שתף קטע נבחר

הקיבוץ הדתי נגד סירוב פקודה

בגילוי דעת שנשלח ממזכירות הקיבוץ הדתי לאנשי חבל גוש קטיף ורבני ישיבות ההסדר נאמר כי "לכידות צה"ל - תנאי הכרחי לקיומנו בארץ. אנו קוראים לרבני הציונות הדתית ולמנהיגות שלא לערב את צה"ל ואת בנינו ותלמידנו בויכוח". בהודעה נאמר כי "אין ערך יהודי-ציוני העומד מול סכנת מלחמת אחים". ראש מועצת חוף עזה בתגובה: "המזכ"ל היה צריך לכתוב מכתב לרה"מ על התוכנית הדורסנית והמפלגת שלו"

הקרב על הסירוב בציונות הדתית: לאחר שעשרות רבנים הצטרפו בסוף השבוע לקריאת הרב שפירא בזכות הסרבנות, שיגר היום (ג') מזכ"ל הקיבוץ הדתי, יאיר רינמן, גילוי דעת לכל מזכירי הקיבוץ הדתי (16 במספר) וכן לאנשי חבל גוש קטיף וישיבות ההסדר בו נאמר כי מזכירות הקיבוץ הדתי מתנגדת בכל תוקף לקריאה הנשמעת כלפי חיילי צה"ל לסרב למילוי פקודה.

 

במכתב נאמר: "אנו רואים בלכידות צה"ל תנאי הכרחי לקיומנו בארץ. אנו קוראים לרבני הציונות הדתית ולמנהיגות שלא לערב את צה"ל ואת בנינו ותלמידנו המשרתים בו בויכוח אף אם הם סבורים כי מימוש תוכנית ההתנתקות היא משגה חמור ומסוכן. דרישתנו כי ההכרעות בעניין ההתנתקות יתקבלו בדרך דמוקרטית על בסיס תמיכה של רוב העם. שיטת משאל העם הינה אחת האפשרויות למימוש עיקרון זה".

 

עוד נכתב כי "כתנועת התיישבות קיבוצית דתית, אנו תובעים מכל ממשלה המבקשת לקבל הכרעות מדיניות קשות לעשות זאת רק על בסיס תמיכה של רוב בעם. תרבות הדיון, אופי הויכוח ודרכי ההכרעה המכבדים את האחר אף כאשר הוא במיעוט. אנו שוללים מכל וכל מאבק אלים וחלילה הרמת יד בין אחים במיוחד כלפי חיילי צה"ל, אנשי כוחות הביטחון והמשטרה".

 

על פי המכתב, "אין ערך יהודי ציוני העומד מול סכנת מלחמת אחים ומתוקף כל זאת אנו תובעים מכל אזרחי ישראל מראש הממשלה, ועד אחרון המתיישבים, להקפיד ולפעול על פי כללי הדמוקרטיה. שמירה על גבולות החוק ואחראיות הדדית לגורל האומה והמדינה. 

 

"כולם נהיו פוליטיקאים"

 

ראש מועצת חוף עזה, אבנר שמעוני, אמר ל-ynet בתגובה למכתב: "אם מזכ"ל הקיבוץ הדתי היה כותב מכתב לראש הממשלה על התוכנית הדורסנית והמפלגת שלו ואת זה הוא היה עושה בראש ובראשונה, אז הייתי יכול להבין את המכתב שעכשיו הוא שלח לרבנים. אבל נראה לי שכולם נהיו פוליטיקאים לרגע והם מוציאים את דעותיהם האישיות".

 

עוד אומר שמעוני: "אני לא יודע מה זה סירוב פקודה ואנחנו לא נמצאים בשלב הזה. מה שמזכיר הקיבוץ הדתי היה צריך לעשות זה לקרוא לראש הממשלה להביא את ההכרעה לעם ולחזור אל העם. אני מעריך מאוד את הרב שפירא אבל אנחנו לא נמצאים בשלב הזה. כל המאבק שלנו כרגע כלפי ראש הממשלה שגורם לפילוג וקרע בעם".

 

ב"ידיעות אחרונות" פורסם כי הרמטכ"ל, רב אלוף משה יעלון, צפוי לצאת היום בקריאה דרמטית למנהיגים מכל קצות הקשת הפוליטית: "השאירו את צה"ל מחוץ לוויכוח הפוליטי". בדברים שיישא בטקס זיכרון לחללי חיל הים בבסיס באשדוד, צפוי הרמטכ"ל לצאת נחרצות נגד סרבנות מימין ומשמאל וגרירת הצבא לוויכוח הפוליטי בעניין ההתנתקות.

 

בסוף השבוע התרחבה התמיכה בסרבנות. זאת לאחר ש-60 רבנים הצטרפו לקריאת הרב אברהם שפירא וחתמו על גילוי דעת הקורא לחיילים לסרב להשתתף ב"עקירת התנחלויות ומאחזים".

 

הרבנים, חלקם עובדי מדינה, הסתמכו על פסקי הלכה קודמים ישנים בנושא של הרב דב ליאור, תשובה לשאלה של הרב שלמה גורן ז"ל ו"דעת תורה" שפרסמו בעבר הרב אברהם שפירא והרבנים שאול ישראלי ומשה צבי נריה זכרונם לברכה.

  

בין הרבנים החותמים, יו"ר ועד רבני יש"ע הרב דב ליאור, רב העיר העתיקה הרב אביגדור נבנצל, ח"כ לשעבר הרב אליעזר ולדמן, ח"כ לשעבר הרב חיים דרוקמן, הרב זלמן מלמד, הרב משה לוינגר, רבה של קרית מוצקין דוד דרוקמן ובנו של הרב עובדיה יוסף, הרב יעקב יוסף. 

 

בגילוי הדעת כתבו הרבנים כי "ארץ ישראל ניתנה לנו מאת הבורא יתברך ושייכת לעם ישראל כולו לדורותיו מאז ומקדם, ומצווה עלינו ליישבה ולהחזיקה בידינו. לכן חוזרים אנו על פסק ההלכה המיוסד על דברי רבותינו הראשונים והאחרונים ומבהירים כי אסור לשום יהודי להשתתף או לסייע בכל צורה שהיא בפירוק התיישבות או אחיזה בארץ ישראל, ארץ חיינו נחלת אבותינו האלוקית לכל מרחביה.  

 

"וידועים דברי מרן הרב צבי יהודה הכהן קוק זצ"ל בכרוז המפורסם "לא תגורו": "החיוב על כל אדם מישראל ועל כל גדול תורה בישראל, על כל איש צבא בישראל, למנוע ולעכב (מסירת קרקעותינו לגויים ח"ו) בכל אומץ ועוז ומן השמיים יסייעונו". 


פורסם לראשונה 19/10/2004 10:50

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מזכ"ל הקיבוץ הדתי יאיר רינמן
צילום: שאול גולן
חבר הקיבוץ הדתי, יונתן בשיא
צילום: שאול גולן
צילום: זום 77
הרב אברהם שפירא. "פינוי - כמו חילול שבת"
צילום: זום 77
אבנר שמעוני. "כולם נהיו פוליטיקאים לרגע"
צילום: דובר צה"ל
הרמטכ"ל. נגד סירוב
צילום: דובר צה"ל
מומלצים