג המדינה מטיל עלינו, ואנו נעשה זאת במקצועיות, בתבונה וברגישות המתחייבת ממורכבות המשימות. קריאות לסרבנות על-ידי מנהיגים פוליטיים ורוחניים, מעמידות מפקדים ולוחמים בפני דילמות קשות. המשימות מורכבות, המעמסה על כתפי המפקדים והלוחמים כבדה.

 

"אל תעמידו אותנו בפני מצבים בלתי אפשריים. חוסנו של צה"ל כצבאו של עם ישראל נובע מאחדות המטרה, והגיבוי הציבורי לו זוכה צה"ל. לא ניתן לפגוע בחוסנו של צבא ההגנה לישראל. אני קורא לכל הגורמים מכל קצוות הקשת הפוליטית, לגלות אחריות ולא לפגוע בצה"ל כי אין לנו צבא אחר".

 

רב אלוף יעלון התייחס בדבריו גם לפרשת החשד לווידוא הריגה של המ"פ ברפיח: "יש בידי צה"ל מלוא הכלים הפיקודיים והחקירתיים כדי להגיע לעומק האמת, ואנו נחושים, ברוח ערכי צה"ל, לטפל בנחישות באירועים חריגים שעלולים להטיל דופי ביכולתנו".

  

הרמטכ"ל העלה על נס את תפקידו של חיל הים: "בעימות הנוכחי, נוטל חיל הים חלק חשוב בפעילות צה"ל נגד הברחות נשק וסיכול טרור בים התיכון וים סוף. מיטב בנינו נפלו במאבק בלחימה על מדינתנו. אנחנו העומדים מול שמותיהם מוכרחים להישבע שיש אמת בצוואתם למען אלו החיים. בשם צה"ל נושיט אליכם יד תומכת".

 

קריאתם של רבנים לסרבנות בלתי נסבלת

 

גם שר הביטחון, שאול מופז, התייחס באותו האירוע לקריאות לסרבנות: "לאחרונה אנו שומעים קולות שונים, ובהם קריאה לסרבנות. קריאות המופנות לאנשי כוחות הביטחון, לחיילי צה"ל ולמפקדיו. זאת סכנה איומה. צה"ל הוא המאחד בין כל חלקי העם הזה, בל נסכן זאת. מיטה ליד מיטה באותו האוהל, באותו הטנק, הנגמ"ש, המטוס או כלי השיט, משרתים צעירים משלום עכשיו, מגוש אמונים. זו גדולתנו וזה מקור עוצמתנו.

 

"הסרבנות לביצוע פקודות תקרע את העם. סרבנות מימין, משמאל, כל סרבנות, תוביל לשנאת חינם ותמוטט את הבסיס המשותף לנו. אני מוקיר ומכבד את אנשי התורה והרבנים, אבל קריאתם של רבנים מסוימים לסרבנות היא בלתי נסבלת, ויש להוקיע אותה. סרבנות תביא להתפוררות, ולזה בדיוק ממתינים אויבינו, שנתפורר, שנאבד את המשותף, והם קיוו להרס פנימי ולמחלוקת אשר תחלק את מדינת ישראל.

 

"אני קורא לכל אלה שקראו לסרבנות - חזרו בכם, אל תפוררו אותנו. שמרו את צה"ל וכוחות הביטחון מחוץ לכל מחלוקת פוליטית. ומדינית. נהפוך הוא - הובילו את העם בישראל לאחדות כל שבטי ישראל".

 

מופז התייחס גם למתקפת הטרור בסיני: "לפני כשבועיים, נוכחנו שוב כי לטרור אין גבולות. הפיגוע בסיני גבה קורבנות רבים. תקוותי היא שייגבר שיתוף הפעולה עם מצרים בלחימה בטרור. חיל הים ממלא תפקיד בעל חשיבות עצומה בלחימה בטרור. זו הזדמנות נוספת להודות למפקדים ולחיילים על פעילותם השקטה ועל תרומתם לביטחון ישראל. על אחדות זו עלינו לשמור מכל משמר".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 10
יעלון מזהיר מפני הסרבנות
צילום: ערוץ 10
צילום: ערוץ 10
להוקיע את דברי הרבנים. מופז
צילום: ערוץ 10
צילום: איי אף פי
להוציא את צה"ל מהוויכוח
צילום: איי אף פי
מומלצים