שתף קטע נבחר

פרשן: "הקרב צמוד, אבל בוש ינצח"

פרופ' קן גולדסטין, פרשן פוליטי מאוניברסיטת וויסקונסין, הפסיק להאמין לסקרים: "יש כמה תסריטים אפשריים על הניצחון במדינות המתנדנדות אבל אם מצמידים לי אקדח לרקה אני סבור שבוש - שמוביל קלות בסקרים - יגיע ראשון לקו הסיום". אז מה יכריע את הקרב? אוהיו, פנסילבניה, פלורידה והחמ"לים ביום הבחירות

"בראיון שנתתי ל-ynet בחודש יולי, ערב ועידת המפלגה הדמוקרטית בבוסטון, אמרתי שהולך להיות קרב צמוד על הנשיאות, ושאני לא רוצה להמר מי ינצח בו, אבל אם תצמידו אקדח לרקה שלי - אני אומר בוש. זה לא השתנה מאז. בוש מוביל בצורה קלה וההתנהלות שלו עד יום הבחירות תכריע אם הוא ימשיך לקדנציה שניה - או לא".

 

הדובר הוא פרופ' קן גולדסטין, מומחה פוליטי מאוניברסיטת ויסקונסין, שהוזמן לשמש כפרשן הבכיר באולפן הבחירות של רשת הטלוויזיה האמריקנית ABC. קצת יותר משבוע לפני היום הגורלי, אומר גולדסטין, בשיחה נוספת עם ynet, שהקרב על הבית הלבן יוכרע במספר מצומצם מאוד של מדינות מתנדנדות ובמידת ההיערכות של שני המחנות ביום הבחירות עצמו.

 

"בוש נמצא בשטח האפור והמסוכן שבין נצחון והפסד", אומר גולדסטין. "התמיכה בו היא באיזור ה-50 אחוז ויש חוסר רגיעה בדעת הקהל. הבחירות הללו הן למעשה מבחן של שנות נשיאותו, והציבור האמריקני צריך להחליט אם הוא מוכן לבחור בו לארבע שנים נוספות בבית הלבן.

 

"אבל בעצם, במוקד מערכת הבחירות הזו עומד דווקא ג'ון קרי. ישנו חלק בציבור שמוכן לא להצביע בוש, אבל שואל את עצמו האם קרי מספיק אמין כדי להחליפו. במחנה בוש יודעים זאת. בוש פועל ללא ליאות כדי להציג את קרי כאדם לא אמין שאסור לתת לו להגיע לבית הלבן".

 

גולדסטין לא מאמין לסקרים הסותרים המתפרסמים בארצות הברית חדשות לבקרים. "סקר ארצי של אחת הרשתות מעניק לבוש 5-6 אחוז יתרון על פני קרי, אבל לפי אותו סקר בוש מפגר באחוז אחד באוהיו. משהו כאן לא בסדר", הוא מודה. עם זאת הוא סבור שיש סדר בבלגן, ושבסיכומו של דבר בוש מוביל קלות.

 

גם על מפות התפלגות האלקטורים, המתפרסמות בעיתונים, באתרי האינטרנט ובמהדורות החדשות, יש לגולדסטין ביקורת. "אני לא עוקב אחר המפות הללו. אני לא מאמין לאף מפה. לפני כמה שבועות היו 20 מדינות מתנדנדות, אחר כך זה הצטמצם לעשר. עכשיו מדובר רק בשש מדינות שבהן מתנהל הקרב. ב-44 מדינות כבר יש בעצם הכרעה".

 

"זירת הקרב היא שלוש מדינות - אוהיו, פלורידה ופנסילבניה. אני סבור שמי שינצח בשתיים מתוך השלוש יהיה, קרוב לוודאי, הנשיא הבא של ארה"ב. קרי חייב לנצח בשתים מתוך השלוש. לבוש יש 'הנחה': אם הוא מנצח בפלורידה אבל מפסיד באוהיו ופנסילבניה, הוא זקוק לנצחון בעוד שתי מדינות קטנות יותר, ויסקונסין ואייווה או ניו מקסיקו למשל, כדי להבטיח את מקומו. אגב, בניגוד לכל מיני תחזיות, אף אחד לא יכול לקבוע שויסקונסין כבר הוכרעה".

 

מה יביא להכרעה?

 

"הכל מתמקד ביום הבחירות עצמו ולפעילות שתהיה בשטח. הדמוקרטים השקיעו עשרות מיליוני דולרים בהקמת מערך משומן ליום הבחירות עם טלפונים, מוניות ואנשים שיתדפקו על דלתות המצביעים ויעודדו אותם ללכת לקלפיות. הרפובליקנים, שלא טרחו בעבר להשקיע ביום הבחירות בהנחה שהבוחרים שלהם יופיעו ממילא, מאורגנים הפעם היטב, אם כי לא כמו הדמוקרטים".

 

מה התרומה של הופעות קלינטון וגור בימים האחרונים?

 

"קרי לא מלהיב את ציבור המצביעים השחורים כמו קלינטון וגור. זו הסיבה שהדמוקרטים יוציאו את קלינטון על כסא גלגלים או אלונקה אם צריך כדי לשלהב את הבסיס של התומכים. קלינטון טוב בפניה לתומכים. המתנדנדים אינם חסידים גדולים שלו".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
גולדסטין. מהמר
צילום: איי פי
נמצא בשטח האפור. בוש
צילום: איי פי
צילום: איי פי
חייב שתיים משלוש המדינות המתנדנדות הגדולות. קרי
צילום: איי פי
מומלצים