שתף קטע נבחר

העבודה והליכוד יגייסו יחד רוב להתנתקות

היום סוכם כי הח"כים איציק, הרצוג ורמון יפעלו יחד עם אנשי ראש הממשלה לגייס רוב לתוכנית לקראת ההצבעה ביום ג'. ח"כ איציק ל-ynet: "בהיעדר תמיכת הליכוד והקואליציה, אנחנו נהיה אלה שנרכיב את הרוב להתנתקות". ועוד במגעים: ח"כ אורון הבטיח לרה"מ את תמיכת יחד, נתניהו חוזר עם יוזמה חדשה וגם המתנחלים לא הרימו ידיים

הליכוד והעבודה למען ההתנתקות: יו"ר האופוזיציה, ח"כ דליה איציק, נפגשה אחר הצהריים (יום ד') עם מזכיר הממשלה, ישראל מימון. השניים סיכמו כי איציק, יחד עם הח"כים יצחק הרצוג, חיים רמון ומימון עצמו יפעלו לגיוס רוב לתוכנית ההתנתקות שתובא למליאה ביום שלישי.

 

ח"כ איציק אמרה ל-ynet כי "בימים שנותרו יש לוודא שכולם יגיעו להצבעה. יהיו באותו יום הפגנות ענק וייתכן וייסגרו דרכים על-ידי המתנחלים, ולכן צריך לבדוק שאנשים יגיעו". איציק אמרה עוד: "יש חברי כנסת כמו יוסף פריצקי, יהודית נאות וחברי כנסת מהסיעות החרדיות שעדיין לא ברור כיצד יצביעו".

 

ח"כ איציק תעמוד בראש קבוצת המתגייסים בעבודה והודיעה כי בכוונתה לפגוש ח"כים מכל הסיעות, כולל ש"ס ויהדות התורה, על מנת לשכנעם לתמוך בתוכנית. בין השאר אף תפעל להפגיש בין ח"כ שמעון פרס ובין מנהיג ש"ס, הרב עובדיה יוסף. "אני רואה את עצמי מחויבת להתנתקות", ציינה איציק, "ואני לוקחת על עצמי להביא את הקולות. בהיעדר תמיכת סיעת הליכוד והקואליציה, אנחנו נהיה אלה שנרכיב את הרוב".

 

וגם רה"מ ממשיך בסדרת הפגישות. היום נפגש שרון גם עם ח"כ חיים אורון (יחד), שהבטיח לו את תמיכת יחד בתוכנית ההתנתקות וכן בחוק פינוי-פיצוי. אורון גם הציע לראש הממשלה

להפריד את ההצבעה על תקציב שנועד לשמש לפינוי המתנחלים מתקציב המדינה.

 

הערב נפגש שרון גם עם יו"ר ההסתדרות, ח"כ עמיר פרץ, מהבולטים במתנגדי הממשלה בכל הנוגע לתוכנית הכלכלית.

 

הפשרה של ביבי, פגישות המתנחלים

 

ובתוך כך, אחרי תקופה ארוכה של קיפאון פוליטי מבחינת השר בנימין נתניהו, היום הוא חזר לקידמת הבמה. במסדרונות הכנסת התעסקו אך ורק בהצעת הפשרה שהוא מוביל ואותה הוא מנסה להשיג לקראת ההצבעה על תוכנית ההתנתקות.

 

נתניהו מעוניין להגיע לראש הממשלה שרון עם הסכמה של המפד"ל, המורדים וראשי מועצת יש"ע, ולהעניק שקט תעשייתי לראש הממשלה, באמצעות סעיף לקיום משאל-עם, שיוכנס להחלטת הממשלה שתובא לכנסת.

 

במקביל ערכו היום ראשי יש"ע שורת פגישות בכנסת. בתחילה תיאמו עמדות עם ראשי "המורדים" לנדאו ורצון. בפגישה התברר כי ראשי יש"ע לא מוכנים להסכם פשרה, כי הם פשוט לא בוטחים בנתניהו. "הוא ברח לנו בממשלה, הכניס ארבע הסתייגויות, ונתן לרכבת ההתנתקות להמשיך לרוץ. אנחנו פשוט לא סומכים עליו", אמרו.

 

החיזור אחר ש"ס

 

הבוקר נועד שר הביטחון שאול מופז בפעם השנייה בתוך כשבוע עם המנהיג הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, בניסיון להשיג את תמיכתו בביצוע תוכנית ההתנתקות. הרב התבטא בעבר נגד התוכנית. לבית הרב צפויים להגיע בהמשך היום האלוף במילואים יעקב עמידרור ומחר יוועד גם עם מנהיג "המורדים" עוזי לנדאו.

 

במהלך הפגישה הציג מופז לרב מפות ובהן עקרונות ההיערכות של צה"ל לאחר ההתנתקות, ובכך ביקש להדגים מדוע לא יתקיים טרור ברצועת עזה לאחר הנסיגה. מופז הראה לרב עובדיה את המצב הנוכחי במפות - גוש קטיף שישוביו מוקפים על ידי פלסטינים. מופז הבהיר בשיחה: "הטבעת הזו עוד תלך ותתעבה במשך השנים, ותגרום לנו עוד הרבה הרוגים". 

 

 

שר הביטחון טען: "אם נעשה פעולה כפולה - נתנתק מעזה ומצד שני נמשיך לבנות את הגדר ביהודה ושומרון וסביב ירושלים - זה יקטין את הטרור באופן משמעותי. כבר היום יש ירידה גדולה. אני מאמין שאם נשלים את הצעדים האלה הדבר יקטין את הטרור ויאפשר עלייה של כוחות פלסטינים פרגמטים ברצועה, שלא מדברים טרור ואיתם ניתן יהיה לנהל מו"מ".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
איציק. מגייסת קולות
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: ליאור מזרחי באובאו
פרס ושרון. שיתוף פעולה
צילום: ליאור מזרחי באובאו
צילום: צפריר אביוב
הרב עובדיה. מופז לוחץ
צילום: צפריר אביוב
מומלצים